Asphalt: Injection

Uzun zamandır Arcade-Yarış tarzındaki oyunlarını oynamıyordum. Özellikle Asphalt serilerini.

     İlk kez oyun konsolu ve cep telefonunu birleştiren fikirleriyle ortaya çıkan Nokia, N-Gage serisine Kasım 2006'da Asphalt Urban GT oyununu sunmuştu. O dönemlerde elimden düşürmediğim N-Gage ile Asphalt oynamak büyük bir keyifti. Üstelik grafikler de cep telefonlarında görebildiklerimizin en iyisiydi.

     PSP'nin çıkışıyla taşınabilir cihazlardaki oyun anlayışı çok farklı boyutlara ulaşsada, iOS işletim sistemine sahip iPhone'ların pazardaki yerini alması, mobil oyunların geleceğini çok yukarlara taşıyacaktı. Nitekim de öyle oldu.

     Bugünlerde el konsolları ve cep telefonları, mobil oyun pazarında büyük bir rekabet içerisindeler. Sony, en yeni cihazı PS Vita'nın güçlü işlemcisine ve birçok yeni teknolojisine güvenerek pazardaki varlığını hissettirse de, iOS gibi özellikle zengin oyun mağazaları bulunan platformlar, hem ucuz hem de birçok ücretsiz yapımlarla kullanıcının ilgisini çekmeyi başarıyor.
Bu noktada konuyu hem PS Vita için yayınlanan Asphalt: Injection'a hem de iOS platformları için yayınlanan Asphalt 6: Adrenaline bağlayacam.

     İki platform için de yayınlanan Asphalt oyunu Gameloft tarafından geliştirildi. Bu oyunlardan Asphalt: Injection Playstation Store üzerinden 65,00 TL gibi bir fiyata satılırken, Asphalt 6: Adrenaline ise App Store üzerinden 0.99$ (1,75 TL)'a satılıyor. Üstelik her iki platrform için yayınlanan Asphalt oyununun grafiklerine baktığımızda, iOS platformları için yayınlanan Asphalt: Injection oyununun daha iyi olduğunu görebilmek mümkün.

     Fiyattaki bu uçurum niye? Yani oyunu iOS platformlarından alıp PS Vita'ya port etseler bile kimsenin itiraz edeceğini sanmıyorum. Asphalt: Injection çok yeni bir yapım gibi süslenmiş ve kullanıcının beğenisine sunulmuş. Oysa her iki oyunun da arasında oynanışa dair hiçbir fark ve değişiklik yok.
 

İki platform arasındaki farkları burada bırakıyor ve bizi ilgilendiren asıl oyunumuz Asphalt: Injection'a gözatıyoruz.

     Oyunu kutulu olarak satın alanlar, kutu içerisinde kitapçık olduğunu görecekler. Normalde bu kitapçık çoğu kutulu oyunda bulunmuyor. Bunun yerine oyuna enteğre edilmiş kullanma Klavuzu var.

     Oyun ilk açıldığında, bir yüzey üzerinde dönen aracımızı görüyoruz. Yine bu ekranda oyunumuza ait menüler bulunuyor.

     Free Race'ye giriş yaptığımızda Los Angeles, Cape Town ve Chamoix olmak üzere 3 tane pistimizin oynayabilir olduğunu görüyoruz. Diğer pistlerimiz ise ilk etapta kilitli olarak görünüyor. Kilitli olan pistleri yarış kazandıkça açmaya çalışacağız. Böylece onlar da oynayabilir olarak seçenekler arasında yer alacak. Ben hemen Los Angeles pistine girerek yarışmaya başlamak istiyorum.

     Los Angeles pistine tıkladığımız zaman, bu piste oynayabileceğimiz 10 farklı seçenek bulunuyor. Bunlar sırasıyla Normal Race, Elimination, Time Attack, Duel, Under Presures, Beat'em All, Collector, Drift, Urban Desturiction, ve Cop Chase.
Editör Notu: Türü sevenlere.
7,0 Puan EDİTÖRÜN PUANI
Oyunun Künyesi
Asphalt: Injection Platformlar: Geliştirici: Gameloft Dağıtıcısı: Ubisoft Tür: Yarış Çıkış Tarihi: 14 Şubat 2012
Künyenin Tamamını Görüntüle Yorumlar 5 Forumda Görüntüle
Yorum Yaz Forum Arayüzünde Yanıtla

Aşağıdaki formu kullanarak yorum yapabilirsiniz..

Üyelik Durumu Üyeyim Üye Değilim E-posta