Avatar The Game

Avatar The Game açıklanınca James Cameron’dan önce tabi ki dikkatimi yapımcı firma Ubisoft çekti. James Cameron’ın Aliens, Terminator ve Titanic gibi filmlere imza atması her ne kadar saydığım filmlerden ilk ikisini çok beğensem de benim için pek de önemli değildi. Birçok güzel filmin yapımcı firmaların elinde rezil olduğuna sıkça şahit oluyoruz. Chronicles of Riddick gibi mükemmel film oyunlarına rastlamak pek de kolay değil. Avatar the Game’in Prince of Persia, Rainbow Six, Assassin’s Creed, Far Cry 2 gibi kaliteli oyunlara imza atmış Ubisoft'un ürünü olacak olması beni heyecanlandırmıştı. Oyun özellikle film dünyasını takip eden birçok oyuncuyu da heyecanlandırdı, fakat o kadar da heyecanlanmaya gerek yokmuş.
22. yüzyılda, bir uydu olan Pandora’da geçen oyunda insanların kurduğu RDA (Resources Development Administration) ve Pandora’nın yerli canlıları Na’viler arasındaki mücadele konu alınmış. Ryder isimli karakteri yöneterek oyuna başlıyoruz. İnsanların Pandora’nın atmosfer sisteminde nefes alamamaları dolayısıyla bazı insanlar genleriyle oynanarak Na’vi’ye dönüştürülürler. Böylece Pandora’da rahatça nefes alabilecek insan yanlısı Na’viler yaratılmış olur. Oyunun konusu filmden bir süre önceki olayları ele alıyor. Yine de oyunun filmden önceki olayları konu alması sizi heyecanlandırmasın, çünkü o kadar kötü bir sunum yapılmış ki hiçbir şeyi anlamadan kendinizi savaşta buluyorsunuz. Öncelikle Ryder neden Na’vi’ye dönüştürüldü bilmiyoruz, filmde felçli bir asker eskisi gibi hareket edebilmek vs için Na’vi olmayı kabul ediyor, ama oyundaki Ryder’in hikayesi belli değil. Balıklama savaşa dalıyoruz ve oyun bizden 40-50 dakikalık bir oyun süresinden sonra Na’vi veya insanların tarafında olmak arasında seçim yapmamızı istiyor ve hikâye de buna göre şekilleniyor.
 
 
Hikâyenin şekillenmesi sözünü kullandığıma bakmayın, çünkü ortada doğru düzgün bir hikaye bile yok. Uzun zamandır bu kadar berbat sunuma sahip bir oyun oynamamıştım. Neyse ki Pandora gezegeni James Cameron sayesinde oyunun bu olumsuz havasını biraz da olsa yumuşatıyor. Özellikle Na’vi ve insanlar arasında seçim yapmadan önce gezegendeki bitki ve hayvan çeşitlerini keşfetme imkânımız var. Keşfettiğimiz bu canlılar hakkında menüdeki Pandorapedia’yı kullanarak bilgi edinebiliyoruz. Ubisoft’un Far Cry 2’de ve Assassin’s Creed 2’deki bitkilerin modellemesinde kullandığı Dunia (evet Türkçe’deki Dünya) adlı oyun motoru sayesinde Pandora gezegeni oldukça hoş görünüyor. Çevredeki bitkiler, hayranlar ve su birikintileri gerçekten oldukça iyi görünüyor. Su’daki renk değişimlerinin beni etkilediğini belirtmeliyim. Yine de insanların, Na’viler, araçların ve metalik binaların görünüşü sıradanın ötesine geçemiyor. Ayrıca çevre tasarımının da kalitesini abartmamak lazım, bence Far Cry 2 görsel olarak çok daha iyiydi.
 
Na’vi veya insanlar arasında seçim yapmak bir bakıma iyi veya kötü arasında seçim yapmak anlamına geliyor. İşgalci insanları mı, yoksa evlerini korumaya çalışan Na’vileri mi seçeceksiniz gibi basit bir ayrım bizi bekliyor. Seçiminizden önce hem Na’vi hem de insan olarak oyunun bir kısmını oynadığınızdan seçim esnasında her iki taraf hakkında birtakım bilgilere sahip oluyorsunuz. İnsanları seçtiğinizde emrinize çeşit çeşit makineli tüfekler ve Flamethrower (Alev püskürtücü) gibi silahların yanı sıra; savaş robotları, helikopter, araba, bot gibi araçlar da giriyor. Na’vi tarafını seçtiğinizde ise Dire Horse (bildiğiniz atın Na’vi versiyonu), helikopter yerine geçecek bir kuş vs gibi seçenekler var. Ayrıca Na’vilerin ok ve makineli tüfeğin yanında yakın dövüş silahları da bulunuyor. Yakın dövüş silahları benim çok fazla işime yaramadı, çünkü savaşlar oldukça çetin geçiyor. Her ne kadar yakın dövüş silahları ile kısa sürede düşmanlarınızı öldürebilseniz de “normal” zorluk seviyesinde düşmanlarınızın yanına yaklaşmakta zorlanabilirsiniz. O nedenle size sunulan Berserker, Ultrasonic Repulsor, Generic Regenerator gibi gücünüzü, hızınızı ve sağlığınızı vs arttıran veya sizi görünmez yapan birtakım özelliklerden mutlaka yararlanmalısınız. Ayrıca bazı bitkileri zararsız diye öldürmezlik etmeyin görevlerin yanında alacağınız bu fazladan deneyim puanlarıyla kendinizi hızlıca geliştirebilirsiniz.
Editör Notu: Vasat!
5,9 Puan EDİTÖRÜN PUANI
Kullanıcı Puanı

0

Sizin Oyunuz:
Oyunun Künyesi
James Cameron's Avatar: The Game Platformlar: Geliştirici: Ubisoft Dağıtıcısı: Ubisoft Tür: Action Çıkış Tarihi: 4 Aralık 2009
Künyenin Tamamını Görüntüle Yorumlar 32 Forumda Görüntüle
Yorum Yaz Forum Arayüzünde Yanıtla

Aşağıdaki formu kullanarak yorum yapabilirsiniz..

Üyelik Durumu Üyeyim Üye Değilim E-posta