Child of Eden

Oyun dünyası son dönemlerde yaratıcılık konusunda sıkıntı çekiyor. Bunun nedeninin geliştiricilerin hayal gücünün tükenmiş olması olduğunu düşünmüyorum. Zaten böyle bir düşünce gerçekten de saçma olurdu. Yaratıcı geliştiriciler her dönemde var, ama her dönemde yaratıcılıklarını konuşturma imkanları olmuyor. Örneğin bu nesilde FPS oyunlarının sayısında büyük bir artış var, oyuncuların büyük bir bölümü de bu oyunlarla zaman geçiriyor. Hatta bazı yayıncı ve geliştiriciler artık kendi zevklerine, hayal güçlerine göre oyun yapma özgürlüğüne sahip değil, çünkü oyun geliştirme maliyetleri çok arttı ve satışları kötü olan bir oyun firmaların batmasına neden oluyor. Bu nesilde yayıncılara yaranmak için mükemmel bir senaryo ve atmosfer yeterli değil. Artık hangi oyun daha çok satarsa o oyun en değerli yapım oluyor. Aslında bu geçmişte de böyleydi, ama hiç bir zaman bu düzeyde önemli olmamıştı. Sega'nın Shenmue'sunu düşünün. Zamanının çok ötesinde bir oyun olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz, ama bugün hala Shenmue 3'ü bekliyoruz. Peki Q Entertainment ve Sega'nın REZ adlı oyununu hatırladınız mı? Gerçekten de çok yaratıcı bir oyundu öyle değil mi? Buna rağmen satış konusunda beklenilen performansı gösterememişti. Yaratıcılık ve özgünlük ölmese bile yaralandı, yaşasın popüler, çok satan oyunlar.
Yaratıcılık ölmedi demiştik, bunun kanıtlarından birisi de Child of Eden. Rez'in geliştiricisi Q Entertainment tarafından hazırlanan oyun Ubisoft gibi dev bir yayıncı tarafından dağıtılıyor. Tıpkı Rez gibi ritim ve shooter öğelerine sahip oyunumuz bizi bambaşka bir dünyaya davet ediyor. Bu nesilde daha öne oynadığınız oyunları unutun, çünkü artık kendimizi ritme kaptırıyoruz.

Child of Eden'ın hikayesinde bir derinlik yok. Lumi adlı yapay zekayı (oyunda genç güzel bir kız olarak görülüyor) kurtarmamız gerek. Bunun için de Eden adı verilen internet'i virüs saldırılarından kurtarmamız gerekiyor. Eden'ı kurtardıktan sonra Lumi insan kişiliğini tekrar oluşturabilecek. Oyunun başındaki harika video gerçekten de çok etkileyici. Lumi de çok güzel, ama oyunda “gerçek” bir karakterin kullanılması açıkçası benim hoşuma gitmedi. Bunun yerine sanal bir karakter daha uygun olabilirdi.
Oyunumuz Journey, Matrix, Evolution, Beauty, Passion gibi bölümlerden oluşuyor. Her bölümün kendine has bir atmosferi ve tasarımı bulunuyor. Örneğin Beauty'nin bitkiler ve kelebeklerle kaplı bir atmosferi var. Evolution'da ise deniz anası, balina ve sonunda da ateş kuşuna dönüşen (bana öyle geldi) bir yaratıkla karşılaşıyorsunuz. Passion ise makinelerle dolu bir endüstri cenneti diyebiliriz. Bunların dışında bazen bir diskoda veya insan vücudunda gibi hissedeceğiniz tasarımlar da mevcut. Her bölümün birbirinden farklı tasarımlara sahip olması aslında zaten bir zorunluluk, burada önemli olan gerçekten de oyun bu farklılığı size başarılı bir şekilde hissettiriyor. Ben en çok Evolution adlı bölümü beğendiğimi söylemeliyim. Buradaki değişim gerçekten de çok etkileyiciydi. Diğer bölümlerin de Evolution'ın pek gerisinde kaldığını söylemek zor. Her bölümün kendine has özellikleri ve güzellikleri bulunuyor.
Editör Notu: Herkesin oynayabileceği başarılı bir yapım.
8,8 Puan EDİTÖRÜN PUANI
Kullanıcı Puanı

0

Sizin Oyunuz:
Oyunun Künyesi
Child of Eden Platformlar: Geliştirici: Q Entertainment Dağıtıcısı: Ubisoft Tür: Müzik Çıkış Tarihi: 17 Haziran 2011
Künyenin Tamamını Görüntüle Yorumlar 20 Forumda Görüntüle
Yorum Yaz Forum Arayüzünde Yanıtla

Aşağıdaki formu kullanarak yorum yapabilirsiniz..

Üyelik Durumu Üyeyim Üye Değilim E-posta