Dark Souls

Playstation 3 için 2009 yılında piyasaya çıkan Demon’s Souls adlı oyunu hatırlıyor musunuz? Bu oyunu oynayıp da unutmak mümkün değil, eğer adını duymuşsanız bir çok oyun otoritesi tarafından yılın RPG oyunu, hatta genel olarak yılın oyunu seçildiğini de işitmiş olabilirsiniz. Tabi ki çok sayıda oyuncunun Demon’s Souls’a “hayatımda oynadığım en zor oyun” yakıştırması yaptığına da şahit olduk. Biz de incelememizde Demon’s Souls’un ne kadar başarılı bir oyun olduğundan bahsetmiştik. From Software gerçekten de bu neslin en iyi oyunlarından birisine imza atmıştı. Yanlış pazarlama stratejilerine rağmen oyun oldukça popüler olmuş ve hemen herkesin saygısını kazanmıştı. Eğer bu oyunun devamı yapılmasaydı gerçekten de çok üzülürdük, neyse ki From Software Demon’s Souls’un ruhsal halefi olan Dark Souls ile karşımıza çıktı. Üstelik bu defa oyun Playstation 3’ün yanında Xbox 360 için de hazırlandı.
Dark Souls oynanabilirlik yönünden Demon’s Souls’un neredeyse aynısı olmasına rağmen iki oyun arasında senaryo bağlamında herhangi bir ilişki bulunmuyor. Demon’s Souls oyuncuları Dark Souls’a başladıklarında oynanış tarzına ve taktiklerine kısa sürede alışacaklardır. Buna rağmen From Software aynısının daha fazlası mantığından uzaklaşıp yine kendimizi kaptıracağımız bir dünya yaratmayı başarmış. Açıkçası oyunda en azından oynanabilirlik anlamında Demon’s Souls’a sadık kalınması beni memnun etti. Hikaye olarak ise Demon’s Souls ile bağlantılı bir şeyler yapmak mümkün değildi, çünkü Demon’s Souls’un hakları Sony’nin elinde bulunuyor. Dark Souls’u Xbox 360’a da çıkarmak isteyen From Software bu nedenle farklı bir senaryoya sahip yeni bir dünya yaratmak zorunda kaldı. Gelin bu dünyaya yakından bakalım.
Dark Souls’un dünyasının tarihsel süreci belirsiz. Oyuna hiçliğin ortasındaki bir savaşçı olarak başlıyoruz. Anlatılanlara göre ejderler dünya üzerinde egemenlik kurmak için diğer varlıklara karşı bir savaş başlatırlar. Ejderlerin saldırısına ilk ölümsüz Nito, şövalyelerin lideri Gwyn, büyücülerin başındaki isim Izalith Cadısı ve sinsi bir cüce birlikte karşı koyarlar. Nito ejderlere hastalık yayan rüzgarlar gönderir, Gwyn yıldırımlar fırlatır ve Izalith Cadısı büyüleriyle onları durdurmaya çalışır. Sonunda Ejderlerden kendi ırkına ihanet eden Seath the Scaleless sayesinde savaşı insan ırkıyla işbirliği halinde olan varlıklar kazanır. Peki savaş gerçekten bitmiş midir? Aslında bizim büyük trajedimiz de tam bu noktada başlar. Nasıl olduğu bilinmeyen bir lanet dünyaya yayılır ve insan ırkı da bu lanetten nasibini alır. Artık insanlar ölümsüzdür, daha doğrusu öldükten sonra tekrar tekrar dirilirler.
Editör Notu: Editörün Seçimi.
9,3 Puan EDİTÖRÜN PUANI
Kullanıcı Puanı

0

Sizin Oyunuz:
Oyunun Künyesi
Dark Souls Platformlar: Geliştirici: From Software Dağıtıcısı: Bandai Namco Tür: Action RPG Çıkış Tarihi: 7 Ekim 2011
Künyenin Tamamını Görüntüle Yorumlar 10 Forumda Görüntüle
Yorum Yaz Forum Arayüzünde Yanıtla

Aşağıdaki formu kullanarak yorum yapabilirsiniz..

Üyelik Durumu Üyeyim Üye Değilim E-posta