Dragon's Crown

Arcade salonlarında Golden Axe ve benzeri 2D aksiyon oyunlarını o dönemleri yaşamış olanlar mutlaka denemişlerdir. Dungeons & Dragons: Chronicles of Mystara ile o eski günlere HD olarak yeniden adım atmıştık. Oyun firmaları çok sayıda oyuncunun o eski günleri özlediğini ve o duyguları yeniden yakalamak istediklerinin farkındalar. O nedenle çeşitli klasikleri HD olarak yeniden bize sunuyorlar. Atlus ve iki boyutlu oyunlarda uzmanlaşmış bir firma olan Vanillaware ise yine eski tarz oynanışa bağlı, ama yepyeni bir oyunla karşımıza çıkıyor.

     Dragon’s Crown eski ve yeniyi bir araya getiren bir oyun. İlk olarak Dreamcast için tasarlanan, ama PS3 ve PS Vita’ya kısmet olan bu oyun geliştirici Vanillaware’in en pahalı oyunu olma özelliğini de taşıyor. Oyun çoğu Batılı geliştiriciye komik gelebilecek bir miktar olan 1 milyon dolara mâl olmuş. Buna karşın Japonya’da ilk haftasında 300.000’den fazla satarak büyük ilgi gördü ve şimdiden fazlasıyla kâra geçti.
     Oyunumuz altında katakomplar ve labirentler yatan fantastik bir uygarlıkta geçiyor. Bir grup büyücü Dragon’s Crown adlı bir hazineyi kendi kötü amaçları uğruna kullanmak için arıyordur. Tabi bizim amacımız Dragon’s Crown’ı onlardan önce bulmak ve kendi yararımıza (tabi ki iyi amaçlar uğruna) kullanmaktır. Anlayacağınız oyunumuzun senaryosu aslında bazı yeşil çam filmleri gibi senaryosu 10 saniyede yazılmış izlenimi veriyor. Zaten Dragon’s Crown’ın en zayıf yönü de hikayesi diyebiliriz. Geliştiriciler hikaye üzerinde hiç durmamışlar, hikayede ne bir derinlik, ne de etkileyici bir yön bulunuyor. Neyse ki oyundaki karakterler ve ortamlar oldukça ilgi çekici. Oyunu sıradışı kılan unsurlar da bunlar.
 
      Dragon’s Crown’da yakın dövüşte etkili olan ve savunma yönünden güçlü olan Fighter, iki eliyle silah kullanabilen, güçlü, kaslı olmasına rağmen düşük savunma yeteneğine sahip kadın karakterlerimiz olan Amazon, yaptığı büyülerle düşmanlarına yüksek hasar veren, ama savunma ve yakın dövüş konusunda zayıf olan erkek karakterimiz Wizard, ok ve uzaktan kullanılan silahlar konusunda uzman olan Elf, yine iki eliyle silah kullanabilen kısa, ama düşmanlarını havaya kaldırıp fırlatma özelliğine sahip olan Dwarf ve karanlık büyüler yapıp fazladan eşya taşımayı da sağlayan Sorcerer adı altında 6 değişik savaşçı sınıfı bulunuyor. Yalnız bu sınıfların her biri ayrı stratejiler kullanmanızı gerektiriyor; çünkü gerçekten de birbirilerinden oldukça farklılar. 
 
Yine de oyunda karakter gelişim seçeneğinin olması birbirinden farklı olan bu karakterlerin özelliklerini bir diğerine aktarmamıza yarıyor. Oyunda her karakterin kendi özel gelişim yetenekleri olduğu gibi, diğer karakterlere ait özellikleri de kendi karakterimize oyunda elde ettiğimiz puanlarla ekleyebiliyoruz. Vanillaware’in bu konuda iyi çalıştığını belirtmeliyim, karakterlerimize eklediğimiz yetenekler bile oyunu daha uzun süre oynamamızı sağlıyor. Zaten Dragon’s Crown’ı türündeki diğer oyunlardan ayıran en önemli şey de bu tür RPG öğelerinin oyuna eklenmesi diyebiliriz. Ne de olsa 2D bir aksiyon-rpg oyunuyla fazla karşılaşmıyoruz.Daha önce sadece 2D aksiyon oyunlarıyla karşımıza çıkan geliştirici Vanillaware bu defa RPG öğelerini da oyuna başarılı bir şekilde aktarmayı başarmış.
Editör Notu: Herkesin oynayabileceği başarılı bir yapım.
8,8 Puan EDİTÖRÜN PUANI
Oyunun Künyesi
Dragon's Crown Platformlar: Geliştirici: Vanillaware Dağıtıcısı: Atlus Tür: Action RPG Çıkış Tarihi: 11 Ekim 2013
Künyenin Tamamını Görüntüle Yorumlar 8 Forumda Görüntüle
Yorum Yaz Forum Arayüzünde Yanıtla

Aşağıdaki formu kullanarak yorum yapabilirsiniz..

Üyelik Durumu Üyeyim Üye Değilim E-posta