F1 2011 PS Vita

Uzun zamandır beklediğim bir oyun olan F1 2011'i, kutusundan çıkarır çıkarmaz PS Vita'ma taktım ve koltuğumda kasvetli bir şekilde arkama yaslandım. Öncelikle bana hep garip gelen bir durumdan bahsetmek istiyorum. Mesela futbol veya basketbol oyunları sonbahar aylarında çıkışını yaparken, hep gelecek yıla ait olduğunu gösteren rakamlarla isimlendirilirler. Fifa 12, PES 2012 gibi... Ancak bu durum Formula oyunlarında farklı. Yarış sezonları Mart-Nisan aylarında başladığından dolayı, Formula oyunları da bir önceki yıla ait rakamlarla isimlendiriliyor. Hal böyle olunca, oyun çıkışını yapar yapmaz eski damgası yiyor. Yani bu durumu hiç bilmeyen kullanıcılar oyunun giden yıla mı, yoksa yeni yıla mı ait olduğunu hiç bilemiyorlar.

     İstanbul Park'ın Formula 1'deki geleceği uzun zamandır merak ediliyordu. Uluslararası Otomobil Sporları Federasyonu (FIA), Formula 1 2012 takvimini açıkladığında İstanbul Park'ın yarış takvimine dahil edilmemesi, birçok F1 tutkunlarını derinden yaralamıştı. Tabi bu durum sadece F1 tutkunlarını üzmekle kalmamış, tüm motor sporlarına gönül veren takipçileri de hayal kırıklığına uğratmıştı. Neyse ki geliştirici Codemasters, bu durumu Formula 1 oyununa yansıtmamış ve İstanbul Park'ı yarış takvimine eklemiş. Yani burada üzülsek mi, sevinsek mi diye düşünmeden edemiyoruz.
Menüde neler var?

     Oyunu başlatmadan önce LiveArea ekranında yer alan kırmızı renkli, içerisinde soru işareti olan ikona tıklıyoruz. Bu ikona tıkladığımızda karşımıza Kullanma Klavuzu çıkıyor. Normalde bu ilanızda yer alan tüm bilgiler oyunun kutulu sürümlerinde kitapçık şekilnde sunuluyor. Ancak bazı PS Vita oynlarının kutulu sürümlerinde kitapçık olmadığı için oyuna bu şekilde entegre ediliyorlar.

     Yine LiveArea'dayken, parmağımızla ekranı yukarı doğru kaydırdığımızda, hem kendimizin, hem de arkadaşlarımızın oyunda yapmış olduğu aktiviteleri görüntüleyebiliyoruz.

     Oyun açıldığında muhteşem bir açılış videosu bizleri karşılıyor. Bu videoda gördüğümüz grafik kalitesinin ilk etapta oyun içerisindeki grafiklerle birebir olduğunu düşünüyoruz. Ama hayır. Oyun içerisindeki grafikler malesef açılış videosu kadar etkileyici ve kaliteli değil. Buna yazımızın sonlarında yine değinecem ancak öncelikle menüde neler var onlardan bahsedelim.

     İlk önce karşımıza "Profile Select" ekranı çıkıyor. Bu ekranda "Create" seçeneğiyle yeni bir profil yaratıyoruz. İsim, soyisim, forma ismi,ülke seçimi, kask seçimi gibi birçok işlemi yaparak profilimizi oluşturmuş oluyoruz. Profilimizi oluşturup seçtikten sonra da nihayet menümüze ulaşmış oluyoruz.
 
 
Ana menüde 9 farklı seçenek yer alıyor.

     Quick Race: Hızlı bir şekilde oyuna giriş yapıp, yarışlara katılabiliyoruz.
     Time Trial: Zamana karşı yarıştığımız bir durum söz konusu.
     Grand Prix: Büyük motor sporlarındaki yarışlara genelde bu isim verilimektedir. Bu şeçenek altında yeni bir Grand Prix başlayarak takımımızı seçiyoruz ve yarışa dahil oluyoruz.
     Career: Yeni bir karıyere ilk adımımızı atıyoruz. Başlangıç yapmadan önce oyunla ilgili ayarlarımızı gerçekleştirip, Career menüsünde kendimizi buluyoruz. Bu menüde ise Standings, Result, Advance Time, Player Status, Lapotop ve Calender seçenekleri yer alıyor.
     Championsihip: Şampiyonaya katıldığımız bir yarış türü.
     Challenges: 15 farklı bir yarış türü var. İlk etapta 5 farklı yarışı oynayarak A, B, C şeklinde derecelendirilmiş sınıflara ulaşmaya çalışacağız. Bizden istenilen tüm görevleri yerine getirmeye çalışarak yeni yarışlar açacağız. Bu esnada oyundaki kilitli olan haritaları, eşyaları ve kupaları da toplamaya çalışacağız.
     Multiplayer: Oyunun olmazsa olmaz modlarından biri. Dünyanın herhangi bir yerindeki PS Vita kullanıcıları ile online yarışlar yapabiliyoruz. Yada online oynamayıp oyunu Local olarak arkadaşlarımızla da wi-fi bağlantısı kurarak oynayabiliyoruz.
     Records: Oyunda elde ettiğimiz rekorların listelendiği bölüm. Ödüller ve kupalara da yine bu başlık altından ulaşabiliyoruz.
     Options: Oyundaki kontrol, ses, kamera gibi birçok ayarı bu seçenek altından yapabiliyoruz.
Editör Notu: Türü sevenlere.
7,0 Puan EDİTÖRÜN PUANI
Kullanıcı Puanı

0

Sizin Oyunuz:
Oyunun Künyesi
F1 2011 Platformlar: Geliştirici: Saber Interactive Dağıtıcısı: Codemasters Racing Tür: Yarış Çıkış Tarihi: 22 Şubat 2012
Künyenin Tamamını Görüntüle Yorumlar 1 Forumda Görüntüle
Yorum Yaz Forum Arayüzünde Yanıtla

Aşağıdaki formu kullanarak yorum yapabilirsiniz..

Üyelik Durumu Üyeyim Üye Değilim E-posta