Fifa Football

 
     EA Sports'un FIFA International Soccer ile başlayan 19 yıllık serüveninin son halkası. Yani herhangi bir seriye bağlı kalmaksızın, tamamen kendine has kontrol sitemi ile, baştan sona değişen futbol deneyimi.

     Derin ve yoğun oyun deneyimleri sunan PlayStation yeniliklerinin en sonuncusu PS Vita sistemi, nefes kesici OLED ön dokunmatik ekran ve arka dokunmatik yüzey, ikili analog çubuklar, hareket sensörleri ve ikili kamera gibi benzersiz özellikleriyle kullanıcılara yepyeni oynayış seçenekleri sunuyor.

     PS Vita için geliştirilen fifa football, bu anlamda konsolun bütün nimetlerinden faydalanacak. Pas atarken ön dokunmatik ekranı, şut çekerken arka dokunmatik yüzeyi kullanmak işinizi hiç olmadığı kadar kolaylaştıracak. Kimilerine göre dokunmatik kontrol sistemi gereksiz gibi görünse de kimileri için bulunmaz bir nimet. Çünkü uzun bir oynaniştan sonra avuçlarınızın terlemesi içten bile değil. Avuçlarınızı ve parmaklarınızı rahatlatmak istediğinizde dokunmatik ekranın ne kadar faydalı olduğunu göreceksiniz.
     EA Sports'un ödül kazanan futbol oyunu, HD ekranı ve PS3 sürümüne yakın grafikleri ile hiç bir el konsolu için bukadar gerçekçi bir görünüme sahip olmamıştı.

     500'den fazla lisanslı klüp ve 1500'den fazla lisanslı futbolcunun yer aldığı oyunda PS3 sürümünde de olduğu gibi Career Mode, Be A Pro, Tournament Mode, Head to Head online ve Be A Goalkeeper modları bulunacak.

     Şimdi oyundaki bazı modlara ve kontrol sistemine kısaca değinelim.

     Head to Head online modu: ev konsollarından da alışık olduğumuz bu mod sayesinde kafa kafaya online maçlar yapabileceğiz. İster birebir maçlara çıkın, isterseniz komple bir takım kurup dünyanın farklı yerlerindeki Vita kullanıcıları ile 11'e 11 maçlar yapın.

     Kariyer Modu: 15 sezonluk bir kariyere, ister futbolcu olarak, ister yönetici olarak, isterseniz hem oyuncu hem de yönetici olarak başlangıç yapabilirsiniz. Bu modda kendi yaratacağınız bir futbolcu ile oynayabileceğiniz gibi, mevcut oyuncular ile de kariyerinizi tamamlayabilirsiniz.

     Be A Pro Modu: PSP sürümünde de mevcut olan bu modda, yaratacağınız herhangi bir oyuncu ile turnuvalara ve lig maclarına katılabilirsiniz. Başarı seviyenize göre dünyanın üst düzey takımlarına transfer olun ve hayalini kurduğunuz takımda top koşturun.

     Kaleci Modu: Yine ev konsollarından alışık olduğumuz bir mod. Bu modda siz bir kalecisiniz ve kalenizi rakip futbolculara karşı korumak zorundasınız.
 
 
     Turnuva Modu: Dünyanın dört bir yanından Barclays Premier ve Bundesliga gibi liglerde 50 gerçek dünya turnuvalarda yarışabilirsiniz.

     Eğitim Modu: bu modda PS Vitanın dokunmatik kontrol sisteminin nasıl kullanılacağını öğrenin. Serbest vuruşlar, korner atışları ve penaltı atışlarında tecrubelerinizi arttırın.

      Dokunmatik Ekran Kontrolleri: Fifa Football'u farklı kılan en büyük özelliği dokunmatik kontroller. Herhangi bir oyuncunun üzerine bir kere dokunduğunuz zaman pas atmış olursunuz. Eğer oyuncu size belli bir uzaklıkta ise, parmağınızı oyuncunun üzerine bir süre basili tutarak ara pası veya havadan pas vermiş olursunuz. Bu da savunma arkasına kaçan oyuncular için büyük kolaylık sağlamış olacak. Gol vuruşlarında arka dokunmatik yüzeyi kullanın. Topu kalenin hangi köşesine göndermek istiyorsanız arka dokunmatik yüzeyde o kısıma dokunun. Böylece doğru bir vuruş ile topu ağlara göndermiş olacaksınız. Tabi her durumda şutunuz kaleyi bulmayabilir. Bunun için doğru bir zamanı beklemenizde fayda var.

     HD Grafikler: Hiçbir el konsolunda olmayan çarpıcı modellemeler, High Definition grafikler ve animasyonlar Fifa Football'u oynamanız için yeterli bir sebep.

     360 Derece Vuruş ve Kontrol sistemi: Ps Vita'nın çift analog çubuğu size eşsiz bir kontrol sistemi sunacak. 360 derece dönüş imkanı veren analog çubukları ile doğru zamanda gol vuruşları yapma şansını bulacaksınınız.

     Her oyun incelememizde olduğu gibi Fifa Football'da da oyunu çalıştırmadan önce Kullanma Klavuzuna gözatıyoruz. Biliyorsunuz ki PS Vita oyunlarının kutulu sürümlerinde, oyunla ilgili herhangi bir kitapçığa rastlamıyoruz. Bunun yerine, her oyunun LiveArea ekranına enteğre edilmiş Kullanma Klavuzları mevcut. Böylece hem maliyetler düşürülmüş, hem de bizi kutuları üzerimizde taşıma zahmetinden kurtarmış.
Editör Notu: Editörün Seçimi.
9,0 Puan EDİTÖRÜN PUANI
Oyunun Künyesi
Fifa Football Platformlar: Geliştirici: EA Sports Dağıtıcısı: Electronic Arts Tür: Spor Çıkış Tarihi: 22 Şubat 2012
Künyenin Tamamını Görüntüle Yorumlar 6 Forumda Görüntüle
Yorum Yaz Forum Arayüzünde Yanıtla

Aşağıdaki formu kullanarak yorum yapabilirsiniz..

Üyelik Durumu Üyeyim Üye Değilim E-posta