Football Manager 2014

Football Manager serisi... Yeni çıkan her oyununda sevenlerini saatlerce kendine bağlayan ve sonunda da üstünlüğü sayesinde rakipsizleşen bir seri. Peki rakipsizlik, Sports Interactive’ın menajerlik oyununu nasıl etkiliyor? Varlığını mobil platformlarda sürdürmeye çalışan Championship Manager ve sadece kadro güncellemesiyle piyasaya çıkan FIFA Manager serilerinin bu durumları karşısında Football Manager serisinde neler değişiyor? Maalesef, size anlatabileceğimiz pek bir şey yok. Zira rekabetsizlik, Football Manager serisini kötü yönde etkilemeye bu seneden itibaren başlamış.

Geçtiğimiz sene Türkçe dil desteğine kavuşan Football Manager serisi, bu sezonda da desteği sürdürüyor. En ince ayrıntısına kadar Türkçe olarak karşımıza çıkan oyunda yine üç adet mod bulunuyor. Football Manager 2013 ile birlikte oyuna eklenen Football Manager Classic ve Meydan Oku modları, bu sene de oyunda yerini almış.
Bu oyun seçeneklerinden Meydan Oku moduna üç yeni görev eklenmiş durumda. Yeni görevlerin birisinde istenmeyen adamı oynuyor, diğerinde mâli krizdeki bir takımı yönetiyoruz. Üçüncü yeni görevde ise en üst liglerden birinde şampiyonluğa koşmayı amaçlıyoruz.

Oyunun diğer yan modu Football Manager Classic ise, yine çok ayrıntılı bir oyun deneyiminden kaçınanlar için ideal bir mod gibi görünüyor. Ayrıca bu modu, oyunun PS Vita sürümünün PC’deki hali olarak da tanımlayabiliriz. Hatta bundan dolayı Football Manager Classic, PlayStation Vita ile PC arasında ortak kayıt sistemiyle çalışıyor. Yani PS Vita’da başladığınız FM Classic kariyerini PC’de de devam ettirebiliyorsunuz.
Yan modları bırakalım ve gelelim asıl bölüme, Football Manager serisinin bağımlılık yaptığı kısmına. Football Manager 2014, geçen sezonki oyunda olduğu gibi yine lisans problemleriyle çıkışını yapmış. Oyundaki takımların çoğunun logosu ve forması lisanssız. Ayrıca yine futbolcu fotoğrafları da nadiren karşımıza çıkıyor. Lisans konusunda pek bir ilerleme kaydedemeyen oyunun bu açıdan bu sezon bir artısı var. Artık oyunu oynarken, gerçek fikstürleri kullanabiliyoruz. Tabii bu sadece anlaşmalı liglerde geçerli. Oynanışı çok fazla değiştirmese de, yenilik konusunda kısır kalan Football Manager 2014’te ilgi çekici bir özellik gibi duruyor.

Evet, başta da üzerinde durduğum gibi Football Manager 2014, rekabetsizlikten dolayı yeniliğin pek uğramadığı bir oyun olmuş. Öyle ki oyunun arayüz tasarımı bile neredeyse bire bir aynı. Oyunun ana modunda başlangıç yaptığımızda dikkatimizi çeken ilk yenilik, geliştirilmiş haber sistemi oluyor. FM 2014’te basın toplantıları ana sayfa üzerinden yapılıyor. Ayrıca haberlerdeki odak noktası olan takım veya oyuncular da haber üzerinde yeni eklenmiş bir kısımda daha detaylı olarak bizlere sunuluyor.

Football Manager 2014’ün taktik sisteminde çok fazla değişiklik göze çarpmasa da, antrenman sistemine gelen arayüz sayesinde daha kolay bir ulaşım sağlanmış. Genel manada arayüz konusunda daha sadeleşen ve kolaylaşan Football Manager 2014’te yönetimle, teknik heyetle ve takımla olan konuşmalar da yine hafif eklemelerle sunulmuş. Ancak yine de konuşma bölümlerinde hâla derdimizi anlatacak kadar ileriye gidemiyoruz. Sadece belli seçenekler üzerinde konuşabiliyoruz. Oyunun arama sistemi ise tahmin edebileceğiniz üzere, geçen seneki haliyle aynı kalmış.
Editör Notu: Türü sevenlere.
7,5 Puan EDİTÖRÜN PUANI
Oyunun Künyesi
Football Manager 2014 Platformlar: Geliştirici: Sports Interactive Dağıtıcısı: Sega Tür: Spor Çıkış Tarihi: 31 Ekim 2013
Künyenin Tamamını Görüntüle Yorumlar 14 Forumda Görüntüle
Yorum Yaz Forum Arayüzünde Yanıtla

Aşağıdaki formu kullanarak yorum yapabilirsiniz..

Üyelik Durumu Üyeyim Üye Değilim E-posta