Forza Motorsport 4

Önceki nesilde konsol pazarına giren Microsoft’un bu pazarda başarılı olmasını kim bekliyordu. Evet, Microsoft gerçekten de çok güçlü ve zengin bir firma, ama bu her alanda başarılı olmak için yeterli mi? Yeterli olmadığını firmanın başka alanlardaki yatırımlarına bakarak anlamamız mümkün. Konu konsol pazarına gelince Microsoft’un başarılı olduğunu kesinlikle söyleyebiliriz. Geçen nesilde satış bazında rakibi Sony’nin yanına bile yaklaşamayan Microsoft en azından Nintendo ile rekabet edebilmeyi başarmıştı. Bu nesilde ise Nintendo’nun büyük yükselişi karşısında bir şey yapamayan Microsoft şu an için Sony’den daha fazla ev konsolu (Xbox 360 vs PS3) satmış durumda. Bunda da en büyük pay Xbox Live’ın yanı sıra konsolunun kendine özel oyunları diyebiliriz.
Xbox denilince aklımıza Halo, Gears of War, Fable gibi önemli oyunların yanı sıra Forza Motorsport serisi de gelecektir. Geçen nesilde Xbox ile oyun dünyasına adım atan bu seri Xbox 360’ta da başarılı oyunlarla karşımıza çıkmaya devam ediyor. Üstelik geçen nesilde Forza Motorsport’un Gran Turismo serisinin gerisinde olduğu konusunda genel bir görüş birliği varken bu nesilde ise Gran Turismo ile rahatlıkla kıyaslanabiliyor, hatta bazı oyunculara göre Sony’nin efsane yarış serisinden daha iyi bir duruma da geldi. Aslında Forza Motorsport serisinin Gran Turismo ile kıyaslanmasının doğal hale gelmesi bile bu serinin başarısını gözler önüne seriyor. Ne de olsa Gran Turismo serisi taraflı tarafsız herkesin saygısını kazanmıştır. Eğer yarışı oyunlarından bahsediyorsak Gran Turismo’dan bahsetmemek imkansız. Şimdi Forza Motorsport serisi de benzer bir saygıyı hak edecek derecede kaliteli bir hale geldi. Yarış oyunlarından bahsediyorsak Forza Motorsport serisinden bahsetmemek olmaz.
Xbox 360’a 8 Haziran 2007’de Forza Motorsport 2 ile adım atan bu seri 2009’da serinin 3. oyunu ile çok büyük bir başarı yakaladı. Yine aradan 2 yıl geçtikten sonra bu defa karşımızda Forza Motorsport 4 var ve geliştirici Turn 10 Studios yine yapmış yapacağını. Her iki yılda bir yeni serinin yeni bir oyununu hazırlayan Turn 10 studios gerçekten de her yeni oyundaki farklılıklarla oyuncuları bu seriye tekrar çekmeyi başarıyor. Forza Motorsport 4 de birkaç yeni yol ve arabanın ötesinde Auto Vista adlı önemli arabaları yakında tanıyabileceğimiz bir sistem ve en önemlisi Kinect desteği ile ilgimizi çekmeyi başardı. Tabi yenilikler arasında sürüş dinamiklerini daha iyi hale getirmek ve grafiksel olarak daha az hataya sahip olan bir oyun yapmak da sayılabilir. Şimdi oyuna yakından bakalım.
Editör Notu: Editörün Seçimi.
9,2 Puan EDİTÖRÜN PUANI
Kullanıcı Puanı

0

Sizin Oyunuz:
Oyunun Künyesi
Forza Motorsport 4 Platformlar: Geliştirici: Turn 10 Dağıtıcısı: Microsoft Tür: Yarış Çıkış Tarihi: 14 Ekim 2011
Künyenin Tamamını Görüntüle Yorumlar 39 Forumda Görüntüle
Yorum Yaz Forum Arayüzünde Yanıtla

Aşağıdaki formu kullanarak yorum yapabilirsiniz..

Üyelik Durumu Üyeyim Üye Değilim E-posta