Ghost Trick: Phantom Detective

Hayalet denildiğinde irkilmeli insan. Tüyleri diken diken edecek bir hikâye akla gelmeli. Hem de uykularınızı kaçıracak, gece 2 adım ötenizdeki tuvalete gitmekten alıkoyacak cinsten. Amma velâkin, benim aklıma ya yumuşak huylu Casper geliyor ya da rahmetli Patrick Swayze ve Demi Moore ikilisinin başrollerini paylaştığı o efsane romantik film. Ha, tabii bir de Hayalet Avcıları.
 
Ghost Trick’te karşımıza çıkan hayalet hikâyesi de ürkütücü olmaktan bir o kadar uzakta. Korku değil bir gizem havasının hâkim olduğu senaryomuz, ana karakterimizin uzun süreli bilinç kaybının ardından şehir çöplüğünde uyanmasıyla başlıyor. Kim olduğunu, ne olup bittiğini, buraya nasıl geldiğini dahi anlayamayan karakterimiz kendini bir anda işlenmek üzere olan bir cinayetin tam ortasında bulur. Yardım etmek ister ancak bir sorun vardır: kendisi bir ölüdür.
Çaresizce tüm olup biteni seyrederken, birden ruhlar aleminden yükselen bir ses “odun gibi duracağına bir şeyler yap!” diyerek yeni yetme hayaletimize, ruhlar diyarında her kula nasip olmayan bir güçle ; Ghost Trick adı verilen kabiliyetlerle bezendiğini ve çeşitli numaralarla duruma müdahale edebileceğini anlatır. Anlatan bir sokak lambası olunca pek etkileyici olmuyor ama etraftaki eşyaları, cansız varlıkları ve maddeleri kullanarak canı tehlikede olan kızın hayatını kurtarmamızla birlikte korkunç bir gerçekle de yüzleşmiş oluyoruz: Şafak söktüğünde hayaletimiz Sissel’in ruhu ebediyen yok olacaktır. Bu andan itibaren Sissel hem neden öldürüldüğünü/öldüğünü bulması gerekecek, hem geçmişini çözmeye çalışacak hem de insanlara yardım ederek aynı kaderi paylaşmamaları için ruhunu ortaya koyacak.
Hikâyemiz hayatını kurtardığımız kızın etrafında şekillenmeye başlarken, öldüğümüz yerde öldürülmek üzere olan bu kızın bir şekilde bizimle alakası olduğuna inanıp peşine takılmamızla farklı yönlere. Ghost Trick bize hikâye ile birlikte işleyen bulmacalarla süslenmiş bir dünya sunuyor. Bu haliyle görsel roman diye adlandırdığımız oyun türüne benzerlik gösteren bir yapıya sahip. Bir ruh olarak, yaşayanlar ve ruhlar âlemi arasında geçiş yapabiliyoruz. Yaşayanlar âleminde zaman akıp giderken, aynı yerde ruhlar âlemine geçiş yaptığımızda zaman donuveriyor. Ruhlar âlemindeyken ortamın rengi kırmızıya bürünüyor ve sadece üzerinde yolculuk yapabileceğiniz veya etkileşime geçebileceğiniz eşyaların rengi mavi bir ışık saçıyor. Etkileşime geçtiğimizde, yani Ghost Trick adını verdiğimiz güçlerimizi kullandığımızda, ele geçirdiğimiz eşyayı ne şekilde kullanabileceğimize dair üst ekranda bir ipucu görünüyor.
Editör Notu: Herkesin oynayabileceği başarılı bir yapım.
8,3 Puan EDİTÖRÜN PUANI
Kullanıcı Puanı

0

Sizin Oyunuz:
Oyunun Künyesi
Ghost Trick : Phantom Detective Platformlar: Geliştirici: Capcom Dağıtıcısı: Capcom Tür: Adventure Çıkış Tarihi: 11 Ocak 2011
Künyenin Tamamını Görüntüle Yorumlar 13 Forumda Görüntüle
Yorum Yaz Forum Arayüzünde Yanıtla

Aşağıdaki formu kullanarak yorum yapabilirsiniz..

Üyelik Durumu Üyeyim Üye Değilim E-posta