Goldeneye 007

     Neredeyse 5 milyar dolara yakın bir gişe hasılatına sahip olan James Bond film serisinin, video oyunu sektöründeki en büyük temsilcisi olan ve aynı zamanda tüm zamanların en iyi FPS'lerinden biri olarak gösterilen 1997 tarihli Nintendo 64 oyunu Goldeneye, tam 13 yıl sonra evlerimize tekrar konuk oluyor.
 
     Wii ve DS konsolları için gelen oyunun Wii sürümünü inceliyoruz. Goldeneye 007, her ne kadar bir yeniden yapım olarak lanse edilsede, bunun tamamen doğru olduğu söylenemez. Örneğin orijinal oyunda bulunan Monako ve Küba'da geçen bölümler, yeni oyunda karşımıza çıkmıyorlar. Fakat sırasıyla Rusya, İspanya, Dubai ve Nijerya'da devam ettiğimiz görevimiz, en azından mekan çeşitliliği açısından önceki oyunu aratmıyor. İki oyunun ve temel alınan filmin aynı kurguyla başlayıp, aynı kurguyla bittiğinide hatırlatalım.
 
     Aynı isimli filmin ve orijinal oyunun aksine Bond rolünde Pierce Brosnan yerine, güncel James Bond, Daniel Craig bulunuyor. Craig'in oyundaki modellemesi çok başarılı. Aynı zamanda seslendirmesinide kendisi yaparak, oyunun kalitesini artırıyor. Judi Dench ise, M adlı karakteriyle oyun boyunca hiç görünmesede kendi sesi ile katkıda bulunuyor.
     Oyuna profil seçimi ile giriş yapıyoruz. Birbirinden ayrı olarak 5 kişinin oyunu farklı zamanlarda oynayabileceği 5 adet profil seçeneği bulunmakta. Oyun, maceramız boyunca kullanacağımız çeşitli silah, gizlilik öğeleri hakkında kısa alıştırmaların olduğu bir antreman bölümüyle başlıyor. Poligondaki hedefleri vurma ile silah talimi ve düşmanlarımıza sessizce arkadan yaklaşıp silah kullanmadan etkisiz hale getirme gibi önemli özellikleri tanıtan bu bölüm fazla uzamayarak oyuncuyuda sıkmıyor. Asıl macera ise, İngiliz büyükelçiliklerine karşı düzenlenen terörist saldırılarda kullanılan silahlarla alakası olduğu düşünülen Rusya'nın Arhangelsk şehrindeki bir nükleer silah tesisine sızıp, buradaki silahları yoketme görevi ile başlıyor. Bu görevde 006 numaralı ajan Alec Trevelyan'da bize yardım etmekte. Tesisin çeşitli bölümlerine patlayıcıları yerleştirdikten sonra, görevin ilerleyen bölümlerinde bu tesisin komutanı olan Ourumov'un Alec Trevelyan'ı yakaladığı ve öldürdüğü gösteriliyor. Ardından Ourumov'u takip etmeye başlayan Bond'un yolu önce nükleer saldırılara karşı dayanıklı bir helikoptere, sonrada bununda ötesinde büyük bir nükleer güce sahip GoldenEye uydusunu durdurmak için Nijerya'ya kadar gidiyor.
     Check-point sistemini kullanan Goldeneye 007, genel olarak doğrusal bir ilerleyişe sahip. Vur ve ilerle şeklinde bir anlayışa sahip olan Goldeneye, zaman zaman aynı hedefe giden havalandırma boşlukları gibi farklı yollarıda karşımıza çıkartarak, birazdan bahsedeceğim gizlilik unsurunu önplana çıkartıyor. Oyun tamamen aksiyon üzerine kurulu. Özellikler bazı bölümleri neredeyse nefes almadan ve hatta bunun farkına bile varmadan bitirebilirsiniz. Bond, zaman zaman tek kişilik bir orduya dönüşebiliyor. Ama ölümsüz değil bunuda unutmamak gerekli.
    
     Oyunda ayrıca adı Smartphone olarak geçen gelişmiş teknolojiye sahip bir cep telefonumuzda bulunmakta. Bu alet ile ekranın sağ alt köşesinde telefon ikonu belirdiği zamanlarda çevremizi analiz ederek hakkında bilgi edinmemiz gereken çeşitli cihazları tarayabiliyor, kilitli durumdaki kapıları açabiliyor, çeşitli güvenlik sistemlerini menfaatimiz için çalışacak şekilde ayarlayabiliyoruz ve doğal olarak MI6 merkezinden gelen görevleri bu telefon yoluyla öğreniyoruz.
Editör Notu: Herkesin oynayabileceği başarılı bir yapım.
8,5 Puan EDİTÖRÜN PUANI
Kullanıcı Puanı

0

Sizin Oyunuz:
Oyunun Künyesi
GoldenEye 007 Platformlar: Geliştirici: Eurocom Entertainment Dağıtıcısı: Activision Tür: FPS Çıkış Tarihi: 2 Kasım 2010
Künyenin Tamamını Görüntüle Yorumlar 0 Forumda Görüntüle
Yorum Yaz Forum Arayüzünde Yanıtla

Aşağıdaki formu kullanarak yorum yapabilirsiniz..

Üyelik Durumu Üyeyim Üye Değilim E-posta