Inazuma Eleven


    Japonların oyun zevkleri biz Batılı oyunculardan farklı olduğu aşikar. Aslında sadece oyun konusunda değil, çoğu yönden öyleler. Yapmamız gereken şey onları yadırgamak olmamalı bence, anlamaya çalışmalıyız. Call of Duty: Black Ops yerine Monster Hunter oynuyorlarsa "Nasıl olur?" demek yerine Monster Hunter'ı da oynamaya çalışmalı ve bu oyunda ne bulduklarını çözmeye gayret etmeli veya televizyonlarında bizde olduğu gibi 1.5 saatlik dizi bölümleri yerine 25 dakikalık animeler yer alıyorsa, "Çizgi film izliyorlar" demek yerine o animeye göz atıp ondan sonra bir değerlendirmede bulunmaya çalışsak, emin olun hiç bir şey kaybetmezsiniz. Aslında zevksiz olarak görülen bu çekik gözlüler, aksine zamanlarını en keyifli mecralarda harcıyorlar. Bunu benim anlamam da pek uzun sürmedi açıkçası... Çocukluğumuzun favorisi Tsubasa'yı hatırlayın, kimse aklından çıkaramıyor ve şu anda devamı olsa eminim çoğu yetişkin TV başına kilitlenir. Ancak merak etmeyin, bunun yerine şu sıralar aynı tadı veren başka bir anime var, o da Inazuma Eleven!
 

    2008 Mayıs'ında Japon TV'lerinde yayınlanmaya başlayan Inazuma Eleven anime serisi, bir anda herkesin favorisi oldu. Çocukluğumuzun favori animelerinden Tsubasa'yı andıran yapısıyla dikkat çeken anime başarıya ulaşınca Japon oyun firmaları, DS için oyun yapma konusunda gecikmediler. 3. yapıma kadar sadece Japonya sınırları içerisinde çıkan Inazuma Eleven oyun serisi, görebildiğimiz ama oynayamadığımız kısmıyla biz futbol tutkunu ve Tsubasa'yı hafızasının derinliklerinde yaşatan Türk oyuncular için çok dikkat çekiciydi. En sonunda oyun, Avrupa'ya da uyarlanma kararı alınınca keyfimize diyecek yoktu. Peki beklediğimiz gibi bir yapım ile mi karşı karşıyayız yoksa hevesimiz kursağımızda mı kalıyor? İncelemeyi baştan sona okuyunca oyunu oynayıp oynamama kararı size kalacak.
     Inazuma Eleven'ı ilk açtığımızda bizi içinde her yanı futbol sahneleriyle bezeli bir açılış animasyonu karşılıyor. Oyunun menüsü ise çoğu DS oyununda olduğu gibi gayet sade. İster yeni bir oyuna başlayabilir, ya da oyununuzu devam ettirebilir veya Connect ile yapımın online özelliklerine erişebilirsiniz. Online tabanlı özelliklere ileriki paragraflarda değinmek istiyorum. Biz ilk olarak 'New Game'e tıkladığımız anda karşımıza çıkacaklara göz atalım. Açılış animasyonu ile dikkatleri çeken Inazuma Eleven, oyunun ilk yarım saatinde bu ve buna benzer bir çok cgi ara sahne ile bizi baş başa bırakıyor. Sık sık bu tarz ara sahnelerle karşılaşacağınızı düşündüğünüz anda oyun, uzunca bir süre sizi cgi'siz bırakıyor. Oyunu uzun saatler oynarsanız sizler de bütün videoların sanki giriş ve sonuç kısmına yerleştirilmiş olduğunu anlarsınız.
 
Editör Notu: Türü sevenlere.
7,7 Puan EDİTÖRÜN PUANI
Kullanıcı Puanı

0

Sizin Oyunuz:
Oyunun Künyesi
Inazuma Eleven Platformlar: Geliştirici: Level - 5 Dağıtıcısı: Nintendo Tür: RPG Çıkış Tarihi: 28 Ocak 2011
Künyenin Tamamını Görüntüle Yorumlar 17 Forumda Görüntüle
Yorum Yaz Forum Arayüzünde Yanıtla

Aşağıdaki formu kullanarak yorum yapabilirsiniz..

Üyelik Durumu Üyeyim Üye Değilim E-posta