Mega Man 10

 
    Capcom, Megaman'in orjinal serisinden bir oyunu en son yeni nesile taşıyalı 2 sene geçmiş. Bundan önce serinin dokuzuncu oyununu oynamayanlar için yeniden fırsat yaratan Capcom'un Mega Man serisini yeni nesil konsollara taşırken kriterleri çok açık ve net. Öncelikle oyunun "retro" görünümü bozulmadan, en yüksek görüntü kalitesinde sunulmasının sağlanması ve bunun yapılırken de asla orjinalliğinin bozulmamasını sağlamaya çalışıyorlar. Şimdi son remake olan Mega Man 10 ile bunu 9. oyunda olduğu gibi başarabilmişler mi gelin hep beraber bakalım...
 
    İncelemeye başlamadan önce kendi açımdan söylemeliyim ki Mega Man ile tanışmam biraz geç oldu. İlk olarak PS1'deki Mega Man: Legends ile başladığım bu seriyi ilk olarak 3D olarak oynamıştım. Büyük keyif alarak bitirdiğim Mega Man: Legends'dan sonra serinin geçmişine bakmamla çok ihtişamlı bir seri olduğunu anlamam uzun sürmemişti. Capcom'un en gözde ve Japonya'da en çok bilinen oyunları arasında yer alan Mega Man'in önceki oyunlarına da bakma şansı bulmaya çalıştığımı hatırlıyorum. Şunu söylemeliyim ki onlarca Megaman oyunu arasında Capcom en iyi olanları ayıklayarak yeni nesile port etmeye gayret gösteriyor.

 
     Mega Man 10'u açmanızla birlikte orjinale göz atanlar, arayüzdeki ufak değişikliklerin ve görsellikteki iyileştirmenin dışında oyunun eski NES versiyonuyla birebir aynı olduğunu farkedeceklerdir. Yani herşey çocukluğumuzun piksel piksel 8-bit dönemleriyle aynı kalitede görünüyor. Az önce bahsettiğim orjinalliğin bozulmaması kriteri işte burada göze çarpıyor. Oyun, 48 adet renk paletine, 256 x 224 çözünürlüğündeki görüntüleri ile gafik hastaları için belki bu oyunu güçlü konsollarında oynamak itici gelebilir ancak "Retro" oyunculuk kesinlikle böyle olmalı. Oyunu oynarken çocukluğumuzda heyecanlanarak yaşadığımız o ilk oyun heyecanını bize az da olsa hatırlatması demektir Retro kavramı... Bunu da Mega Man 10'da derinlemesine hissetiğimi söylersem oyuna şimdiden önermiş olur muyum bilemiyorum, ancak oyuna kesinlikle şans vermelisiniz.

    Mega Man 10'daki hikaye de grafikler kadar retro... Roboenza adındaki hastalığı düzeltmek için Mega Man'in çeşitli robot ustalarını yok etmesi gerekmektedir. Bu amansız ilerleyişin sonucunda Mega Man'in ana amacı Dr. Wily'yi yok etmek olmaktadır. Oyunda doğal olarak diyalog konulması yerine text şeklinde diyalog sistemi tercih edildiği görülüyor. Konunun yeterince tatmin edici olmadığını söylemek zorundayım, en azından diğer Mega Man oyunlarına nazaran öyle olduğu kesin... Ancak bu kadar bir eski oyunun remake'inde bunu düşünmeyip kendimizi oyunun akışına bırakmamız daha doğru olacaktır. Oyundaki müzikler 8-bit'lik birer şaheser... Her bölümün kendine has bir tonu var ve kulaklarınız bu müziklere hemen ayak uyduracaktır. Özellikle Nitro Man'in olduğu bölüm beni çok havaya sokmuştu. Ses efektlerinde ise hiç bir fark göremedim diyebilirim. Zaten ses efektleri serinin ilk 10 oyununda hep aynıydı.

Editör Notu: Herkesin oynayabileceği başarılı bir yapım.
8,0 Puan EDİTÖRÜN PUANI
Kullanıcı Puanı

0

Sizin Oyunuz:
Oyunun Künyesi
Mega Man 10 Platformlar: Geliştirici: Capcom Dağıtıcısı: Capcom Tür: Action Çıkış Tarihi: 21 Mart 2010
Künyenin Tamamını Görüntüle Yorumlar 4 Forumda Görüntüle
Yorum Yaz Forum Arayüzünde Yanıtla

Aşağıdaki formu kullanarak yorum yapabilirsiniz..

Üyelik Durumu Üyeyim Üye Değilim E-posta