Mortal Kombat Vita

 
     İlk kez 1992 yılında Midway tarafından geliştirilen Mortal Kombat oyunu, sadece kullanılabilir 10 farklı karakteri bünyesinde barındırıyordu. Ozamanlar Atari salonlarının vazgeçilmez dövüş oyunları arasında yer alan Mortal Kombat, bir çok kullanıcı tarafından beğenilerek oynanıyor, hatta çoklu turnuvalar ile baklavasına iddiasına giriliyordu.

     Dijitize edilmiş grafiklerden oluşan karakterleri ile şiddet içeren bir yapıya sahip olan Mortal Kombat, abartılmış kan ögeleri, birebir gerçek resimlerden oluşan karakter çizimleri ve akıcı animasyon hareketleri ile oldukça sürükleyici bir oyundu.

     Mortal Kombat öylesine sevilmişti ki, geliştirici firma bir yıl sonra Mortal Kombat 2'yi, ardından Mortal Kombat 3'ü derken bitmeyen bir seri ile günümüze kadar birçok farklı isimle getirmeyi başardı.

     Mortal Kombat oyunu Atari salonlarından çok çabuk sıyrıldı ve SNES, Game Boy, Sega Saturn, Sega 32X, Mega Drive/Genesis, Sega Game Gear, Sega Master System, PlayStation, PSP, PS3, Xbox 360, PC, Amiga gibi birçok ev ve el konsollarında boy göstererek geniş kitlelere ulaştı. Son olarak ise günümüzün yeni oyun teknolojisi, taşınabilir oyun konsolu PS Vita'ya adım attı.
     Oyunun PS Vita sürümündeki isminde hala tereddütler var. İnternette dönen tanıtım videolarına baktığımızda, video sonunda oyunun ismi 'Mortal Kombat: Fatality Lives' olarak yer alsa da, oyun kutusunda veya oyunun kendi içerisinde sadece Mortal Kombat olarak isimlendirilmiş.

     Ben oyunu PSN üzerinden 04.05.2012 tarihi itibari ile, kredi kartımı kullanarak 99.00 TL'ye satın aldım. Fiyatın çok yüksek olduğunu söyleyebilirim. Ancak oyun çıkmadan önce tahmin ettiğim fiyat aralığı 120 - 130 TL cıvarındaydı. 30 liram cepte kaldığı için mutluyum.

     Oyunu PS Vita'ma indirip kurdum. Öncelikle şunu söylemem gerekiyor. Oyuna başlamadan önce kullanma klavuzuna mutlaka gözatmalısınız. Çünkü oyun hakkında birçok bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. Bunun için oyunun LiveArea ekranındayken, ekranın üstünde yer alan kırmızı renkli, içerisinde soru işareti olan ikona dokunmanız yeterlidir. Oyunun kutulu sürümünde kitapçık varsa, aynı bilgilere bu kitapçıktan da ulaşabilirsiniz.
 
 
     Herzamankinden daha kanlı, daha vahşi

     Mortal kombat oyunu yapısı itibariyle herzaman kanlı ve şiddetli dövüşlere sahne olmuştur. Zaten oyunun 'Ölümcül Dövüş' ismi ile adlandırılması, onun ne denli korkunç bir oyun olduğunu ortaya koyuyor. İşte bu yüzden Mortal Kombat, başta Avusturalya olmak üzere bazı bölgelerde oynanması yasaklanıyor.

     Oyun hikayesine bakacak olursak, en eski ve en beğenilen karakterlerimizden biri olan Raiden'in geçmişte yaşadığı kötü Mortal Kombat anılarını tekrar hatırlamasıyla gelişen olaylar ve kötü karakter Shao Kahn'dan intikam alma duygusu oyunumuzun hikayesini oluşturuyor. Yani kısaca, serinin ilk üç oyunu ara videolarla birlikte baştan işleniyor.
 
     Oyunun Menüsünde yer alan Story Mode seçeneğine tıkladığımızda hikaye moduna hızlı bir şekilde geçiş yapmış oluyoruz. Hikaye modunda yanılmıyorsam 13 Chapter'lık bir bölüm var. Her bölümde farklı bir karakteri yönetiyoruz ve karşımıza gelen düşmanları birer birer avlıyoruz. Hikaye modunun en garip olayı, kiminle dövüştüğümüzü, niçin dövüştüğümüzü ve kim adına dövüştüğümüzü hiç anlamıyoruz. Kim kime dumduma bir turnuvada kendimizi buluyoruz. Bir bölümde dövdüğümüz karakteri, daha sonra kendimiz yöneterek bir başka karakteri dövüyoruz. Bazı bölümlerde ölen karakterler ise daha sonraki bölümlerde karşımıza çıkabiliyor. Açıkçası ben bunu çok tuhaf buldum. Hikaye modunda Finishim'de yok. Bunu da es geçmemek lazım. Yani oyunun normal modlarında oynadığınız ve her öldürdüğünüz karakter sonrası yapabildiğiniz Finishim (Fatalities) ölümleri hikaye modunda malesef bulunmuyor.
Editör Notu: Herkesin oynayabileceği başarılı bir yapım.
8,5 Puan EDİTÖRÜN PUANI
Kullanıcı Puanı

0

Sizin Oyunuz:
Oyunun Künyesi
Mortal Kombat Platformlar: Geliştirici: NetherRealm Studios Dağıtıcısı: Warner Bros Interactive Tür: Dövüş Çıkış Tarihi: 2. Çeyrek 2012
Künyenin Tamamını Görüntüle Yorumlar 7 Forumda Görüntüle
Yorum Yaz Forum Arayüzünde Yanıtla

Aşağıdaki formu kullanarak yorum yapabilirsiniz..

Üyelik Durumu Üyeyim Üye Değilim E-posta