NHL 12

 
     Spor oyunları denilince bizim aklımıza hemen basketbol veya futbol geliyor. Ülkemizde de sevilerek takip edilen bu sporlara istinâden şaşalı biçimde her seneye yeni bir sürümü hazırlanan birçok spor türü mevcut. Amerikan futbolu, beyzbol ve buz hokeyini bunlara örnek olarak gösterebiliriz. Bu saydığım spor türleri bizim için pek bir şey ifade etmese de Amerika'da ve çoğu Avrupa ülkesinde bu türün oyunları sıcak kekler gibi satıyor. Bu spor türlerinin takipçileri oyunlarını da satın alma konusunda hiç tereddüt etmiyorlar. Birazdan incelemesini yapacağım oyun ise NHL yani EA Sports'un buz hokeyi ligini baz alarak uzun yıllardır devam ettirdiği bir spor oyunu serisi. Birileri bu seriyle ilgilenmeseydi sizce EA her sene yeni bir NHL oyunu çıkarır mıydı? Hiç sanmıyorum. Bir seneyi daha ardımızda bıraktık ve EA Sports buz hokeyi meraklılarına yeni bir NHL yapımı daha sundu. EA Sports'un basketbol dışında (2K ablukası) spor oyunlarında ciddi bir üstünlüğü olduğunu söylemeliyiz. Bu sene çıkışını yapan NHL 12 ise EA Sports'un sürekli kaliteli oyun sunma telaşının bir meyvesi daha olarak karşımıza çıkıyor. Bir aralar EA bizi tekkelleşiyor diye korkutsa da son yıllarda ortaya hep kaliteli oyun çıkarma çabalarından dolayı benden büyük bir alkışı alıyorlar. Adamlar, NBA Elite 11'i bile kötü bir yapım çıkarmamak uğruna zararı göze alarak son dakikada iptal ettiler. Daha ne olsun. EA, bizi şaşırtmaya kaldığı yerden devam ediyor.
 
 
    EA ile ilgili yazıp çizdikten sonra incelememizde konu alacağımız NHL 12'ye dönelim. Aslına bakaranız oyuna da dönmeden önce buz hokeyi ile ilgili hiçbir bilgisi olmayan (e, doğal) oyunsever arkadaşlarımıza bu spor ile ilgili birkaç temel bilgi vermek istiyorum. Öncelikle buz hokeyi 2 takımla buzun üzerinde patenlerle oynanan bir spor türüdür. (Bu kadar basit?) 6'şar kişilik 2 rakip takım buz üstünde patenleri yardımıyla kayarak ellerindeki hokey sopalarıyla bir diski kontrol etmeye çalışıyorlar. Diski karşı kaleye sokan takım skor yapmış oluyor ve avantaj sağlıyor. Gol gibi ani anlayacağınız. Oyunda foul meydana geldiğinde hakem, foul yapan oyuncuyu bir süreliğine dışarıda tutuyor ve o ekibi 5 kişi oynatıyor. Maçlar 15 veya 20 dakikalık 3 devreden oluşuyor.
    Kanada, Rusya, İsveç, Finlandiya, Çek Cumhuriyeti, Amerika Birleşik Devletleri ve Slovakya. Bu ülkeler buz hokeyi konusunda en önde gelen ülkeler. NHL'nin açılımı ise Ulusal Hokey Ligi. En iyi buz hokeyi oyuncuları bu ligde oynarlar ve yıl sonunda Stanley kupasını kazanmaya gayret gösterirler.
 

    Fazla vakit kaybetmeden incelemeye bir yerden giriş yapalım. NHL 12 için EA Sports geçen seneki oyuna göre bu sene oynanış, görsellik, online extralar bakımından birçok yenilik getireceğini söylemişti. Öyle de olmuş. NHL markasını daha da öteye taşımak için yine varığını yoğunu ortaya koymuş EA Sports. Öncelikle oyunun olmazsa olmazı 'oynanış'tan giriş yapalım. EA, bu sene özellikle yapay zeka konusunda gerekli adımları atmış ve ortaya çok daha ciddi bir oyun çıkarmayı başarmış. NHL 12'de 'AI Anticipation' adlı bir sistem sayesinde oyuncular diskin gideceği yöne daha rahat yönelebiliyorlar. Böylece kötü paslar veya sopadan kaçanları yakalamak daha kolay bir hâle bürünüyor. Bu oyunun bütünlüğüne olumlu etki ediyor. Çünkü eskiden diskin kontrolünü sağlamak için doğru düzgün karşı saldırıya geçmek çok zor oluyordu. NHL 12'nin sadece bu yönüyle arcade'leştiğini söyleyebilirim. Bunun dışında oyun, simulasyon yönüyle ön plana çıkıyor.
 
Editör Notu: Herkesin oynayabileceği başarılı bir yapım.
8,8 Puan EDİTÖRÜN PUANI
Oyunun Künyesi
NHL 12 Platformlar: Geliştirici: EA Canada Dağıtıcısı: EA Sports Tür: Spor Çıkış Tarihi: 9 Eylül 2011
Künyenin Tamamını Görüntüle Yorumlar 24 Forumda Görüntüle
Yorum Yaz Forum Arayüzünde Yanıtla

Aşağıdaki formu kullanarak yorum yapabilirsiniz..

Üyelik Durumu Üyeyim Üye Değilim E-posta