Nail'd

       Bazı oyun türleri artık eski havasında değil; bazı türler de zamana göre kendilerini değiştirerek ilgi çekmeye çalışıyor. Örneğin korku-macera oyunlarının aksiyon türüne kayması ya da On-rail shooter türünün yok olması oyuncuların zamana göre nasıl farklı zevklere kavuştuğunun göstergesidir. Bazı oyun türlerinin gelişimi ise gelişen görseller ve fiziklere dayanan gerçekçilik ile olmuştur. Spor oyunları ve araba yarışları sanırım bu şekilde gelişimini sağlayan en önemli iki tür olarak görülebilir. Özellikle yarış oyunlarında görsellik ve fizikler bir oyunun kabul görmesi için en önemli etken olarak ele alınıyor. Gerçekçilikten uzak olarak tasarlanan oyunlar da var. Blur, Mario Kart, Split Second gibi oyunlar bunlara örnek olarak gösterilebilir. Tabi gerçek yaşamda da extreme olarak tabir edilen yarış türleri bulunuyor; mesela ATV veya Motocross yarışları gibi. Bu tür her ne kadar Gran Turismo veya Forza Motorsport gibi gerçekçi yarış oyunları kadar ilgi görmese de belli bir kitleyi kendisine bağlamayı başarmıştır; çünkü diğer yarış oyunlarına göre bambaşka bir atmosferi ATV veya Motocross yarışlarında bulmanız mümkün.
      Değişen oyuncu zevklerine ve teknolojiye rağmen ATV ve Motocross yarışları hala oldukça ilgi görüyor. Bu nesilde ben de ATV vs MX: Reflex ve Pure gibi extreme yarış oyunlarını severek oynadım. Özellikle Pure'u çok beğendiğimi söylemeliyim. Belki de bu nesilde en çok zevk alarak oynadığım yarış oyunu Pure olmuştur. Techland tarafından geliştirilen Nail'd'i duyunca da Pure'un etkisiyle heyecanlanmıştım. Oyunun ilk ekran görüntüleri ve videoları oldukça ilgi çekiciydi, ama bazen büyük beklenti içinde olup bir oyunu beklemek hayal kırıklıklarına yol açıyor. Aslında Techland'in Xpand Rally adlı oyununa bakarsak bu firmanın yeni bir yarış oyunundan beklenti içinde olmak çok doğal, çünkü Xpand Rally belki büyük firmaların oyunları kadar iyi olmasa da Techland gibi küçük bir geliştirici için üst düzey bir yapımdı. O nedenle insan ister istemez Nail'd de neden Xpand Rally gibi bir etki yaratmasın diye düşünüyor, ama işte her zaman beklentiler ve gerçekler aynı olmayabiliyor.
      Nail'd, ATV ve MTX'leri kullanarak yarıştığımız gerçek üstü bir yarış oyunu. Zaten extreme yarış oyunlarında gerçekçilik genellikle az olurken Nail'd gerçekçiliği neredeyse tamamen bir kenara atarak bize 90'lı yılların başında Arcade salonlarında oynadığımız oyunlarla benzer bir deneyimi sunuyor. Bu türdeki diğer yarış oyunları gibi Nail'd de klasik oyun modlarına sahip. Bunlar Tournament, Go Off-Road ve Multiplayer olarak üçe ayrılıyor. Tournament modunda 14 farklı lig'de yarışıyoruz. Bu liglerin her biri kendi içinde çeşitli sayıda yarışı barındırıyor. Bu modun yarış sayısı olarak tatmin edici olduğunu söyleyebilirim, ama oyunun geneline baktığımızda bu mod yeterli değil; çünkü Tournament bölümü Nail'd'deki tek kariyer modu olmuş. Go Off-Road adlı mod ise içinde Time attack, Quick Event ve Custom Tournament gibi çeşitli seçenekler barındırıyor. Bu klasik mod da yanınıza birisi olmadan veya rekor kırmayı düşünmüyorsanız anlamsızlaşıyor. Zaten Time Attack gibi modlar çok sevilen oyunlarda rekor kırmak için alıştırma yapmanız amacıyla oyuna koyulmuştur, ama Nail'd öyle üst düzey bir oyun olmaktan çok uzak.
Editör Notu: Vasat!
4,2 Puan EDİTÖRÜN PUANI
Kullanıcı Puanı

0

Sizin Oyunuz:
Oyunun Künyesi
Nail'd Platformlar: Geliştirici: Tech Land Dağıtıcısı: Deep Silver Tür: Yarış Çıkış Tarihi: 4 Şubat 2011
Künyenin Tamamını Görüntüle Yorumlar 24 Forumda Görüntüle
Yorum Yaz Forum Arayüzünde Yanıtla

Aşağıdaki formu kullanarak yorum yapabilirsiniz..

Üyelik Durumu Üyeyim Üye Değilim E-posta