Pokémon HG/SS

     Nidorino, rakibi Gengar'ı önce bakışlarıyla süzdü, sonra hamlesini yaptı. Ama Gengar, onun için fazla hızlıydı, kendisini basit bir şekilde yana çekerek bu saldırıdan kurtuldu. Ama Nidorino inatçıydı ve sürekli olarak Gengar'ın üzerine gidiyordu. “Nidorino, mücadeleye Boynuz Saldırısı ile başladı.” dedi spiker. Fakat bu, Gengar için yeterli değildi. Gengar önce kendini sahanın boş bölümüne aldı ardından Hipnoz saldırısı yaptı. “Bu Nidorino'nun sonu olabilir.” diye ekledi spiker ve öyle olduda. Eğitmeni, Nidorino'yu PokéTopu'na geri çağırdı ve sahaya Onix'i sürdü. “Şimdi dev Pokémon saldırıya geçti.” dedi spiker, “Fakat Gengar sahanın diğer tarafına sıçradı, Gengar bugün formunda.”
 
     11 yıl önce, yukarıda bahsettiğim sahneyi Pokémon adı verilen ne olduğu hakkında pek bir fikrimin olmadığı ama okuldaki arkadaşlarımın reklamlara dayanarak sürekli olarak izleyeceklerini söyledikleri bir çizgi filmde -sonradan anime olduğunu öğrendim- görmüştüm. Doğrusu, ilgimi çekmeyi başarmıştı. İzlemeye devam ettim. 2.bölüm, 5.bölüm, 12. bölüm, 21. bölüm ve evet kararımı vermiştim: “Bir Pokémon Ustası” olacaktım. Ancak bunu başarmak o kadar kolay değildi ama imkansızda değildi, yani en azından öyle düşünmüştüm.
 
     İlk olarak, gerçek mekanlarda geçen, gerçek zamanlı bir RPG(?)(!) yapmayı denedik. 3-4 kişi antrenör, en az 2-3 kişide bu antrenörlerin Pokémonları(!) oluyordu. Bu deneme, sınıf öğretmeni tarafından “kavga” olarak algılanınca ne yazık ki tahta önünde tek ayak üzerinde durma cezasıyla sonuçlandı.
     Tabi ki bu bizim için yeterli değildi ve hemen 2. denememize giriştik : Tasolar. Önce basit bir oyun olarak algılanan bu taso oyunu zamanla ciddileşmeye başladı. Taso değiş-tokuşları ve savaşları gittikçe yaygınlaşıyordu ve bununla orantılı olarak öğretmenlerinde dikkatini çekmeye başlamıştı ve bir gün tasoların “görüldüğü yerde toplanması” kararını çıkardılar. Böylece bu girişimimizin bizden çok, içinden taso çıkan cipsleri üreten firmaya yararı olmuş oldu.
 
     Evet, sanırım artık yolun sonuna gelmiştik: “Pokémon Ustası” olmak artık imkansızdı, derken sıcak bir yaz günü, bir arkadaşım, adının Gameboy olduğunu sonradan öğrendiğim; arkasına küçük atari kasedi benzeri oyun kartuşlarının takılabildiği bir cihazla geldi. Cihazı bilmediğim doğruydu, ama içindeki oyun o kadar yabancı sayılmazdı. Altın sarısı bir kartuşu olan bu oyunun adı Pokémon Gold idi. Sanırım, artık “Bir Pokémon Ustası Olmak” amacıma ulaşabilirdim. Evet, ilk kez bir pokémon oyunuyla tanışmam bu şekilde olmuştu. Zaten ondan sonra da bırakamadım.
     Amacıma ulaşalı 10 yıl olmuş, bunu farketmemi birazda Pokémon Gold ve Silver'ın yeniden yapımlarının duyurulması sağladı: Pokémon Heart Gold ve Soul Silver, Nintendo DS'in en çok satan oyunlarından biri olmaya aday olan bu ikili, orijinal serinin çıktığı 12 Eylül 1999'un tam 10 yıl sonrası olan 12 Eylül 2009 tarihinde Japonya'da piyasaya çıktı, bu ayın sonlarına doğru da Avrupa için piyasaya çıkacaklar. Artık geri sayım başladı!
 
     Şimdi Celebi'nin zamanda yolculuk gücüyle 10 yıl öncesine gidelim ve neler olmuş bir hatırlayalım. Pokémon Gold ve Silver ikilisi, 1999'da Japonya, 2000'de de Amerika ve Avrupa için piyasaya çıkmıştı. Daha önceki Green/Red/Blue/Yellow serisine göre gerçekten farkedilen yenilikler taşıyan bu oyunlar, aynı zamanda Gameboy Color konsolununda en çok satan oyunları oldular. Bugünkü Pokémon oyunlarında standart hale gelen gerçek zamanlı saat uygulaması ilk kez bu oyunlarda kullanılmıştı. Ayrıca bugün değişik versiyonları olan saat, harita, radio gibi özelliklerine sahip PokéGear, bu oyunlar sayesinde Pokémon oyunlarının bir parçası haline gelmişti.
Kullanıcı Puanı

0

Sizin Oyunuz:
Oyunun Künyesi
Pokemon Heart Gold / Soul Silver Platformlar: Geliştirici: Game Freak Dağıtıcısı: Nintendo Tür: RPG Çıkış Tarihi: 26 Mart 2010
Künyenin Tamamını Görüntüle Yorumlar 19 Forumda Görüntüle
Yorum Yaz Forum Arayüzünde Yanıtla

Aşağıdaki formu kullanarak yorum yapabilirsiniz..

Üyelik Durumu Üyeyim Üye Değilim E-posta