Resident Evil: The Mercenaries 3D

     Kırk yıl düşünsem aklıma gelmezdi ama… Bu da oldu ! Bir dönem hayatta kalma/korku türünün en iyilerinden birisi olarak anılan Resident Evil, multiplayer odaklı oyunuyla raflarda yer etti. Aman Allah’ım! Oyun dünyası nereye gidiyor?

     Resident Evil : The Mercenaries 3D seri için yeni bir oyun değil. Resident Evil 3: Nemesis’de tanıştığımız, serinin 4 ve 5. oyunlarında da bulunan eğlenceli The Mercenaries modlarının tek bir pakette toplanmış hali. Elbette Resident Evil 3’e ait Mercenaries modundan herhangi bir iz bulamayacağınız yapım, Resident Evil 4 ve 5’de yer alan haritalarıyla beğeninize sunulmuş. Bilindiği gibi amaç bize verilen süre zarfında mümkün olduğunca çok düşman öldürmek ve bonus sürelerle haritada kalış süremizi uzatarak puanımızı katlamak. The Mercenaries 3D, kamera açısı ve oynanış mekanikleriyle serinin son iki oyununda alışageldiğimiz aynı özelliklere sahip. Capcom’un The Mercenaries 3D’de gittiği farklılıklardan ilki hedefleme bakış açısı. Dilerseniz klasikleşen omuz hizasından hedeflemeyle TPS modunda aksiyona devam edebiliyor ya da karakteriniz TPS modunda koştururken nişanladığınız anda First Person açısından düşmanlarınızı alaşağı ediyorsunuz. Konsolun en büyük özelliği gözlüksüz 3 boyut ise oyunun öne çıkan özellikleri arasında başköşede.
     Oyun her ne kadar reklamlarında “korkuyla savaş”, “korkuya karşı savaş başladı”, “ korkunç savaş” … gibi sloganlar kullansa da, emin olun ortada saf aksiyon dışında bir şey yok. Zaten seri son oyunlarıyla birlikte iyice çığırından çıkmışken The Mercenaries 3D’de gerilim ve korku aramak pek bir anlamsız olurdu. Ancak aksiyon başlığı altında oyunun başarılı bir iş çıkardığını söyleyebilirim. Seriden aşina olduğumuz 8 karakteri, 9 farklı bölüm ve 30 farklı görevde yönlendirebiliyorsunuz. 9 farklı bölüm gece – gündüz ayarı yanı sıra, Kujuju ve Las Plagas etkisiyle kendinden geçen hilkat garibeleri dışında çeşitli mini bossları da bünyesinde barındırıyor. Dilerseniz oyunu tek başınıza da tadabilirsiniz ancak The Mercenaries 3D’in eğlencesi yerel veya online (olur da bağlanabilirseniz !) olarak arkadaşlarınızla oynamakta saklı.
      Nintendo 3DS’in ilk oyunlarından birisi olmasına rağmen RE : The Mercenaries 3D, grafikleriyle hat safhada. Düşman ve çevre detaylarında sınıfı geçen oyun özellikle karakterimizin sahip olduğu detaylarıyla çok çok iyi. CAPCOM, Super Street Fighter IV: 3D Edition’ın ardından MT Framework motorunu 3DS’de bir kez daha başarılı bir şekilde kullanmış. Elbette grafikler kusursuz değil. Frame rate’de yaşanan rahatsız edici düşüşler The Mercenaries 3D’nin en büyük problemi olurken; iç içe geçen düşmanlar, düşmanların çatışma esnasında ortadan kaybolup tekrar belirmesi gibi görselliği baltalayan teknik aksaklıklar mevcut. Yapay zekâ ise kimi zaman zekâ pırıltısından uzak hareketler yapıyor; düşmanlarınız sizi görmezden geliyor, burnunuzun dibinde olsalar dahi size saldırmıyor veya size karşı herhangi bir strateji uygulamıyorlar.
Editör Notu: Türü sevenlere.
7,1 Puan EDİTÖRÜN PUANI
Kullanıcı Puanı

0

Sizin Oyunuz:
Oyunun Künyesi
Resident Evil: The Mercenaries 3D Platformlar: Geliştirici: Capcom Dağıtıcısı: Capcom Tür: Action Çıkış Tarihi: 1 Temmuz 2011
Künyenin Tamamını Görüntüle Yorumlar 9 Forumda Görüntüle
Yorum Yaz Forum Arayüzünde Yanıtla

Aşağıdaki formu kullanarak yorum yapabilirsiniz..

Üyelik Durumu Üyeyim Üye Değilim E-posta