Super Stardust Delta

Ateş ve buz, hareket ve silah, kaç veya kovala, yaşa veya öl... Super Stardust Delta ile gezegende aksiyon hiç bitmeyecek.

     Oyunumuz, Terramarque ve Bloodhouse'un 2007 yılında aldığı birleşme kararı sonucu ortaya çıkan Housemarque Firması tarafından geliştirilmiştir. Yenilenen yüzüyle önce Super Stardust HD ile PS3'e, daha sonra Super Stardust Portable ile PSP'ye iki oyun geliştirildi. Super Stardust HD dönem itibariyle çoğu kişi tarafından severek oynansa da, Super Stardust Portable ile bir anlamda hezimet yaşandı. Çünkü PSP'nin ikinci bir analog çubuğuna sahip olmaması oyunun kontrol edilmesini oldukça zorlaştırıyordu. Tüm bu olumsuzluklar PS Vita'nın çıkmasıyla son bulurken, yüksek potansiyele sahip Super Stardust Delta adeta yeniden hayat buldu.

     Dilerseniz Super Stardust Delta'nın PS Vita'ya hayat veren özelliklerinden biraz bahsedelim.

     Çıkış oyunları arasında en çok tercih edilenlerden biri olan Super Stardust Delta, PSN üzerinden 15,49 TL gibi bir fiyata satın alınabiliyor. Rengarenk yapısı, mini oyunları ve yüksek dozlu eğlencesi ile aldığı her kuruşu sonuna kadar hakettiğini söyleyebilirim.

     Her oyun incelememizde olduğu gibi Super Stardust Delta'da da oyunu çalıştırmadan önce Kullanma Klavuzuna gözatıyoruz. Biliyorsunuz ki PS Vita oyunlarının kutulu sürümlerinde, oyunla ilgili herhangi bir kitapçığa rastlamıyoruz. Bunun yerine, her oyunun LiveArea ekranına enteğre edilmiş Kullanma Klavuzları mevcut. Böylece hem maliyetler düşürülmüş, hem de bizi kutuları üzerimizde taşıma zahmetinden kurtarmış.
Yolculuğa çıkmak için ilk adım.

     Oyunu çalıştırdığımızda ilk olarak karşımıza Playstation Network bağlantısını gerçekleştiren bir ekranla karşılaşıyoruz. Bağlantı hızımıza göre bir süre bekliyoruz ve ardından oyun verilerinin otomatik olarak hafıza kartına kaydedildiğini gösteren bir uyarı ile karşılaşıyoruz. Tüm bunları aştıktan sonra Ana Menümüze kavuşuyoruz. Oldukça sade tasarlanmış ana menümüzde hemen bir olay dikkatimizi çekiyor. Gyroskop teknolojisine bağlı olarak PS Vita'yı aşağı, yukarı, sağa veya sola doğru hareket ettirdiğimizde uzayın derinliklerine doğru kısa bir bakış atıyoruz. Yıldız bulutlarının uzay boşluğunda yaptığı görsel şölen, 5 inç OLED ekranda büyüleyici görünüyor.
Menüde yer alan seçenekler ise şu şekilde.

     PLAY: İki katagoriye ayrılan oyna bölümü.
     Arcade: İlerlemeli bir katagori. Kurtardığımız her gezegen sonrasında yeni gezegenler de göreve başlıyoruz.
     Planets: Sadece seçtiğimiz tek bir gezegende oynayabildiğimiz bir katagori.
 
     MINI-GAMES: 5 katagoriye ayrılan mini oyunların bulunduğu bölüm.
     Crush: PS Vita'nın arka ve ön dokunmatik yüzeylerini aynı anda kullanarak 5 aşamada oynadığımız bölüm.
     Disc Slide: Ön dokunmatik ekranda uzay aracımızı kontrol ederek meteor yağmurundan kaçmaya, aynı zamanda yeşil renkli gök taşlarını toplamaya çalıştığımız bölüm.
     Orbit Bomber: PS Vita'nın Gyro-Sensörünü kullanarak nişancı yeteneklerimizi ortaya çıkarıyoruz. 5 aşamadan oluşan bölümde, uzay aracaımızı üzerimize gelen meteor yağmurundan ve düşman araçlardan korumaya çalışıyoruz.
     Rock and Rool: PS Vita'nın SIXAIX özelliğini kullanarak yuvarlak bir meteor taşıyla yeşil gök taşlarını toplayıp puan kazanmaya çalışıyoruz. Bunu yaparken de kırmızı göktaşlarından ve diğer uzay araçlarından kaçmaya çalışıyoruz.
     Trucker: 30 tane yeşil göktaşını topladığımız bölüm.
Editör Notu: Herkesin oynayabileceği başarılı bir yapım.
8,0 Puan EDİTÖRÜN PUANI
Oyunun Künyesi
Super Stardust Delta Platformlar: Geliştirici: Housemarque Dağıtıcısı: Sony Computer Entertainment Tür: Action Çıkış Tarihi: 22 Şubat 2012
Künyenin Tamamını Görüntüle Yorumlar 0 Forumda Görüntüle
Yorum Yaz Forum Arayüzünde Yanıtla

Aşağıdaki formu kullanarak yorum yapabilirsiniz..

Üyelik Durumu Üyeyim Üye Değilim E-posta