Tekken 6

Çok eskiden, piyasada sadece Playstation'ın olduğu zamanlarda, herhangi bir iddia olduğunda arkadaşlar arasında kısa bir Tekken müsabakası yapılırdı. Uykusuz gecelerde, ardı arkası gelmeyen Tekken turnuvaları yapılırdı. Playstation'ı bilmeyen ama Tekken'den haberi olan insanlar biliyorum. Tekken, çok sağlam bir marka haline gelmişti daha 2. oyununda. Çizgi filmler ve animasyonlarla da desteklenince, tüm dünyayı saran bir fenomen haline geldi.

2009 yılının sonlarına yaklaştığımız bu günlerde, 2 sene önce Japonya'da arcade makinelere çıkmış olan Tekken 6, konsollarımıza da geldi. Konsollarımıza dedim, çünkü eskiden sadece Playstation için geliştirilen Tekken, artık Xbox 360 için de piyasada. Bu kararın arkasında neler var bilmiyorum ama bence hiç de fena olmayan ve birçok oyuncuyu sevindiren bir karardı Tekken'in multiplatform olması.
Tekken 6, konu olarak 5. oyunun kaldığı yerden devam ediyor. Bildiğiniz gibi, çoğu dövüş oyununun aksine, Tekken'de her karakterin bir hikayesi var. Bir karakterle oyuna başlamadan önce ve oyunu bitirdikten sonra size gösterilen videolar sayesinde, Tekken dünyasının hikayesini takip edebiliyorsunuz. Hatta karakterleri belirli bir sırayla seçerseniz, hikaye de daha anlamlı ve takip edilmesi kolay hale geliyor. Eski oyunların hikayelerini merak edenler, video paylaşım sitelerinde bu videoları eksiksiz halde bulabilirler. Tekken 6'da da hikaye kaldığı yerden devam ediyor.

Bir önceki turnuvanın galibi Jin Kazama, Mishima Zaibatsu'nun başına geçiyor. Bir anda eline geçen bu büyük kuvvet ile çıldırıyor ve bütün dünyayı ele geçirme planları yapıyor. Tüm ülkelere savaş açıyor, önüne çıkanı öldürüyor ve gittikçe büyüyor. Bu durumdan fazlasıyla rahatsız olan Kazuya Mishima (aynı zamanda Jin'in babası da oluyor), G-Corporation adını verdiği şirketi kullanarak Jin'e karşı geliyor. Bu iki büyük şirket arasında çıkan büyük savaş, en sonunda Jin'in The King of Iron Fist Tournament 6'yı ilan etmesi ile daha da hararetleniyor.
Konsollara özel versiyonda bulunan senaryo moduna girdiğinizde, hikaye devam ediyor. Lars Alexandersson adında bir askeri yönetiyoruz. İki büyük şirketi de yok edip, savaşı bitirmeye çalışan Lars, bir kaza sonucu hafızasını yitiriyor. Şans eseri yolları kesişen Alisa ile hem geçmişini öğrenmek hem de savaşı durdurmak adına, büyük bir maceraya atılıyor.

Eski Tekken Force modlarında olduğu gibi, senaryo modunda da haritadan bölümler seçerek ilerliyoruz. Seçtiğimiz bölümler, kısa bir açıklama ile başlıyor. Araya giren video görüntüler ve karşılıklı karakter konuşmalarıyla hikaye destekleniyor. Bölümler çok kısa ve genelde düz bir koridorda düşmanları dövmekten başka yapacak birşeyiniz olmuyor.
Editör Notu: Editörün Seçimi.
9,0 Puan EDİTÖRÜN PUANI
Kullanıcı Puanı

0

Sizin Oyunuz:
Oyunun Künyesi
Tekken 6 Platformlar: Geliştirici: Bandai Namco Dağıtıcısı: Bandai Namco Tür: Dövüş Çıkış Tarihi: 27 Ekim 2009
Künyenin Tamamını Görüntüle Yorumlar 55 Forumda Görüntüle
Yorum Yaz Forum Arayüzünde Yanıtla

Aşağıdaki formu kullanarak yorum yapabilirsiniz..

Üyelik Durumu Üyeyim Üye Değilim E-posta