The Treasures Of Montezuma Blitz

The Treasures Of Montezuma Blitz oyunu aynı türlerdeeki Elmasları yanyana getirip, eşleştirerek yıkmayı konu olan Bejeweled tadında bir oyundur. Bölümlerde ilerledikçe ekstradan puanlar kazanacak ve bunlarla yeni yeni sihirli totemler alacağız.

     Alawar Games tarafından geliştirilen The Treasures Of Montezuma Blitz'i önemli kılan en büyük olay, PS Vita için piyasaya sürülen ilk ücretsiz oyun olmasıdır. Ha! MotorStorm RC oyunu da ücretsiz. Ancak MotorStorm'un sadece US bölgesinde indirilebiliyor olması ve geçici bir süreyle ücretsiz sunuluyor olması, onun tamamen ücretsiz bir oyun olduğu anlamına gelmiyor. Zira ben MotorStorm oyununu TR PSN'den 11,00 TL gibi bir fiyata satın aldım. Bu nedenle The Treasures Of Montezuma Blitz oyununun tamamen ücretsiz olması, şimdiye kadar app konusunda başarısız olan taşınabilir konsolların geleceğine de ışık tutuyor.
The Treasures Of Montezuma Blitz oyunu yapı itibariyle Bejeweled oyununun klonlanmış hali gibi. Her iki oyunda da, aynı renkteki minimum üç elması yatay veya dikey olmak üzere yan yana getirmeye çalışıyoruz. Amacımız, aynı renkteki mücevherleri eşleştirerek bir yıkım gerçekleştirmeye çalışmak. Yok ettiğimiz her mücevher puan olarak hanemize yazılırken, yıkılan mücevherlerin yerleri farklı renkteki mücevherler ile yeniden doluyor. Yani hiç bir zaman bitmek tükenmek bilmeyen bir döngü içerisinde yüksek puanlar elde etmeye çalışıyoruz.

     Yüksek puanlar kazanmanın bazı püf noktaları da var. Mesela hızlı bir şekilde (aynı anda veya arka arkaya) elmasları eşleştirdiğimiz zaman kombo yapabiliyoruz. Bu da bize gereğinden fazla puan kazandırabiliyor. Bir başka puan kazanma yöntemi ise, göbeğinde küçük pırlantalar bulunan elmasları eşleştirmeye çalışmak. Bu elmasları eşleştirdiğimiz zaman ayrıca puanlar kazanabiliyoruz. Yine bir seferde dört veya daha fazla elması aynı anda eşleştirerek yüksek puanlar kazanmak mümkün. Totemler ile de puan kazanabiliyoruz. Bunlara tek tek değineceğiz.
 

Asıl yıkım şimdi başlıyor

     Totemler oyundaki en büyük silahlarımızdır. Güçlü bir yıkım gerçekleştirebilmek, süre kazanmak, puan toplamak ve sihir yapmak için hep onlara ihtiyaç duyarız. Her bir totem, oyunda yer alan elmasların rengi ile eşleşir. Yani kırmızı elmasla yıkım gerçekleştireceğimiz zaman kırmızı totemi, turuncu elmasla süre kazanacağımız zaman turuncu totemi, sarı elmasla puan kazanacağımız zaman sarı totemi kullanırız. Bu totemleri kullanabilmek için ise, oyunda eşleştirdiğimiz her sarı elmastan sonra yine sarı elması, kırmızı elmastan sonra yine kırmızı elması eşleştirmemiz lazım. Aksi halde totem yapmamızın mümkünatı yok. Her totemi doğru elmaslar ile eşleştirdiğimiz zaman hem süreden kazanacak, hem puan toplayacak, hem de büyük yıkımlar gerçekleştirebileceğiz.

     Yıkımlar bunlarla sınırlı değil tabiki. Oyunda elmasları da güçlendirip büyük yıkımlar gerçekleştirebiliyoruz. Her bir elmas (rengi farketmez) belli bir kombo serisine göre farklı özelliklere bürünebiliyor. Mesela biri patlayıcı özelliğine sahip olurken, diğeri şimşek özelliğine sahip olup kendisiyle eş değerdeki elmasları silip süpürüyor.
Editör Notu: Türü sevenlere.
7,0 Puan EDİTÖRÜN PUANI
Kullanıcı Puanı

0

Sizin Oyunuz:
Oyunun Künyesi
Playstation Vita Platformlar: Geliştirici: Sony Computer Entertainment Dağıtıcısı: Sony Computer Entertainment Tür: Entertainment Çıkış Tarihi: 22 Şubat 2012
Künyenin Tamamını Görüntüle Yorumlar 0 Forumda Görüntüle
Yorum Yaz Forum Arayüzünde Yanıtla

Aşağıdaki formu kullanarak yorum yapabilirsiniz..

Üyelik Durumu Üyeyim Üye Değilim E-posta