UNIT 13

Playstation Portable 2005 yılında piyasaya çıktığı zaman büyük bir yankı uyandırmıştı. O dönemlerde en büyük rakibi olan Nintendo DS'ye oranla daha iyi grafikler sunarken, piyasada bulunan hemen hemen bütün taşınabilir konsollar ve mobil platformlara göre üst düzey grafiklere sahipti. Hatta birçok oyuncu Playstation Portable'nin PS2 kalitesinde grafikler sunduğunu iddia ederken, konsolun donanımsal yapısı ve kontrol seçenekleri ile Hardcore oyuncuların ilgisini daha en başından çekmeyi başarmıştı.

     Ancak Playstation Portable'ye yapımların teker teker çıkmasıyla birlikte, bazı oyunların kontrol adına büyük bir sıkıntı yaşattığı görüldü. Özellikle de FPS tarzındaki nişancı oyunlarında.

     Çoğumuzun da bildiği üzere Playstation Portable'de tek bir analog çubuğu vardı. Bu analog çubuğuyla karakterleri sadece sağa, sola, ileri ve geri şeklinde hareket ettirirken, etrafa bakabilmek için de Kare, Üçgen, Yuvarlak ve X butonlarını kullanıyorduk. Yani ikinci bir analog çubuğunun olmayışı, oyun kontrol edilmesini oldukça zorlaştırırken, bu eksiklik kendini bariz bir şekilde hissettiriyordu.

     Neyseki PS Vita'nın çıkışıyla birlikte, artık daha özgür bir şekilde TPS ve FPS türündeki nişancı ve vurucu oyunlarını oynayabiliyoruz. Bu anlamda Uncharted: Golden Abyss ile ilk deneyimimizi yaşarken, Zipper Interactive'nin geliştirdiği Unit 13 ile bu tecrübelerimizi yeniden sınama şansına sahip olduk.
Zipper Interactive demişken sizlere üzücü haberimizi de verelim. MAG, SOCOM serisi ve Unit 13 gibi oyunları da geliştiren bu firma, geçtiğimiz günlerde Sony'nin yapmış olduğu bir duyuru ile malesef kapandı. Oysa, böylesi keyifli oyunlarını iyi yapabilen ve el konsolları için de aynı özeni gösteren bir firmanın kapanması gerçekten üzücü bir durum.

     Bazı önemli bilgileri aktardıktan sonra, bakalım Zipper Interactive bizlere nasıl bir oyun hediye etmiş.

     Unit 13, TPS (Third Person Shooter) ''Üçüncül kişi atıcı'' veya ''Üçüncü kişi gözüyle'' gibi anlamlara da gelen bir oyun türünden oluşuyor. PSP'ye yapılan SOCOM serisinde oyun bir hikayeye bağlı kalırken, Unit 13 malesef bir hikaye barındırmıyor, bunun yerine 36 farklı bölümden oluşan görev sistemi bulunuyor. Her bir görevi başarıyla yerine getirdiğimiz zaman, yeni görevler ile farklı bölümlere adım atabiliyoruz.
 
 
Oyuna başlamadan önce Ana Menüden bahsedelim.

     Menü oldukça sade tasarlanmış. Kullanıcı oynamak istediği bölümleri kolayca seçebilirken, ekranın altına, üstüne, sağına ve soluna yerleştirilmiş birçok bilgi rahat bir şekilde görünüyor ve gözü pek yormuyor.

     Ekranın sol üst köşesinde Playstation Network'e bağlı olup olmadığımızı gösteren bir ikon yer alıyor. Bu ikon kırmızı iken bağlı değil, sarı iken bağlı konumdayız. Onun hemen yanında oyunla ilgili haber yayını yapan bir bar bulunuyor.

     Orta kısımda Solo Missions, Online Cooperative, High Value Targets, Daily Challenge modları mevcut.

Solo Missions: 36 farklı bölümde çıkarak, soğuk kanlı bir şekilde bize verilen görevleri tek tek yerine getirmeye çalışacağız.
Online Cooperative: Dünyanın herhangi bir yerindeki PS Vita kullanıcısı ile online Co-Op görevlere katılacağız.
High Value Targets: Her biri yıldızlı bir görev türünü barındıran farklı bölümler den oluşuyor. Phoenix, Wizard, Viper ve Hyena gibi bölümlerde oynayabilmek için, bölüm kilitlerini topladığımız yıldız sayısına göre açmaya çalışacağız. Yeterli yıldız sayısına ulaşamadan, bölümlerin kilidini aktif edemiyoruz.
Daily Challenge: 24 saatte bir güncellenen ve yalnız günde bir kez sunulan benzersiz görevlere katılacağız.

Ana menüde ekranın en altında ise, geri butonu online lider tahtası, ayarlar ve ana menüye sekmesi gibi bazı kısa yollar bulunuyor.

Online lider tahtasında, dünyanın çeşitli bölgelerinde bulunan PS Vita kullanıcılarının oyun sırasında kazanmış oldukları puanları görebiliyoruz. Tabi bu ekrandayken, Single Player, Overall Career ve Global gibi katagorilere de ayırabiliyoruz.

Ayarlar seçeneği altında ise, Audio, Controls, Other Settings, Credits ve Default Settings bulunuyor.
Editör Notu: Herkesin oynayabileceği başarılı bir yapım.
8,5 Puan EDİTÖRÜN PUANI
Oyunun Künyesi
Unit 13 Platformlar: Geliştirici: Zipper Interactive Dağıtıcısı: Sony Computer Entertainment Tür: TPS Çıkış Tarihi: 9 Mart 2012
Künyenin Tamamını Görüntüle Yorumlar 3 Forumda Görüntüle
Yorum Yaz Forum Arayüzünde Yanıtla

Aşağıdaki formu kullanarak yorum yapabilirsiniz..

Üyelik Durumu Üyeyim Üye Değilim E-posta