Vancouver 2010

Olimpiyat oyunları denilince aklımıza tabi ki ilk olarak 4 yılda bir yapılan Olimpiyat oyunları geliyor. Eski Yunanistan’da başlayan Olimpiyat oyunlarının aksine “Kış Olimpiyatları” 1924 yılında başlamıştır ve her 4 yılda bir yapılmaktadır. Kış Olimpiyatlarının diğer Olimpiyat Oyunlarından ayrı yapılmasının nedeni ise tabi ki hava koşullarının diğer oyunlardan farklı olmasının gerekmesidir. Ülkemizde Kış Olimpiyatları yeteri kadar ilgi görmese de dünyada oldukça fazla izleyici kitlesine sahip olduğu biliniyor. Zaten öyle olmasaydı Olimpiyat Oyunlarının yapılması mümkün değildi. Kış sporları her ne kadar benim gibi Akdeniz kıyısında doğmuş ve kendi şehrinde kar yağışına hiç şahit olmamış kişilere uzak sporlar olsa da yine de farklı olduğu için bile ilgi çekici olduğunu söylemeliyim. 2010 yılındaki Kış Olimpiyatları 12–28 Şubat tarihleri arasında Kanada’nın Vancouver şehrinde. Kış Olimpiyatlarının oldukça popüler olduğu bir ülkede bu organizasyonun yapılması büyük bir avantaj.
Vancouver 2010’un yapımcısı Eurocom, 20 yıldan uzun bir süredir oyun dünyasında bulunuyor. Bu kadar uzun bir süre bir firmanın ayakta kalması tabi ki oyunlarının belli bir kalitenin altına düşmemesine bağlı. Yine de şunu da göz önüne almak gerekiyor ki Eurocom son dönemlerde film, animasyon uyarlamalarının yanı sıra bazı oyunları diğer konsollara aktarma gibi görevleri üstlendi. Firmanın oyunlarının yüksek satışlara ulaşmasında sırf popüler olan filmlerin adını kullanan oyunlar yapmasının da etkisi bulunuyor. Her ne kadar Eurocom’dan Hugh Binns “Vancouver 2010, Olimpiyat temalı oyunlara yeni bir standart getirecek” dese de bu iddialı sözlerin gerçi pek yansıtmadığı ortaya çıktı.

Oyunun dağıtımcısı Sega, Mario & Sonic at the Olympic Winter Games’teki başarıyı Vancouver 2010’da da yakalamaya çalışacak gibi görünüyor, ama Eurocom ile bu işi pek başaracakmış gibi görünmüyor. Mario & Sonic at the Olympic Winter Games’ten farklı olarak Vancouver 2010 gerçekçi bir spor oyunu olması amacıyla yapılmış. Bu nedenle Mario&Sonic at the Olympic Winter Games herkesin oynayabileceği bir oyun özelliğini taşırken, Vancouver 2010’un ise bu oyunlara az-çok ilgi duyan insanların oynayabileceği bir oyun olduğunu söyleyebilirim. Ben de bu tarz sporlara pek ilgi duymadığımdan oyunların kurallarını öğrenirken oldukça zorlandım. Neyse ki oyunda yarışlardan önce kuralların tanıtıldığı tutorial bölümü bulunuyor. Ayrıca hangi tuşları hangi hareketler için kullanacağınız da oyunu durdurduğumuzda ekrana görünüyor. Eğer bu tanıtımlar olmasaydı, oyunu oynayamayacağımı itiraf etmeliyim. Neyse ki oyundaki sporların tanıtımı çok başarılı.
Oyunumuzda Alpine Skiing, Ski Jumping, Freestyle Skiing, Snowboard, Short Track Speed Skating, Bobsleigh, Skeleton ve Luge olmak üzere toplam 8 kategori bulunuyor. Tabi bazı kategoriler altında da farklı türde yarışlar bulunduğunu belirtmeliyim. Örneğin Snowboard kategorisi 2 yarış disiplinine ayrılıyor. Bunlar isimleri Men’s Paralel Giant Slalom ve Men’s Snowboard Cross. Aslında gerçek Olimpiyatlarda çok daha fazla spor dalı bulunuyor, fakat bunların hepsini oyuna aktarmak mümkün değil. Mesela Buz Hokeyi kategorisi oyunda bulunmuyor, bunun nedeni piyasada bulunan Buz Hokeyi oyunlarının kalitesinin yüksek olması ve geniş kapsamlı olmaları. Kış Olimpiyatlarında Buz Hokeyi kategorisi olsaydı, hiç kuşkusuz bu kategori pek ilgi çekmeyecekti. Yine de piyasada Snowboard oyunları da bulunmasına rağmen, oyunumuzda Snowboard kategorisi bulunuyor.
Editör Notu: Vasat!
5,8 Puan EDİTÖRÜN PUANI
Kullanıcı Puanı

0

Sizin Oyunuz:
Oyunun Künyesi
Vancouver 2010 Platformlar: Geliştirici: Eurocom Entertainment Dağıtıcısı: SEGA Europe Tür: Spor Çıkış Tarihi: 15 Ocak 2010
Künyenin Tamamını Görüntüle Yorumlar 11 Forumda Görüntüle
Yorum Yaz Forum Arayüzünde Yanıtla

Aşağıdaki formu kullanarak yorum yapabilirsiniz..

Üyelik Durumu Üyeyim Üye Değilim E-posta