Watchmen : End is Nigh

Xbox 360 için oyunlar iki yolla piyasaya çıkıyorlar. DVD ile veya XBLA yoluyla. DVD ile çıkan oyunlar genelde daha kaliteli, uzun ve yüksek bütçeli oluyorlar. XBLA ile de "arcade" denilen daha basit oyunlar piyasaya sürülüyor. Bazı oyunların ek paketleri de Live yoluyla indirilmeye sunulabiliyor. Son zamanlarda, XBLA yoluyla satın alınabilen daha kaliteli oyunlar da görmeye başladık. Gelecekte bütün oyunların bu yolla piyasaya sürülebileceğinin konuşulduğu günümüzde, böyle bir gelişme biz Türk oyuncuları için iyi mi olur kötü mü olur bilmiyorum. Watchmen oyunu da, iki bölüm halinde XBLA oyunu olarak piyasaya sürüldü. 1600 puana satın alınabiliyor. Her iki bölüme toplam 3200 puan vermek durumundasınız ve bu da neredeyse normal bir oyunun fiyatına denk düşüyor.
Oyun iki ayrı bölümden oluşuyor ve bunların toplamı 7-8 saat sürüyor. İlk bölümdeki göreviniz, hapishaneden kaçan bir suçlunun peşine düşmek ve ondan hesap sormak. İkinci bölümde ise kaçırılan bir kızın peşinden gidiyoruz. Konular derinlemesine işlenmemiş. Bölüm aralarında konunun gidişatına yönelik çizgi romanımsı videolar gösteriliyor. Tam anlamıyla Watchmen tarzı olan bu videoları izlemek çok eğlenceli. Zaten Watchmen'i Watchmen yapan da bu tarz çizimler olmuştur. Bu videolar sayesinde bölümler birbirlerine çok iyi bağlanıyorlar.

Oyuna başlamadan önce iki karakterden birini seçmeniz gerekiyor. Rorschach ve Night Owl. Bu iki karakter bir arada görevlere çıkıyorlar. Bu da demek oluyor ki, isterseniz bir arkadaşınızla aynı konsol üzerinden iki kişi de oynayabiliyorsunuz. Her iki karakterin de farklı hareketleri ve birbirlerine göre izleyeceği farklı yollar olabiliyor. Rorschach genelde kapı altlarından sürünerek diğer tarafa geçerken, Night Owl duvarlardan tırmanıp diğer tarafa geçiyor. Bu esnada kısa bir süreliğine kahramanlarımızın yolları ayrılıyor. Her iki karakterin de konuları aynı olsa da, bu kısa farklılıklar, oyunu bitirdiğinizde diğer karakterle de oynama isteği uyandırabilir sizde.
Oyun, karanlık ve kasvetli mekanlarda geçiyor. Çoğunlukla yağmur yağmakta. Etraf pislik içinde. Fareler yollarda cirit atıyor, binalar kırık dökük, çöpler konteynerlerden taşmış. Klasik New York ara sokakları diyeyim ben, siz anlayın. Oyunun atmosferi müthiş. Bir anda sizi dünyasına sokuveriyor. Hem dış mekanlarda hem de iç mekanlarda, inanılmaz detaya girilmiş ve harika bir dünya yaratılmış. Kısaca, oyunun grafilerinin harika olduğunu söylemeye çalışıyorum. İlk başta mekan tasarımları ve detaylar dikkatinizi çekeceğinden, direk oradan bahsettim. Yerdeki suyun yansımasından gözünüzü alan elektrik direklerine kadar, etrafta sizi şaşırtan bir sürü detay var. Ayrıca karakterlerin de hareketleri çok gerçekçi. Kahramanlarımız en ince ayrıntısına kadar modellenmişler. Özellikle Rorschach'ın yüzü, muhteşem olmuş. Night Owl'un da pelerini dikkatinizi çekecek. Düşmanlar daha yavan modellenmişler doğal olarak ama kötü durmuyorlar.
Editör Notu: Herkesin oynayabileceği başarılı bir yapım.
8,0 Puan EDİTÖRÜN PUANI
Kullanıcı Puanı

0

Sizin Oyunuz:
Oyunun Künyesi
Watchmen: The End is Nigh Platformlar: Geliştirici: Deadline Games Dağıtıcısı: Warner Bros Interactive Tür: Adventure Çıkış Tarihi: 4 Mart 2009
Künyenin Tamamını Görüntüle Yorumlar 0 Forumda Görüntüle
Yorum Yaz Forum Arayüzünde Yanıtla

Aşağıdaki formu kullanarak yorum yapabilirsiniz..

Üyelik Durumu Üyeyim Üye Değilim E-posta