Battlefield: Bad Company 2

FPS kategorisine baktığımızda kimse Call of Duty'nin ve Activision'ın bu konuda en iyi veya " en iyilerinden biri" olduğunu inkar edemez herhalde, özellikle "Modern Warfare" den sonra iyice FPS pazarına kendini kabul ettiren CoD serisi Electronic Arts'a ecel terleri döktürüyor. Aslında biraz da Electronic Arts'ın bazen başarısızlıklarına sevinmiyor değilim. Geçtiğimiz dönemlerde "tekelleşme" yolunda hızlı adımlar atarak oyun endüstrisini tehlikeye sokan EA'in bir kaç derse ihtiyacı vardı kanımca... EA'in, Medal of Honor'ı ilk çıkardığı zamanları hatırlayın, ne kadar el emek göz nuru oyunlardı, bir de son çıkan oyunlarına... Amacım kesinlikle EA'i karalamak değil yanlış anlaşılmasın, anlayamadığım tek nokta neden bu denli büyük bir şirket biraz daha emek ve harcama yaparak daha iyi yapıtlar ortaya çıkarmıyor?
Herneyse lafı fazla uzatmadan oyunumuzu tanıtmaya geçiyorum. EA'de şu sıralar bir hareketlilik olduğunu kabul etmeliyim. İlk önce Medal of Honor serisini "sil baştan" yapmaya karar verdiler, ardından da güzel bir çizgisi olan Battlefield serisinin son çıkan oyununun devamını çıkarmaya hazırlanıyorlar. Mart ayının başında çıkacak olan Bad Company 2, birinci oyunun kaldığı yerden devam edecek.

İlk Bad Company'de oyuna gelen en büyük yenilik hiç şüphe yok ki yıkılabilen bina ve duvarlardı. Bir duvara bomba atın, BUM! ve ortada duvar adına bir şey kalmadı... Oyuna gerçekçilik katmak uğruna böyle bir özellik gerçekten harika sonuçlar doğurabiliyor. Ancak ilk oyunda her duvarın yıkılmadığını görünce insanın hevesi kırılıyordu diyebilirim. Aslında ilk olarak bu özelliği Red Faction oyununda görme şansı bulmuştuk. Çıtayı Red Faction: Guerilla oyununda iyice yükselten THQ ve geliştirici Volition, Bad Company 2'ye ilham oldu diyebiliriz. Bad Company 2'nin geliştirici ekibi DICE "Destruction 2.0" adını verdiği yeni teknoloji sayesinde ikinci oyunda daha fazla yıkım yapabilme şansına sahip olunacağının müjdesini vermişti. Bu yıkımın eskisinden daha gerçekçi ve daha iyi olacağı ancak yine de Guerilla kadar olamayacağı itiraf edildi. Battlefield serisinin baş yaratıcısı Karl-Magnus Troedsson bu konuyla ilgili; "Yeni getireceğimiz yıkım teknoloji diğer rakiplerimizin yaptığı kadar gelişmiş olmayabilir." dedi ve; "Ancak diğer bir yandan biz Bad Company 1'de de yaptığımız gibi bir bölüme 10,000 ağaç koyabiliriz. O yüzden, miktar kalitenin kendisidir" diyerek bu enterasan mücadeleye farklı bir bakış açısı getirmeyi tercih etti.
Bu kadar yıkım muhabbetinden sonra oyunun konusuna geçelim  diyorum. Aranızda Three-Kings (Üç Kral) filmini izleyenler var mı? Eğer var ise Bad Company'nin bu filmden esinlendiğini kesinlikle anlamışsınızdır. Preston ve arkadaşları ile ilk oyunda paralı askerlerin altınlarının peşine düşüyorduk. İkinci oyunda da bu tarz aktiviteler yaşayacağız, ancak DICE'den yapılan açıklamaya göre oyundaki karakterlerin değişebileceği yerlerine farklı isimler veya misafir oyuncular gelebileceği yönünde oldu. Şimdiye dek bize açıklanan ve gösterilen içeriklerden yola çıkar isek; DICE, Abkhazi kasabası adında geçen bir bölüm gözler önüne sermişti. Karla çevrili dağları ve mümkün olduğunca açık arazisiyle yine görsel şölen sunan bu bölümde önce keşif gezisine başlanıyor daha sonra Bad Company kardeşler, donmuş bir gölün üzerinden geçerek, Rusların bir kamyona birşeyler doldururken gizlice seyretmelerine tanık oluyorlar. Ardından Sarge, birinin boğazını kesince ortalık yine tanıdığımız bildik, Battlefield savaş alanına dönüşüveriyor, pencerelerden atılan RPG'ler, gelişigüzel atılan bombalar ve yine insanlar değil silahlar konuşuyor...   
Kullanıcı Puanı

0

Sizin Oyunuz:
Oyunun Künyesi
Battlefield: Bad Company 2 Platformlar: Geliştirici: Dice Dağıtıcısı: EA Games Tür: FPS Çıkış Tarihi: 2 Mart 2010
Künyenin Tamamını Görüntüle Yorumlar 49 Forumda Görüntüle
Yorum Yaz Forum Arayüzünde Yanıtla

Aşağıdaki formu kullanarak yorum yapabilirsiniz..

Üyelik Durumu Üyeyim Üye Değilim E-posta