Bulletstorm

Bu bir Duke Nukem vakası veya Serious Sam. E hadi biraz da MadWorld ekleyelim… Bulletstorm ilk kez karşımıza dikildiğinde, tam da dönemin oyuncularını kalplerinden vuracak tasarıma sahip ekran görüntüleriyle hemen herkesin ilgisini mıknatıs gibi çekti: Patlayan kafalar, kan, vahşet ve harika grafikler!

     Zaten Bulletstorm’un tam olarak vermek istediğide bu değil miydi? Yapımın başındaki isim Adrian Chmielarz’ın da tabiriyle, 3 yıllık yapım aşamasının sonunda bizi bir “kan senfonisi” bekliyor. Geçtiğimiz günlerde yayınlanan demosunda da bu senfoniyi yakından keşfetme şansını elde ettiğimiz Bulletstorm, Polonyalı yapımcı People Can Fly’ın “FPS oyunlarının anlayışını değiştirecek” sözünü karşılabilecek bir içeriğe sahip mi ?
Grayson Hunt, dahili olduğu ve paralı askerlerden oluşan Dead Echo isimli özel güvenlik biriminin aslında yolundan çıkmış bir aylak takımından ibaret olduğunu farkettiğinde, “android” canlısı arkadaşı Ishi Sato ile birlikte takım liderine ihanet eder. Doğrucu Mahmut rolüne soyunan ikilimiz sürgüne uğradıktan sonra kendilerini Hunt ismini veren uzay korsanlarından yana saf tutarken bulurlar. Maceramız ise burada patlak veriyor. Yeni takımıyla birlikte başına buyruk bir hayat süren Grayson Hunt’ın gemisi, bir zamanlar dahili olduğu federasyonun paralı askerleri tarafından saldırıya uğrar ve her iki taraf gemisi de Stygia isimli bir gezegene düşer. İlk bakışta bir cenneti andıran gezegen bu görüntüsünün altında bir cehennem gizlemektedir.

     Bulletstorm öyle aman aman bir hikâye ile karşımıza çıkmıyor. Hikâye amaç değil, sunulacak olan aksiyon ziyafetinde araç görevini üstlenmiş durumda. Her ne kadar People Can Fly hikâyeyi oyun ilerleyişiyle birlikte derinleştirmeye çabalasa ve bu konuda hayli iddaalı olsa da… Yani düşünün bir kere, “Shooter oyunlarına özlenen eğlenceyi geri getireceğiz” diyen bir yapımcı ekip, ciddi bir anlayışa sahip hikâye beraberinde düşmanlarınızı bol bol tekmelediğiniz, çılgın hareketlerle habire düşman patlattığınız eğlenceye dayalı oynanış mekaniğini nasıl bir arada tutabilir ki? Bunu göreceğiz.
     Bulletstorm’u “ilerle ve öldür “ bilincine sahip bir FPS oyunu olarak tanımlamak gerçekten zor. Evet temelinde bunu icra eden yapım, sunumunda sürekli taze tuttuğu yeniliklerle “ilerle ve öldür” tek düzeliğini kırmışa benziyor. Kontrolü ele alan oyuncuya bir “kan senfonisi” sunan People Can Fly, bu senfoninin orkestra şefi olarak biz oyuncuları enstrümanların başına geçirdiğinde; silahlarınız, tekmeleriniz ve elektrikli kamçınızdan oluşan enstrümanlarınızla gösterdiğiniz performans ve hak edeceğiniz alkış (deneyim puanı) tamamen siz oyuncuların düşmanınızı öldürürken ne kadar ileri gidebileceğinize bağlanmış durumda. Yani ne kadar ekmek o kadar köfte.
Kullanıcı Puanı

0

Sizin Oyunuz:
Oyunun Künyesi
Bulletstorm Platformlar: Geliştirici: People Can Fly Dağıtıcısı: EA Games Tür: FPS Çıkış Tarihi: 25 Şubat 2011
Künyenin Tamamını Görüntüle Yorumlar 46 Forumda Görüntüle
Yorum Yaz Forum Arayüzünde Yanıtla

Aşağıdaki formu kullanarak yorum yapabilirsiniz..

Üyelik Durumu Üyeyim Üye Değilim E-posta