Call of Duty: Black Ops

     İnsanlar neden savaşır? O denli derin ve açığa çıkmayı bekleyen duyguların nedeni nedir? Eminim bunun bir çok sebebi vardır. Şeref, haysiyet, vatan sevgisi, çıkar çatışmaları, aşk, çekememezlik,toprak hırsı, büyüme isteği ve intikam..... Bu listeye daha fazla neden eklemek istersek, eminim satırlar boyunca bu yazıyı uzatabiliriz. Nedeni ne olursa olsun savaşmak şüphesiz kötü bir şey. Buna rağmen acı ama gerçek olan nokta ise savaşmanın insanın doğasında olduğudur. Nitekim ezelden beri gerek şahit olduğumuz, tarih kitaplarında veya bilmediğimiz dönemlerde, hatta masal ve hikâyelerde bile savaş, hikâyenin baş unsurlarından birisi olmuştur.

     Deminde dediğim gibi insanın doğasında olduğundan mıdır bilinmez ama yapılan filmlerde veya oyunlarda savaş unsurunun olması, o yapımı daha ilgi çekici kılmaya devam ediyor. Savaş oyunu denince de aklımıza gelen ilk isim ise tabi ki Call of Duty serisi oluyor.
     İkinci Dünya Savaşı’nın en çok ekmeğini yiyen oyunlardan biri olan Call of Duty serisi, dördüncü oyun ile birlikte radikal bir değişime geçmiş ve tabir-i caiz ise oyun sektörüne damgasını vuran oyunlardan birisi olmuştu. Call of Duty : Modern Warfare’ın bu başarısından sonra ise yıllardır her cephesini ezberlediğimiz İkinci Dünya Savaşı konusu adeta ikinci plana atılmıştı. Nedeni ise basit. Başarı, daha fazla anlatılacak olay, daha teknolojik silahlar ve tabi ki daha geniş bir savaş alanı.

     Infinity Ward’ın bu başarısından sonra bir çok yapım teker teker modern savaşlara yönelse de serinin diğer yapımcı firması olan Treyarch ısrarla İkinci Dünya Savaşı’nı anlatmaya devam etmiş ve World at War ile olaylara farklı bir pencereden yaklaşıp bizleri Japonya sahiline kadar sürüklemişlerdi. Modern Warfare 2 sonrası yakalanan başarıya rağmen meydana gelen bazı olaylar sonucu Infinity Ward’ın yalpalanması ise Treyarch’ı çok daha önemli bir konuma getirdi. Omuzlarında oldukça ağır bir yük taşıyan firma sonunda İkinci Dünya Savaşı’ndan vazgeçti ve bambaşka bir cephe ile karşımıza çıkmaya hazırlanıyor. Treyarch’ın imzasını taşıyacak olan Black Ops ile seride ilk defa soğuk savaş dönemini ziyaret edeceğiz.

     Oyunun geçtiği dönem her ne kadar soğuk savaş dönemi olarak lanse edilse de benim ve bir çok oyuncunun kafasında da bazı soru işaretleri muhakkak vardır. Bunun nedeni ise tabi ki oyunun yayınlanan ilk tanıtım videosuna dayanıyor. Bu ilk tanıtım videosunda sorgu gibi bir sahneye ve oyunun çeşitli kısımlarından kısa kısa videolara şahit olmuştuk. Nedense bu video başından beri bana sanki hikayeyi anlatan birinin ağzından dinleyip sonunda çok şaşıracakmışız hissini uyandırıyor. Tabi bunu tam olarak öğrenebilmek için ise oyunun çıkış tarihi olan 9 Kasım’ı beklememiz gerekiyor. O zamana kadar yapımcıların açıkladıkları bilgiler ile yetinmeliyiz.
     Soğuk savaş döneminde geçecek olan oyunda ki farklı karakteri yönlendireceğiz. Mason ve Hudson adlı bu iki karakter ile daha çok düşman hatlarının ilerisinde mücadele etmemiz gerekecek. Yani oyun hikaye gereği bazı büyük muharebeleri karşımıza çıkartacak olsa da, genelinde sınır ötesi operasyonu gibi bir hava da hakim olacak. Oyunda Ural Dağları, Küba ve Laos dışında tabi ki soğuk savaşın en önemli noktalarından biri olan Vietnam’ı da ziyaret etmemiz gerekecek.
 
     Tabi ki yönlendirdiğimiz bu iki karakter dışında savaş alanında sırt sırta çarpışacağımız bazı önemli karakterlerde bulunacak. Örneğin World at War'ın Sovyetler birliği görevlerinde karşımıza çıkan Reznov, yeni Treyarch oyununda da kendisine yer edinmiş olacak. "Victor Charlie" adlı görevde, Vietnam tünellerinde karşılaşacağımız Reznov'u World at War'da ünlü oyuncu Garry Oldman seslendirmişti. Black Ops’ta da Garry Oldman’ı seslendirme kadrosunda görüyoruz. Yani Reznov gene Garry Oldman’a emanet edilecek.
Kullanıcı Puanı

0

Sizin Oyunuz:
Oyunun Künyesi
Call of Duty: Black Ops Platformlar: Geliştirici: Treyarch Dağıtıcısı: Activision Tür: FPS Çıkış Tarihi: 9 Kasım 2010
Künyenin Tamamını Görüntüle Yorumlar 98 Forumda Görüntüle
Yorum Yaz Forum Arayüzünde Yanıtla

Aşağıdaki formu kullanarak yorum yapabilirsiniz..

Üyelik Durumu Üyeyim Üye Değilim E-posta