Dead Rising 2

     2006 yılında Xbox 360'a özel olarak piyasaya çıkan Dead Rising (2009 yılında Wii'ye Dead Rising: Chop Till you Drop adıyla çıktı) beklentilerin üzerinde bir performans sergileyerek yüksek inceleme puanlarına layık görüldü. Capcom'un pek de kaliteli yapımlara imza atmayan stüdyosu Production Studio 1, Keiji Inafune önderliğinde iyi bir oyunla karşımıza çıkmıştı. Sonuçta Dead Rising, Xbox 360'ta 2 milyon civarında satarak kalitesinin hakkını verdi. Oyunun kaliteli olmasında projenin başında Keiji Inafune'nin bulunmasının etkisi hiç kuşkusuz çok büyük. Inafune; daha önce Mega Man, Onimusha, Legend of Zelda: Minish Cap ve Lost Planet'ın yapımcılığını üstlenmiş, bunun yanı sıra bir çok ünlü Capcom oyununda önemli görevlerde bulunmuş bir kişi. Bu nedenle firmanın yapı taşlarından birisi olduğunu söyleyebiliriz.
     İlk Dead Rising oyununda zombilerin istilasına uğramış Colorado-Willamette'deki bir alışveriş merkezinde Frank West adlı gazetecinin öyküsüne tanık oluyorduk. Ben de oyunu çok beğendiğimi söylemeliyim. Zombi saldırılarından kaçıp, rehineleri kurtarmak ve çeşitli zorluk derecesindeki psikopatlara (bunlar zombi değildi) karşı savaşmak oldukça zevkliydi. Oyunculara serbest bir dünya sunan oyun, Resident Evil gibi korku türüne ait olmaktan ziyade eğlence amaçlıydı. Dead Rising'te bu zombi salgınının arkasındaki olayları aydınlatmaya çalışırken etraftaki hemen hemen her nesneyi silah olarak kullanabiliyor ve Prestige Points (PP) ile yakın dövüş yeteneklerimizi geliştirebiliyorduk. Oyun o kadar popüler oldu ki baş karakterimiz Frank West, Capcom'un bazı dövüş oyunlarında oynanabilir karakter olarak bile göründü. Bu serinin artık Capcom'un en önemli oyunları arasına girdiğini söyleyebiliriz.

     Bu başarılı oyunun devamı Dead Rising 2 ise bu yıl piyasaya çıkacak. Bu defa oyunun yapımcısı The Bigs adlı beyzbol oyunlarından tanıdığımız bünyesinde 170 çalışanı ile oldukça büyük bir firma olan Blue Castle Games. Eğer ilk oyunu beğendiyseniz geliştirici firmanın değişmesi sizi tedirgin edebilir, ama buna hiç gerek yok, çünkü Keiji Inafune yine oyunun başında yapımcı olarak bulunuyor. İlk yayınlanan videolara baktığımızda da oyunun özellikle görsel yönden çok büyük bir gelişim gösterdiğini söyleyebiliriz. Uzakdoğulu büyük yayıncı şirketlerin kendi oyunlarını Batılı firmaların ellerine teslim etmesi çoğu zaman hayak kırıklığı ile sonuçlanıyor. Örneğin Capcom daha önce Bionic Commando ve Dark Void'de bu tür hayal kırıklıkları yaşadı, fakat bu defa böyle bir olayın gerçekleşmesi zor görünüyor.
     Dead Rising 2 ilk oyundan 5 yıl sonraki olayları konu ediniyor. Bu defa zombi felaketinin yaşadığı yer Amerika'nın Nevada eyaletindeki Fortune City adlı kurgusal bir şehir. Bu şehir Las Vegas'tan yola çıkılarak tasarlanmış. Las Vegas teması da son dönemlerde popülerleşiyor (bkz Fallout: New Vegas) Dead Rising 2'nin ana kahramanı ise Chuck Greene adlı ulusal motorcross şampiyonluğu bulunan sarışın bir kişi. Chuck, Fortune City'e gelmeden önceki bir saldırıda eşini kaybetmiştir. Chuck'ın küçük kızı Katie Greene'e ise virüs bulaşmıştır. Eşini kaybeden ve küçük kızına virüs bulaşan Chuck'ın yaşamak için tek nedeni “Zombex” adlı ilacı bulup kızını bu bulaşıcı virüsün ellerinden kurtarmaktır. Keiji Inafune, burada Chuck'ın “Terror is Reality” (Terör Gerçektir) adlı bir şova katılmak zorunda kaldığını söylüyor. Yani Chuck para kazanıp kızını kurtarmak amacıyla bu şova katılmak için Fortune City'e gelmiş gibi görünüyor.
Kullanıcı Puanı

0

Sizin Oyunuz:
Oyunun Künyesi
Dead Rising 2 Platformlar: Geliştirici: Blue Castle Games Dağıtıcısı: Capcom Tür: Action Çıkış Tarihi: 24 Eylül 2010
Künyenin Tamamını Görüntüle Yorumlar 12 Forumda Görüntüle
Yorum Yaz Forum Arayüzünde Yanıtla

Aşağıdaki formu kullanarak yorum yapabilirsiniz..

Üyelik Durumu Üyeyim Üye Değilim E-posta