Dead Space 2

     Bilinmezlik korkutur insanı. Bilmediğimiz şeyler üzerine korkularımız ve senaryolarımız daha çoktur. Bu yüzden olsa gerek; güneş, ay ve yıldızların asılı durduğu romantik gökyüzünün ötesinde, uzayın derinlikleri genelde ürkütücü bilimkurgu senaryolarına gebedir hep. Zamanla bilinmez uzay üzerine kurulu bilimkurgu hikayeleri her ne kadar sıradan bir hal alsa da, bazılarının yeri hiç değişmez. Mesela hiç birimiz James Cameron imzalı Aliens serisinini sinema dünyasında bıraktığı izi unutamayız.

     Keza, Dead Space’de bunu başardı. Hayatta kalma/ korku öğeli oyunların kökeni yeni nesille birlikte kurumaya başlamış, Resident Evil serisi hormonal bozukluğa uğramış ve Silent Hill bir türlü bekleneni verememişken karşımıza dikildi Isaac Clarke. Başlangıçta “EA” ve “iş çıkmaz” demiştik ama hiçte öyle olmadı. Dead Space çıktığı 2008 yılında türe yeni bir bakış açısı, korku oyunlarına yeni bir soluk getirdi. Her ne kadar oyun içinde bir süre sonra sıradan bir kurgu sarsa da dört bir yanımızı, ani çıkışlarıyla bizi kendimize getirmeyi bildi.
     Son bıraktığımızda akıl sağlığının pekte iyi olmadığını bildiğimiz Isaac, yeni oyununda hangi yeniliklerle karşımıza çıkıyor ? Gördüğümüz, duyduğumuz, bildiğimiz ne varsa birlikte bakalım.

     Dead Space 2’de ki ilk büyük yenilik, uzay kabusunun artık yeni bir mekan edinmiş olması. Pek çoğunuzun bildiği gibi “The Sprawl” isimli uzay istasyonu ( aslında basit bir istasyondan çok bir metropol) Isaac Clark’ın yeni cehennemi. Satürn’ün 56 uydusundan birisi olan Titan üzerine kurulmuş, başlarda küçük bir mayın kolonisine ev sahipliği etmiş ve daha sonra dev bir metropolise dönüşerek 1 milyon insan nüfusuna ulaşmış The Sprawl şehri ayrıca Dead Space ligatüründe “planet cracker” olarak tabir edilen USG Ishimura’nın da evi.
     Peki nasıl oldu da Aegis VII’de keşfedilen ve tüm bu kabusa sebep olan Marker, mühendis Isaac tarafından geldiği yere geri gönderilmişken, kabus 60 yaşındaki The Sprawl istasyonunu buldu ? Burası bir sır ancak yayınlanan görüntülere bakılırsa; Marker bir şekilde The Sprawl’a getirilmiş, bir başka Marker keşfedilmiş veya gördüğümüz sadece temsili bir büs(?) Bildiğimiz bir başka detay ise Dead Space 2’de yaşanacak olayların, Isaac’in Ishimura kabusundan kaçışının 3 yıl sonrasını konu aldığı yönünde.
Kullanıcı Puanı

0

Sizin Oyunuz:
Oyunun Künyesi
Dead Space 2 Platformlar: Geliştirici: Visceral Games Dağıtıcısı: Electronic Arts Tür: Action Çıkış Tarihi: 25 Ocak 2011
Künyenin Tamamını Görüntüle Yorumlar 40 Forumda Görüntüle
Yorum Yaz Forum Arayüzünde Yanıtla

Aşağıdaki formu kullanarak yorum yapabilirsiniz..

Üyelik Durumu Üyeyim Üye Değilim E-posta