Deus Ex: Human Revolution

 
    Deus Ex: Human Revolution ön incelemesine başlamadan önce eski günleri yad etmeden olmaz. Deus Ex kelimesi belki yeni oyuncular için pek bir şeyi fade etmeyebilir fakat benim gibi eski nesil oyuncuların hafızasına sağlam kazınan kült yapımların başında gelmektedir. FPS kategorisine çok büyük anlamlar kazandıran Deus Ex serisi, bu türü "Önüne geleni vur, ilerle" şeklinde bir oynanıştan çok daha geniş çerçeveden bakmaya yönlendirmeyi başaran mihenk taşlarından biri. Konuşma/Gizlilik/Hack/Ateş etme gibi metodları birbiriyle harmanlayan Deus Ex, daha o zamanlardan bize geleceğe yeni bir kapı açtığını göstermişti.
 

    Yeni Deus Ex yani DE: Human Revolution ilk duyurulduğunda tek korkum yeni neslin oyunlarındaki aşırı aksiyon dozajına yenik düşebileceği olmuştu. Fakat oyunun kökenlerine bağlı kalacağı yönünde ilk bilgileri aldığım andan itibaren derin bir nefes aldım ve rahatladım, zirâ oyun tam da her Deus Ex severin istediği tarzda yapım aşamasına sokulmuştu. Tek korkum artık bu önemli seri oyunun yaratıcısı Warren Spector'ın kontrolü dışında seyrediyordu ama güncel yapımcı Eidos Montreal'in işini ciddiye aldığını öğrenmemiz pek zaman almamıştı. İlk kez 17 Mayıs, 2007'de duyurusu gerçekleşen oyunun, ilerleyen aylarda yayınlanan ekran görüntüleri ve videoları eşliğinde görselliğe de yeterince önem verdiğini görmüş ve memnun olmuştuk. Yeni bir Deus Ex projesi öyle yabana atılacak bir iş değildi ve yapımcının gereken önemi vermesi beni ve çoğu Deus Ex severi eminim tatmin etmiştir.

 
    Orjinal yapıma dönelim biraz. İlk kez o futuristik şehre adım atışınızı hatırlayın, Tracer Tong adlı bir hacker'ın peşindeydik. Tracer'ın peşindeyken kendimizi bir çok engelle karşılaşmış buluyor ve neredeyse her oyuncu bu süreçte farklı bir ilerleme kaydedebiliyordu. Örneğin ben geçmemiz gereken bir kapıyı hackleyebilecek kadar yeterli bir bir beceriye sahip iken başka bir oyuncu havalandırma tünellerinde bulduğu bir kod ile farklı bir kapıdan ilerleme sağlayabilmiştir. Deus Ex'in de ana felsefesi bu zaten, seçimler ve yaptığınız bu seçimler doğrultusunda bunların oyuna yansıması ve aldığınız farklı sonuçlar. İşin esprisi de bu! Warren Spector, oyuna bir tutam RPG koyarak, aklımızı çelmeyi ne de güzel başarmıştı ama? Geçen onca senenin ardından hâlen bu büyüyü içinizde bozmayanlardansanız, o zaman size güzel bir haberim var. Deus Ex'de de ilerleme yöntemlerimiz birden fazla olacak. İşin güzel tarafı, bu sefer ilerleme yöntemlerimize göre daha farklı ödüllendirilecek, diyaloglarda bir çok alternatif gözümüze çarpacak. Yeni neslin gücünü de sırtına alan Deus Ex: Human Revolution, orjinal yapımın çağına nazaran beklentilerin oldukça yüksek çizgilerle ilerlediği günümüzde biz Deus Ex'i bilenleri geçtim, herkesi tatmin etmeyi başarabilecek mi? Esas soru bu aslında, o zaman ne duruyoruz, hiç vakit kaybetmeden, Human Revolution'a ve bize neler getireceğine göz atalım.

    Deus Ex: Human Revolution, ilk oyunun 25 yıl öncesini konu alıyor. Yıl 2027, orjinal Deus Ex'te gördüğümüz nanoteknolojik gelişmeler daha yeni yeni geliştirilirken, biomekanik teknoloji Human Revolution evreninin alıştığı güncel teknoloji konumunda. Ana karakterimiz Adam Jensen, Sarif Industries'te çalışan özel bir güvenlik görevlisi. Bu şirketin uğraştığı mecra ise insanları çeşitli biomekanik implantlar (augmentation) ile cyborglaştırması. Augmentation'lar çeşitli gruplara ayrılıyor. Neural (Sinirsel) augmentationlar sayesinde daha zeki biri olabilirken, diğer augmentationlar sayesinde sınırlı durumdaki insansı fiziksel gücünüzü daha da öteye taşıyabilirsiniz. Her ne kadar insanlığın durumu bu augmentation'lar sayesinde çok iyi gibi görünse de bu çağda büyük bir kaos ve komplo hakim. Zenginler zengin kalmayı başarırken fakirler fakir kalıyor, Bazı gruplar augmentation'lar sayesinde çeşitli bölgelerin kontrolünü sağlıyorlar. Kimi augmentation'lar sonucunda ise bazı kesimler kendilerini üstün görerek yeni bir burjuva çağını başlatıyorlar ya da en azından öyle sanıyorlar. Adam Jensen'ın çalıştığı Sarif Industries ise augmentation'ların gelişmesi ve daha çok satması için varını yoğunu ortaya koyarken, GreenPeace'e benzer bir insanlık örgütü ise augmentation'lara tamamen karşı çıkıyor ve insan vücudunda değişiklik olmasını istemiyorlar. Hadi çıkın bakalım çıkabiliyorsanız bu işin içinden.

Kullanıcı Puanı

0

Sizin Oyunuz:
Oyunun Künyesi
Deus Ex: Human Revolution Platformlar: Geliştirici: Eidos Montreal Dağıtıcısı: Eidos Interactive Tür: RPG Çıkış Tarihi: 26 Ağustos 2011
Künyenin Tamamını Görüntüle Yorumlar 41 Forumda Görüntüle
Yorum Yaz Forum Arayüzünde Yanıtla

Aşağıdaki formu kullanarak yorum yapabilirsiniz..

Üyelik Durumu Üyeyim Üye Değilim E-posta