Diablo 3 Ön İnceleme

     Blizzcon 2011’in şüphesiz en beklenilen panellerinden biri de Diablo III’dü. Diablo III yapım aşamasında denildiği günden beri oyuncular ve hayranları tarafından büyük bir heyecan ile bekleniyor şüphesiz. Bakalım Blizzcon 2011, kısa bir süre önce Beta’sına başlayan oyun için daha neleri aydınlattı?
Achievement Sistemi
 
     Achievement sistemi Blizzard oyunlarında gördüğümüz sistemle aynı. Normal başarılarınız yani, bir bölümü bitirdiğiniz zaman aldığımız achievement’lar, diğeri zor yapılan, zaman alan achievement’lar bir de eğlence amaçlı alabildiğimiz, bir boss’u sadece elinizle yumruk atarak öldürme gibi “ilginç” sayılacak achievement’lar.
 
      Oyunda oyuncu bayrakları var, bu bayraklar kişiselleştirmeye açık, her achievement aldığınızda bayrağınızda buna göre daha da görkemli hale gelecek. Tek bir cümleyle anlatmak gerekirse “Bayrağınız oyun boyunca yaptığınız başarıların bir simgesi olacak.” Bunun yanında Co-Op modunda arkadaşlarınızla oynarken bu banner’ları oldukça kullanışlı bulacaksınız çünkü bir oyuncunun banner’ına tıkladığınızda onun yanına teleport olabileceksiniz. Bu da oyun içindeki zaman kaybını oldukça düşürecek şüphesiz.
     Banner ile iş bitmiyor tabii, bir de oyunun daha rahat olabilmesi için daha kullanışlı elementler ekleniyor oyuna. Bunlardan biri ve en işe yarayacak olanı Stone of Recall. Stone of Recall istenildiği kadar kullanılan, sizin zor zamanlarınızda en iyi arkadaşınız olacak olan “Geri Çağırma Taşı”. Kısacası kaybolduğunuz, “evinize” geri dönmek istediğiniz zamanlarda bu taşa sarılacaksınız. Bu taş Diablo I ve II’de kullandığımız Scroll of Town Portal, Tome of Town Portal gibi önemli ancak bir o kadar pahalı olan sistemin yerini alacak. İşin güzel kısmı taşı kullandıktan sonra eski Town Portal büyüleri gibi geri de bir portal bırakıyor olması, portaldan geri dönebilme şansınız olacak ancak bunu sadece siz kullanabileceksiniz.
 
Cauldron of Jordan: Bu özellik sayesinde bir köye koşmak zorunda kalmadan çantanızda biriken gereksiz eşyaları olduğunuz yerden satabileceksiniz.
 
Cube of The Nephalem: Çantanızda bulunan gereksiz eşyaları mesleğiniz için kullanabilmek adına bu kutunun içine atıyorsunuz o da sizin için gerekli eşyalar çıkarıyor.
Meslekler
     Crafting
yani oyun içinde size şüphesiz çok yardımcı olacak olan meslekleriniz. Şimdi Diablo II’den şöyle bir hatırlayalım, eskiden bir eşya alabilmek için ya bir NPC’den satın alırdınız ya da büyük düşmanları öldürerek istediğiniz eşyanın düşmesini beklerdiniz. Bu kadar uğraştıktan sonra da 1-2 level sonra daha iyisi çıkardı ya geri satardınız ya da arkadaşınıza verirdiniz.
     Diablo III’de bunun önüne geçilmeye çalışılıyor, öncelikle eşyalarınızın değerini yükseltebilecek bir NPC eklendi oyuna, The Mystic, eşyalarınızı güçlendirmek için konulmuş bir NPC, üstünüzdeki herhangi bir eşyayı ona vererek üstündeki stat’leri yükseltme şansınız olacak. Tabii bu o kadar da kolay değil, her şey yanlış gidebilir ve elinizdeki eşya bambaşka bir şeye de dönüşebilir. O yüzden risklerin farkında olarak işinizi halletmeye çalışın.
 
      Bunun yanında kendisi yine çok ilginç bir işle uğraşıyor, o da anormal build’ler çıkarabilmesi, bunun en büyük örneği şüphesiz Ok silahları kullanan bir sınıf olan Demon Hunter’ın balta ve kalkan kullanması olacaktır.
 
      Bunun en büyük amacı sınıfların belirli bir şeye bağlı kalmamalarını sağlamak ve absürd olabilecek build’leri de denetmek, belki çok başarısız olabilirsiniz ama en azından denemiş olursunuz.
Kullanıcı Puanı

0

Sizin Oyunuz:
Oyunun Künyesi
Diablo 3 Platformlar: Geliştirici: Blizzard Entertainment Dağıtıcısı: Blizzard Entertainment Tür: Action RPG Çıkış Tarihi: 15 Mayıs 2012
Künyenin Tamamını Görüntüle Yorumlar 19 Forumda Görüntüle
Yorum Yaz Forum Arayüzünde Yanıtla

Aşağıdaki formu kullanarak yorum yapabilirsiniz..

Üyelik Durumu Üyeyim Üye Değilim E-posta