FIFA World Cup 2010

Futbol denilince aklınıza gelen en büyük organizasyonlardan biri dünya kupası. Hatta dünyanın olimpiyatlardan sonra ki en büyük spor organizasyonu dünya kupası. Efsane futbol adamı Jules Rivet’in öncülüğü ile ilk düzenlendiği 1930 yılından beri dünyanın göz bebeği olmaya alışmış bir organizasyon zaten. E adı üstünde dünya’nın olduğu bir yerde, dünya futbolunun kozları paylaşması kadar heyecan verici ne olabilir ki?

Sürekli ilginç hikayeler barındırır bu tarz kupalar. Müthiş futbol hikayeleri doğar geçmişinden bugüne. Hatta bir tanesi bizim milli takımımızı bile direk ilgilendirir, hatta en ilginçlerinden biridir bizim hikayemiz. 1954 dünya kupası elemelerinde Türkiye, İspanya milli takımı ile roma kentinde baraj maçı oynar. Normal süre 2-2 biter. O zamanlar uzatma ve penaltı gibi adetler olmadığından italyan seyircilerden franco isimli bir çocuğa kura çektirilmiş ve Türkiye finallerin yolunu tutmuştur. Grupta İspanyanın Madrid de Türkiye’yi 4-1 yendiğini ancak İstanbul da 1-0 yenildiğini ve o zamanlar averaj dikkate alınmadığı için 2 takimin baraj maçı oynadığını eklemek gerekir. İşte böyle ilginçtir dünya kupaları.
Bu sene yine bir ilk ile gerçekleşiyor bu kupa. 80 yıllık tarihinde ilk kez kara kıtada yani Afrika kıtasında düzenleniyor. Ve 94 yılından beri alıştığımız üzere Electronic Arts yine bu kupanın oyununu özel olarak bizlerle buluşturuyor. Bakalım bu sene neler sunuluyor bizlere ve neler beklemeliyiz.

Bildiğiniz üzere EA bu tarz ara kupa oyunlarında o seneki normal Fifa oyununu temel alır. Bizimde burada referans noktamız Fifa 2010 olacak. Önce kısaca değinelim. Fifa 2010 tek bir sorun harici mükemmel bir oyundu. Atmosferi olsun, sunumu olsun, lisansları, oynanabilirliği harika şeyler sundu. Ama tek bir kelime oyunun tüm gerçekçiliğini öldüren unsur oldu. Pas! Oyunda o kadar pas yapılıyor ki nerdeyse en güçsüz takım bile 30-40 pas sonrası kolayca pozisyon bulup gol atmanızı sağlıyor. Buda bir süre sonra gol atmanın anlamını ve zevkini ortadan kaldırıyor.

2010 World Cup ilk olarak bu sorun üzerinden oynanabilirliğe eğilecek. Artık oyuncular sahaya daha iyi yayılacak ve pozisyon bulmak biraz daha zor olacak. Bunda geliştirilmiş yapay zekanın çok daha üstün olması ilk etken olacak. Yani artık sizin kontrolünüzde olmayan oyuncular daha mantıklı davranacak. Bunun yanında oyun yapısı biraz daha gerçekçiliğe yaklaştırılarak bir denge tutturulmaya çalışılacak. Artık yapay zeka ev sahibi ve deplansman takımları için farklı taktikler belirleyecek ve sizi daha da çok zorlayacak. Ev sahibi için ofansif, deplansman için defansif stratejiler ve dizilişler yaratarak milli maçların o stresli atmosferleri yaşatılacak bizlere. Bu konuda her ne kadar ayrıntılı bilgi verilmese de oyuncu şikayetlerini her zaman dinleyen ve çözümleyen EA’ye güveniyoruz diyebiliriz.
Ama World Cup esas atılımı sunumu ile gerçekleştiriyor. İlk kez olarak online ortamda tam anlamıyla bir dünya kupası heyecanı yaşayabileceğiz. Aslına ile tamamen aynı olarak online ortamda 2010 FIFA Dünya Kupası turnuvasına katılabileceksiniz. Grup aşamalarından eleme turlarına, 2010 FIFA Dünya Kupası için rakip ülkelerdeki oyunculara karşı kendi milli takımımızı temsil etme şansına sahip olacağız. Ayrıca kişisel ve takım puanları sayesinde ülkenizin Ülkeler Savaşında en iyi olduğunu kanıtlama şansımızda olacak.
Kullanıcı Puanı

0

Sizin Oyunuz:
Oyunun Künyesi
FIFA World Cup 2010 Platformlar: Geliştirici: EA Sports Dağıtıcısı: EA Games Tür: Spor Çıkış Tarihi: 30 Nisan 2010
Künyenin Tamamını Görüntüle Yorumlar 46 Forumda Görüntüle
Yorum Yaz Forum Arayüzünde Yanıtla

Aşağıdaki formu kullanarak yorum yapabilirsiniz..

Üyelik Durumu Üyeyim Üye Değilim E-posta