Football Manager 2011

      En popüler menajerlik oyunlarından biri olan Football Manager, yeni sezon için başlangıç düdüğünü çalmaya hazırlanıyor. Pek çok futbol severin yıllardır vazgeçemediği seri, oyuncu kitlesinin istekleri doğrultusunda gelişmeye ve daha gerçekçi bir simülasyon olma yolunda ilerlemeye devam ediyor. Çıkacağı Kasım ayına yaklaştıkça açıklanan yeni özellikleri oyuncularını heyecanlandırırken, biz de gönderilen basın versiyonu ile oyunu erkenden deneme fırsatı bulduk.

      Yapımcı Sports Interactive, Football Manager 2011 ile her zamankinden daha iddialı olarak karşımıza çıkıyor. Dünyanın dört bir yanına yayılmış 1000’in üzerindeki çalışanı sayesinde sahip oldukları veri tabanı, içerdiği 50’den fazla ülkenin futbol ligleri, oyuncuları ve çalışanları ile eşsiz bir kaynak oluşturuyor (Bu kadar büyük veri içeriğine rağmen, Football Manager 2010'a oranla daha iyi optimizasyona ve dolayısıyla daha kısa bekleme sürelerine sahip olduğunu eklemeliyim). Peki bu veri tabanının güncellenmesi dışında sizi Football Manager 2011 almaya ikna edecek özellikler nedir? Ne gibi yenilikler var ve sizi nasıl bir oyun bekliyor, bunlara göz atalım.
      Football Manager 2011’e giriş yaptığımızda bizi çok alışkın olduğumuz bir menü karşılıyor. Neredeyse 2010 versiyonu ile aynı olan ekranda, karşılaştığımız butonlara ve menülere bakarak tasarımın daha şık durduğunu söyleyebiliriz. Oyuna hazırlanmak amacıyla ana menüden ayarlar bölümüne geldiğimizde bizi önceki oyunlara nazaran daha fazla seçeneğin beklediğini görüyoruz. Birimler, ücretlerin zaman dilimleri, çözünürlük modları, 3D özellikleri ve görünüm temaları gibi benzer ayarların dışında en göze çarpan değişiklik YouTube ayarları oluyor. Buradan, ileride bahsedeceğim video yükleme özelliği için çözünürlüğü (360p, 480p vb) ve videoların kayıt edilip edilmeyeceğini belirleyebiliyoruz.

      Eğer bir son dakika sürprizi olmazsa, Football Manager 2011’in ne yazık ki Türkçe dil seçeneğinin bulunmadığını söylemeliyim. Hatırlarsanız resmi forumlardaki imza kampanyaları ve çevirmen ilanları bizi heyecanlandırmış ve bu yönde bir beklenti içerisine sokmuştu. Büyük bir oyuncu kitlemiz olsa da illegal içeriğin çok fazla olması nedeniyle Türkçe dil desteği verilmemiş. Dil konusunda sıkıntı çeken oyuncuların, Football Manager 2011’de daha fazla zorlanacağını söyleyebilirim.
      Ayarları yaptıktan sonra oyuna girdiğimizde oynamak istediğimiz ülkeleri seçtiğimiz ekrana ulaşıyoruz. Genel olarak bakıldığında yine pek çok ligin lisanslarının satın alınmadığını görüyoruz. Lisansı bulunan ülkeler: ABD, Avusturya, Danimarka, Fransa, Almanya, Hollanda, İtalya, Malezya, Kuzey İrlanda, Norveç, Romanya, İskoçya, Güney Kore, İspanya ve Galler. Geri kalan tüm ülkelerin ligleri yine sahte logolar ve formalar ile temsil ediliyor. Gerekli ayarlamaları yaptıktan sonra veri tabanı hazırlanıyor ve bilgilerimizi girdiğimiz ekrana geliyoruz. Menajer profili yaratmak neredeyse bir önceki ile aynı. Buradan aynı zamanda Twitter ve YouTube için giriş yapabiliyoruz ki bu, Football Manager 2011’in en belirgin yeniliklerinden biri olarak lanse ediliyordu. Oyunu kendi Twitter ve YouTube hesabınıza bağladığınızda, elde ettiğiniz başarıları Twitter üzerinden duyurabiliyor ve yapacağınız maçlardaki önemli görüntülerin videolarını YouTube’a yükleyebiliyorsunuz.
 
     Mesela üst üste iki kez lig şampiyonu olursanız bunu Twitter üzerinden duyurmak isteyip istemediğiniz soruluyor. Aynı şekilde, yaptığınız maçlardan sonra Upload Highlights bölümünden tüm önemli görüntüleri inceleyip basit bir arayüz ile anında yükleyebiliyorsunuz.
Editör Notu: Herkesin oynayabileceği başarılı bir yapım.
8,0 Puan EDİTÖRÜN PUANI
Kullanıcı Puanı

0

Sizin Oyunuz:
Oyunun Künyesi
Football Manager 2011 Platformlar: Geliştirici: Si Games Dağıtıcısı: Sega Tür: Spor Çıkış Tarihi: 5 Kasım 2010
Künyenin Tamamını Görüntüle Yorumlar 28 Forumda Görüntüle
Yorum Yaz Forum Arayüzünde Yanıtla

Aşağıdaki formu kullanarak yorum yapabilirsiniz..

Üyelik Durumu Üyeyim Üye Değilim E-posta