Football Manager 2013

Her sene sezonluk olarak boy gösteren ve yepyeni Alex Ferguson'ları, Arsene Wenger'leri sanal camiaya kazandıran Football Manager serisinin yeni sezondaki oyunu FM 2013, önümüzdeki ay içerisinde çıkışını yapacak. SI Games'in basına dağıttığı ön inceleme sürümleriyle birlikte oyunu erkenden deneme şansını yakalayan bizler de, Türk oyuncular için ayrı bir önem taşıyan FM 2013'ten biraz bahsetmek istedik.
Menajerlik oyunları arasında sahip olduğu geniş veritabanıyla birlikte dikkatleri çeken Football Manager serisi, yeni sezon oyununda üç farklı tek kişili mod ile karşımıza çıkıyor. Bu modlardan "Football Manager" olarak lanse edileni, menajerliği en ince ayrıntısına kadar yaşayabildiğiniz, kısaca 'simülasyon' türünün her türlü nimetlerinden faydalanan bir mod. İkinci modumuz "Football Manager Classic" ise, 'klasik' adını taşımasına rağmen seriye yeni eklenen bir tür. Bu modda ekibin amacı casual kesimi seriye çekmek olsa gerek, genel anlamda ayrıntılardan uzaklaşılmış ve kolaylaştırılmış menajerlik deneyimi sunuluyor. Son bölüm olan "Meydan Oku" kısmında da SI Games'in önceden yüklemiş olduğu görevleri yerine getirmeye çalışıyoruz.

    Oynayacağımız oyun modunu seçip oyun içerisine girdikten sonra Football Manager 2013, ilk eksisiyle karşımıza çıkıyor. Daha lig ve ülke seçiminden belli olduğu üzere Football Manager 2013, sahip olduğu geniş veritabanının en az %60-70'ini yine lisanssız halde oyunculara sunuyor. Yani çoğu takımların logoları, formaları, liglerin logoları ve de oyuncuların suratları oyunda yer almıyor. Bu noktada serinin oyuncularına yine yüklü miktarda yama indirmek düşeceğe benziyor.
Menajerimizi oluşturup takımımızı seçtikten sonra oyuna başlıyoruz. Burada SI Games'in Türk oyunculara sunduğu yenilikten, Türkçe destekten de bahsetmekte yarar var. Yıllardan beri ülkemizdeki popülerliğini koruyan Football Manager serisinin Türk oyuncularına kıymet verip oyunu Türkçe olarak sunan Sports Interactive, gayet başarılı bir çalışmayı bizlere sunuyor. Oyunun genelini Türkçe’ye çevirip sunan ekip, futbol aleminde kullanılan ‘top koşturmak’ gibi ve benzeri klişe söz öbeklerini de es geçmiyor.

    Genel manada haberleri olsun, oyuncu konuşmalarını olsun epey ayrıntıya kadar Türkçe’ye çeviren ekibin bu emeklerine rağmen bazı yerlerde ufak da olsa İngilizce kalan bölümlere rastlayabiliyoruz. Tabii kendilerinden bu konuda başarıyla bahsetsek de, maç sunumunda gördüğümüz düzensiz cümleler ve kendini tekrar eden kalıplar, biraz rahatsızlık hissi veriyor.
Oyunun Künyesi
Football Manager 2013 Platformlar: Geliştirici: Sports Interactive Dağıtıcısı: Sega Tür: Spor Çıkış Tarihi: 2 Kasım 2012
Künyenin Tamamını Görüntüle Yorumlar 44 Forumda Görüntüle
Yorum Yaz Forum Arayüzünde Yanıtla

Aşağıdaki formu kullanarak yorum yapabilirsiniz..

Üyelik Durumu Üyeyim Üye Değilim E-posta