God of War: Ghost of Sparta

     God of War: Ghost of Sparta'nın videosundaki “Her son, önce başlamalıdır” sözü Kratos'un hikayesinin daha da ayrıntılı olarak ele alınacağının göstergesiydi. Müthiş atmosferiyle bizi büyüleyen God of War 3 sonrası serinin bittiği söylentileri olsa da, aslında böyle bir şeyin olmayacağı konusunda hiç şüphemiz yoktu. Bazı insanların “Playstation” alma nedenleri olan ve satış rakamları ile de Sony'nin yüzünü güldüren God of War'un bitmesi mümkün değil. O nedenle bu seride her son mutlaka bir başlangıç olacaktır. Oyun dünyasının en karizma karakterlerinden Kratos'un öyküsünü en ince ayrıntısına kadar öğrenme fırsatı bulacağımızı düşünüyorum. Zaten Sony de bu yöndeki ilk adımını attı ve Kratos'un karanlıkta kalan geçmişi ile ilgili yeni bir macera olan Ghost of Sparta'yı Playstation Portable için duyurdu. Her ne kadar bu God of War oyununun adının sonunda bir “sayı” olmasa da, Ghost of Sparta'nın baştan savma bir oyun olmayacağı konusunda şüphemiz yok. Zaten serinin hayranları da bu oyunu yakından takip ediyorlar.
    2008 yılının Mart ayında ayında piyasaya çıkan God of War: Chains of Olympus'u geliştiren Ready at Dawn Studios tarafından geliştirilen olan Ghost of Sparta'nın yapım aşamasında serinin yaratıcısı Sony'nin Santa Monica Stüdyoları da önemli bir rol oynuyor. Bu iki önemli geliştiricinin Ghost of Sparta'da gücünü birleştirmesi sayesinde ortaya başarılı bir oyun çıkacağını düşünüyoruz. Chains of Olympus'un baş tasarımcısı olan Dana Jan, Ghost of Sparta'nın yönetmen koltuğunda oturuyor. Sanırım Sony kendisinden çok memnun kalmış. Zaten Chains of Olympus'un piyasaya çıkmasından 5 ay sonra Ghost of Sparta'nın geliştirilmesine başlanmış, yani yaklaşık 2 yıldır geliştirilen bir oyunla karşı karşıyayız ki bu süre bir taşınabilir cihaz oyunu için oldukça iyi. Böylece geliştiricilere ayrıntısı oldukça fazla olan bir oyun yapmak için bol bol zaman kalmış.

     Ghost of Sparta, God of War 1 ve 2'nin arasındaki bir zaman diliminde geçecek. Yayınlanan videolarda da vurgulandığı üzere Kratos'un kardeşi Deimos ve annesini oyunda görme şansını yakalayacağız. Kratos, bu yolculuğunda kardeşi ile ilgili karanlıkta kalmış noktaları açığa çıkarak. Tabi doğal olarak da Kratos'un geçmişini öğrenme şansımız olacak. (Ghost of Sparta'yı edinen oyuncuların God of War 3'te Kratos'un kardeşi Deimos'un skin'ine ulaşma şansına sahip olacağını hatırlatalım.) Kahramanımız Kratos, bu sırları ortaya çıkarmak için Atlantis şehrine yolculuk yapıyor. Atlantis; “Atlas'ın Adası” olarak da bilinen efsanevi, batık bir ülke. Burası Batı Avrupa ve Afrika'nın büyük bölümünü fetheden ve M.Ö 9.500 civarında Atina'yı ele geçirmeye çalışan bir uygarlık olarak biliniyor. Yani Kratos büyük bir uygarlığa yolculuğa çıkacak, bunun anlamı maceramız da büyük olacak. Zaten Ready at Dawn Studios'un açıklamasına göre Ghost of Sparta, Chains of Olympus'tan daha uzun ve geniş kapsamlı bir oyun olacak.
    Geliştirici stüdyo, Ghost of Sparta konusunda oldukça iddialı. Şimdiye kadar oyunun daha uzun olmasının yanı sıra daha büyük boss'lar, geliştirilmiş düşman yapay zekası, yeni büyüler, yeni yeteneklerin yanı sıra ekranda aynı anda daha fazla düşman gözükeceği gibi önemli özellikler açıklandı. Yani daha kalabalık savaşlar bizi bekliyor. Oyunun demosunu denediğimizde Scylla adlı boss'un yanı sıra Scylla Brood, Minotaur, Geryon, Triton Soilder, Triton Assassin gibi düşmanlara karşı savaşma şansımız oldu. Bu düşmanlar genellikle 3-4 kişilik gruplar halinde bize saldırıyordu. Yapay zekalarının Chains of Olympus'a göre daha gelişmiş olduğunu söyleyebilirim. Her ne kadar Kratos'un güçlü darbeleri ve yakalama hareketleri karşısında pek bir şansları olmasa da kendilerini korumaya almayı ve kaçış hamleleri yapmayı ihmal etmiyorlardı. Oyunun demosunda sadece kolay ve normal zorluk dereceleri vardı; diğer 2 zorluk seviyesi açık değildi, ama doğal olarak o zorluk derecelerinde düşmanlarımız bizi çok daha fazla zorlayacaklardır. Ghost of Sparta, en azından Dante's Inferno kadar zor olmalı diye düşünüyorum. Böylece oyun daha zevkli olacaktır.
Kullanıcı Puanı

0

Sizin Oyunuz:
Oyunun Künyesi
God of War: Ghost of Sparta Platformlar: Geliştirici: Sony Computer Entertainment Dağıtıcısı: Sony Computer Entertainment Tür: Action Çıkış Tarihi: 2 Kasım 2010
Künyenin Tamamını Görüntüle Yorumlar 58 Forumda Görüntüle
Yorum Yaz Forum Arayüzünde Yanıtla

Aşağıdaki formu kullanarak yorum yapabilirsiniz..

Üyelik Durumu Üyeyim Üye Değilim E-posta