Killzone 3

     Savaş....İnsanoğlunun değişmeyen kaderlerinden birisi. Tarihin ilk yıllarından bile önce birçok savaş yaşanmıştır. Bu savaşların birçoğu tarih kitaplarında yer alsa da bu kitaplara yansımayan ne kadar çok savaş vardır kim bilir? Tarih boyunca çıkan bu savaşların büyük bir çoğunluğu aşk, para, toprak gibi nedenlerden çıksa da sömürge sebebi ile çıkan birçok savaşı da tarih kitaplarında okuduk. Maalesef günümüzde bile bu sömürge durumundan savaşa giren birçok ülke bulunuyor. Biraz basite indirgemek gerekirse kaynak sıkıntısı çeken birçok ulus, kaynak olarak daha zengin ve güç olarak ise daha zayıf ülkeleri sömürgesi altına alıyor. İşte Killzone serisinin arka planında da bu sömürgecilik unsurları yer alıyor.

     Killzone serisi nedense hikaye olarak hep eleştirilerin odağında yer almıştır. Muhtemelen ana hikâyenin oyun üzerinde etkisinin çok az olmasından kaynaklanıyor bu durum. Yapım ekibi de bunun farkında olacak ki serinin yeni oyunu Killzone 3 için hikayenin çok daha ön planda olacağı müjdesini veriyorlar. Yazının bu kısmında serinin oldukça karışık ve günümüze olan göndermelere de sahip hikâyesinden ve ikinci oyunun sonuna biraz değineceğim. Bu nedenle henüz ikinci oyunu oynamamış olan oyuncular için spoiler yani keyif bozucu bilgi olabilir.
     Killzone serisi hikaye yönünden bir çok eleştiri alsa da aslında oldukça sağlam ve 300 yılı aşkın bir hikayeye sahip. Bu hikâyenin başı ise 2055'li yıllara dayanıyor. Kısaca özetlemek gerekirse insanoğlu dünyanın artık iyice suyunu çıkarmış ve bilinen tüm kaynaklar bitmek üzere. Bu nedenle ülkeler arasında büyük bir savaş var. Bardağı taşıran son damla ise nükleer silahların atılmasıyla başlıyor. Zaten kaynak sıkıntısı çeken dünya bu nükleer tehdit ile birlikte yaşanamayacak bir hale geliyor. Tabi savaş sonucu insan ırkının büyük bir çoğunluğu da yitirilmiş oluyor. Savaş bittikten sonra ise zengin şirket ve devletler bir araya gelerek yeni bir oluşum içerisine giriyorlar. Oluşumun amacı ise güneş sisteminde yeni gezegenler bulmak ve insanlığın kaderini bu gezegenlerde sürdürmek olacaktır.
     Uzun bir keşif süresinden sonra yaşanabilir olarak adlandırılan iki gezegen Helgan ve Vekta keşfedilir. Vekta ekosistemi ve doğal şartları ile dünyaya daha çok benzemektedir. Helgan gezegeni ise tam anlamıyla bir nükleer santral gibidir. Doğal kaynaklar yönünden oldukça zengin olan Helgan gezegeni nükleer fırtınalar ile sarılı bir haldedir. Kısacası iki gezegene de büyük ölçüde bir göç başlar. Vekta gezegeninden Helgan'a gıda ve sağlık yardımı yapılırken Helgan'daki kaynaklar ise Vekta'ya aktarılır. Bu iki güç arasındaki alışveriş ve barış, tırmanan gerilim ve Scolar Visari'nin doğuşu ile farklı bir boyut kazanacaktır.
Kullanıcı Puanı

0

Sizin Oyunuz:
Oyunun Künyesi
Killzone 3 Platformlar: Geliştirici: Guerrilla Dağıtıcısı: Sony Computer Entertainment Tür: FPS Çıkış Tarihi: 25 Şubat 2011
Künyenin Tamamını Görüntüle Yorumlar 34 Forumda Görüntüle
Yorum Yaz Forum Arayüzünde Yanıtla

Aşağıdaki formu kullanarak yorum yapabilirsiniz..

Üyelik Durumu Üyeyim Üye Değilim E-posta