L.A. Noire

     Tüm dünyayı derinden etkileyen İkinci Dünya Savaşı sona ermiş, savaş sonrası Los Angeles’ında suçlular boy göstermeye başlamıştır. Artan suç olayları, şehrin sakinlerini tedirgin etmekte, yakalanamayan suçlular ise sokaklarda cirit atmaktadır. Yolsuzluklar yaygınlaşmış, uyuşturucu ticareti patlama yapmış ve cinayetler şimdiye dek olmadığı kadar artış göstermekte. Tüm bu kargaşanın olduğu dönemde, genç ve hırslı biri olan Cole Phelps, savaştan döndüğü gibi Los Angeles Polis Departmanı’na ismini yazdırıp adaleti sağlamaya yardımcı olmak için uğraş vermeye hazırlanmıştır. Belki de, böyle bir karar vermesinin nedeninde subay olarak katıldığı savaşın travmatik anıları yatıyordur. Daha önce neler olduğu bilinmiyor ama şu an tek istediği, Los Angeles’ın kendi gibi adaletli ve dürüst bir hâle gelmesi.

     Fakat bu hiç de kolay olmayacak çünkü gölgelerin ardında kalmış bu şehir, herkesin rol yaptığı bir tiyatro sahnesine dönüşmüş. Polislerin arasında ahlaksızlıklar baş göstermiş, ırkçılık çatışmaları tansiyonu yükseltmiş ve etraf kendi çıkarları için yalan söyleyenlerle dolmuş. Böyle bir şehirde dürüst ve iyi polisi oynamak gerçekten zor.
     Rockstar Games, Grand Theft Auto III’ten sonra açık dünyaya sahip 3D oyunlarda kendini çok geliştirdi. Her oyunuyla çıtasını yükseltirken bir yandan da oyun dünyasının yeni standartlarını belirledi. Artık diğer oyunları oynarken, Rockstar oyunları ile karşılaştırıp beğenmez olduk. 2008’de gelen Grand Theft Auto IV, bizlere Rockstar’ın açık dünya tasarımı ile yaşayan ve nefes alan şehir konseptini birleştirdiğini gösterdi. Ardından gelen ek paketlerden sonra Red Dead Redemption ile Vahşi Batı’nın bir oyunda ne kadar detaylı tasarlanabileceğini öğrendik. Kendi hayatımızı bir kenara bırakıp, bir kovboyun ya da gansterin Vahşi Batı’da nasıl yaşadığını ve neler yaptığını hissettik. Yaşayan dünya ve detayların çokluğunun ardından sıra gerçekçiliği bir üst kademeye taşıyacak yeni animasyon teknolojisine geldi. Rockstar’ın, yine Kuzey Amerika’da geçen yeni oyunu L.A. Noire, Depth Analysis ismindeki yeni 3D Motion Capture teknolojisi sayesinde bizlere gerçek insanlarla konuştuğumuzu hissettirecek.
     Girişten de anlayacağınız üzere L.A. Noire’da Cole Phelps isminde İkinci Dünya Savaşı’ndan yeni dönmüş bir subayı kontrol edeceğiz. Los Angeles’ın en tehlikeli olduğu yıllardan biri olan 1947’de, kariyerimize polis departmanına yeni katılmış acemi rolüyle başlayacağız. Aldığımız görevleri yerine getirerek, daha doğrusu davaları çözerek LAPD’de yükseleceğiz.

     Bazı oyuncular sadece tek bir katilin peşinden koşacağımızı ya da büyük tek bir davayı çözmeye çalışacağımızı düşünmüş olabilirler. Fakat L.A. Noire bu kadar sığ bir oyun değil. Polis departmanında kariyerimiz boyunca tam beş farklı bölüme dahil olacağız. Bu bölümler Devriye, Trafik, Kundaklama, Asayiş ve Cinayet’ten oluşuyor. Her bölümde farklı bir suç çeşitine odaklanarak Cole’un hikayesine dava dava eşlik edeceğiz. Kariyerimizde yükseldikçe ve çeşitli suç masalarında çalıştıkça, Cole hakında da daha fazla şey öğrenmeye başlayacağız.
Kullanıcı Puanı

0

Sizin Oyunuz:
Oyunun Künyesi
L.A. Noire Platformlar: Geliştirici: Team Bondi Dağıtıcısı: Rockstar Games Tür: Action Çıkış Tarihi: 20 Mayıs 2011
Künyenin Tamamını Görüntüle Yorumlar 35 Forumda Görüntüle
Yorum Yaz Forum Arayüzünde Yanıtla

Aşağıdaki formu kullanarak yorum yapabilirsiniz..

Üyelik Durumu Üyeyim Üye Değilim E-posta