Pokémon Black & White

     Herşeyin 1996 senesinde Green ve Red adlı iki oyunla başlamasından sonra aradan geçen bu uzun süre içerisinde Pokémon oyunları serisi, önce başlangıçtaki gibi renklerden, ardından elementlerden, sonrasında ise değerli taşlardan aldı adını. Bu 15 yıllık sürenin ardından ise tekrardan renklere dönüşü yaşıyoruz Black ve White ile. Ama bu durum bir dönüşten ziyade yeni bir başlangıç havasında.
 
     Pek çok devrimsel özelliği beraberinde getirecek olan Black ve White'ın, ilk olarak neden yeni bir başlangıç özelliği taşıdığını anlatarak başlayalım. Öncelikle, Black ve White oyunlarında bulunan 156 yeni 5. nesil Pokémon, önceki nesillerdeki 493 Pokémon ile evrim yönünden hiçbir bağlantıya sahip değil, yani yepyeni Pokémon'lardan oluşuyor 5. nesil. Ayrıca o kadar dikkat çekici bir özellik olmasada ilk Pokémon oyunlarının geçtiği Kanto Kıtası'nda Route 1 ile başlayan yol isimleri, Johto'da aynen devam etmiş, Hoenn'de üç basamaklı sayılardan başlayıp, Sinnoh'ta da 200'lerden devam etmişti. Black ve White'ın yer aldığı Unova Kıtası'nda ise tekrardan Route 1'den başlayan yol isimleri aynı zamanda yeni bir başlangıcın işareti olarak kabul edilebilir. Oyundaki bir diğer yenilik ise, ilk kez bir profesörün bayan olması. Prof. Juniper, daha önceki oyunlardaki profesörlerin yaptığı gibi oyunumuzda önemli bir yere sahip olacak.
     Oyundaki “devrimsel” özellikleri anlatmaya, mevsim döngüsü özelliğiyle başlayalım. Önceki Pokémon oyunlarında bahsi bile geçmeyen bu kavram, B/W ile oyunun önemli parçalarından biri haline geliyor. Oyunda tüm mevsimler bulunmakta ve tüm bu mevsimleri gerçek sürelerinin aksine 1'er ay süre ile yaşayabiliyoruz. Yani toplamda 4 ay içerisinde tüm mevsimleri görmüş olacağız (Tabi ki “bu kadar sabırlı değilim” diyenler, DS'in tarih ayarlarını karıştırarak bu süreyi daha da azaltabilirler.). Mevsimlerin değişimi ile birlikte çevresel faktörlerde doğal olarak değişiyor. Görsel değişime örnek olması için resmi inceleyebilirsiniz. Tabiki tüm değişim sadece oyuna estetik bir hava katmak için değil. Örneğin sonbahar mevsiminde ulaşmanızın mümkün olmadığı yüksek bir yere, kış mevsiminde,o yükseltinin çevresinin kar ile kaplanması ile oluşan bir yol ile ulaşabileceğiz. Bunun gibi birkaç ayrı düzenlemedemutlaka olacaktır. Mevsime göre renk değiştiren Pokémon, Deerling ve oyunun mevsimine göre form değiştiren gelişmişi Sawsbuck, mevsim değişimi sistemini süsleyen güzelliklerden. Mevsime özel Pokémon'ların bulunacağınıda hatırlayım. Mevsim değişimleri ile ilgili daha ayrıntılı bilgiyi oyunların çıkışlarından sonra bildirebileceğiz.
     Pokémon animasyonlarıda B/W'de farklı bir kullanım ile karşımıza çıkıyorlar. İlk Pokémon oyunlarında tamamen sabit olan Pokémon ikonları, ilk olarak Crystal oyununda olmak üzere hareketlenmeye başlamışlardı. Fakat bu hareketleri, Pokémon savaşlarının en başındaki küçük giriş hareketlerinden ibaretti. B/W'de ise bu uygulama tamamen değişiyor. Aktif olan Pokémon ya da Pokémon'larımız savaş boyunca hareket halindeler, yaptıkları saldırıları takip eden görüntü açıları, savaşlara daha dinamik bir görünüm kazandırıyor.
 
     Yeni savaş sistemi de etkileyici yeniliklere sahip. Triple Battle ve Rotation Battle adlı iki yeni savaş düzeni seçeneği karşımıza çıkıyor. Triple Battle'da adında da anlaşıcağı üzere sahaya, rakibimizle beraber üçer Pokémon sürüyoruz. Solumuzdaki Pokémon rakibin sağdaki Pokémon'una, sağımızdaki Pokémon ise aynı şekilde rakibin soldaki Pokémon'una saldıramıyor. Ortadaki Pokémon'larda ise bu konuda bir kısıtlama yok. Rotation Battle'da ise yine aynı şekilde sahaya üçer Pokémon sürüyoruz, fakat bu Pokémon'lardan sadece ortada olan saldırabilme seçeneğine sahip, ortaya istediğimiz Pokémon'u, sahayı çevirerek alabiliyoruz.
Kullanıcı Puanı

0

Sizin Oyunuz:
Oyunun Künyesi
Pokemon Black/White Platformlar: Geliştirici: Game Freak Dağıtıcısı: Nintendo Tür: RPG Çıkış Tarihi: 4 Mart 2011
Künyenin Tamamını Görüntüle Yorumlar 22 Forumda Görüntüle
Yorum Yaz Forum Arayüzünde Yanıtla

Aşağıdaki formu kullanarak yorum yapabilirsiniz..

Üyelik Durumu Üyeyim Üye Değilim E-posta