Portal 2

     Özellikle bilgisayar oyuncuları için en önemli firmaların başında gelen Valve, Steam gibi bir sistem ile de sektörün en büyük firmaları arasında gösteriliyor. Bildiğiniz gibi firmanın bu kadar büyümesindeki en önemli etken Half Life serisi. Sektörün mihenk taşlarından biri olan Half Life serisi dışında Valve firması Team Fortress, Left 4 Dead ve Portal gibi oyunlarında arkasındaki isim.

     Her ne kadar oyuncular büyük bir merakla Half Life 2: Episode 3'ü beklese de Valve özellikle bu dönemlerde bu saydığım diğer oyunlara fazlasıyla yoğunlaşmış durumda. Özellikle ön incelememizin konusu da olan Portal 2 için firma oldukça umutlu. Hatta oyun için yapılan bir çok lansmanda "Portal 2 firmamızın en iyi oyunu olacak" gibi iddialı açıklamalardan da kaçınmıyorlar. Peki nedir Portal'ı bu kadar özel kılan şey?

     2007 yılında Orange Box paketi içerisinde yer alan Portal çıktığı dönemde büyük bir etki yaratmayı başarmıştı. Eminim bir çok oyun sever gibi bu etkinin karşısında Valve'de şaşkına dönmüştür. Çünkü basit bir oynanışa sahip olan oyun atmosferi ve zekice kurgulanmış bulmacaları ile bir çok kişiyi kendine hayran bırakmayı başarmıştı.
     Valve'nin eskimeyen grafik motoru Source'un hala neler yapabildiğini göstermek amacıyla kurguladığı Portal, adeta kendi küllerinden doğarak firmanın en önemli yapımları arasına da girmeyi başarmıştı. Portal'da Chell adlı bir karakteri yönetiyorduk. Büyük bir deneyin parçası olan Chell oyunun belli bir noktasından sonra bu deneyden kaçmayı başarıyor ve çok daha büyük bir maceraya da ilk adımını atıyordu. Birazdan gelişmiş haline de değineceğim Portal silahı sayesinde Glados adlı yapay zekayı yeniyor ve oyun ile özdeşleşen "Still Alive" şarkısının melodilerine kendimizi kaptırıyorduk. Şarkı sözleri ve sonraki mesajlar ise herşeyin daha yeni başladığının ufak bir habercisi olmuştu. Çünkü herşey aslında bir yalandan ibaretti.

     Portal'ın kafa karıştırıcı bir şekilde bitmesinden sonra ise tabi ki ortaya bir çok teori atıldı. Hatta Half Life ile de bağlantılı olan oyunun sonu için Chell'in Gordon Freeman ile karşılaşabileceğine dair teoriler bile yayılmıştı. Tüm bu teorilerden sonra Portal 2'nin duyurusu geldi. Ve evet ikinci oyunda sürprizler olacağına kesinlikle inanmamıza rağmen oyunda gene Glados ile uğraşacağız gibi gözüküyor. Portal 2, ilk oyundan yaklaşık yüz yıl sonrasında geçecek. Ana karakterimiz ise gene Chell. Tabi bu durumun oyunun hikayesi çerçevesinde mantıklı bir açıklama ile oyunculara aktarılacağını düşünüyorum.
      Aradan geçen yüz yıl, ilk oyunda sıkışıp kaldığımız Aperture Centure'yi tabi farklı bir hale getirmiş olacak. Genelde yıkık dökük bir görünüme sahip olan Aperture Centure’de yepyeni mekanlar dışında oyun boyunca yepyeni bulmacalar ve teknolojiler ile de karşılaşacağız. İlk oyunda cillop gibi olan mekanlar Portal 2’de ise terk edilmiş bir hava ile karşımıza çıkacak. Yapıların arasından çıkan otlar, hatta büyük ağaçlarla bile karşılaşacaksınız. Kısacası Glados’un tekrar düzene soktuğu Aperture Centure’de daha büyük bir testin başrolü olacağız. Gelelim Portal 2’nin yeniliklerine..

       Öncelikle oyundaki en büyük yardımcımız olan portal silahı, (Aperture Science Handheld Portal Device) gene en büyük özelliği olan portal açma özelliği ile yardımımıza koşacak. Öncelikle mekan tasarımları artık yıkık dökük bir şekilde karşımıza çıkacağı için bazı anlarda sürpriz sahnelerle de karşılaşabileceğiz. Diyelim dar bir koridorda duvara bir portal açtınız. Hemen karşı duvardaki metal kaplalar yerinden sökülüp akıma kapılabilecek ve arka kısımda ekstra bir mekan veya geçmemiz gereken bir bulmaca ile karşılaşabileceğiz.
Kullanıcı Puanı

0

Sizin Oyunuz:
Oyunun Künyesi
Portal 2 Platformlar: Geliştirici: Valve Dağıtıcısı: Valve Tür: FPS Çıkış Tarihi: 21 Nisan 2011
Künyenin Tamamını Görüntüle Yorumlar 38 Forumda Görüntüle
Yorum Yaz Forum Arayüzünde Yanıtla

Aşağıdaki formu kullanarak yorum yapabilirsiniz..

Üyelik Durumu Üyeyim Üye Değilim E-posta