Shadows of the Damned

Önceki nesillerde en popüler oyun türlerinden birisi de aksiyon-macera oyunlarıydı. Devil May Cry ve Onimusha gibi seriler çok büyük ilgi görüyordu. Bu nesilde ise oyuncu zevklerinde bazı değişiklikler var. Bunun nedeni de multiplayer ağırlıklı oyunların sayısının çoğalması ve oyuncuların zamanlarını bu tür oyunlarla geçirmek istemesi. Aksiyon-macera oyunları ise malesef ikinci planda kalmaya başladı. Multiplayer modlara sahip olmayan ya da multiplayer modları üzerinde yeterince durulmamış oyunlar çok satmadığı gibi, bu oyunları 2. el olarak da uygun fiyata satın alma şansının yüksek olması firmaların oyun satışlarının düşmesine yol açıyor. Doğal olarak da geliştirici ve yayıncılar projelerini farklı oyun türlerine kaydırıyor. Sayıları her ne kadar azalsa da aksiyon-macera oyunlarını görmeye devam ediyoruz. Bu oyunların bazıları multiplayer modlar edinirken (örneğin Ninja Gaiden 3) bazıları da hala tek kişilik senaryo modları ile oyuncuların gönlünü kazanmaya çalışıyor. Shadows of the Damned da tek kişilik modlarıyla gönlümüzü çalmaya çalışacak oyunlardan birisi. Tabi bu konuda ne kadar başarılı olacak kısa bir süre sonra bu sorunun yanıtını öğreneceğiz. Şimdilik oyun hakkında bildiklerimizi gözden geçirelim.
No More Heroes, Killer 7 gibi önemli oyunlardan tanıdığımız Grasshopper Manufacture tarafından geliştirilen Shadows of the Damned'ın tasarımcısı ise bu stüdyonun başkanı Goichi Suda, yani Suda 51. Bu ismi Fatal Frame 4'ün yönetmen koltuğunda da görmeniz mümkün. Yani hem korku, hem de aksiyon türlerinde başarılı oyunlara imza atmış bir kişi. Tabi Shadows of the Damned'ın geliştirme ekibinde çok daha ünlü isimler var. Bunlar Capcom'dan ayrılıp kendi stüdyosunu kuran Resident Evil'ın yaratıcısı Shinji Mikami ve Silent Hill'in müzikleriyle bizi büyüleyen Akira Yamaoka ve Mary Elizabeth McGylnn. Shinji Mikami oyunun oynanış öğelerinin dengeli ve eğlenceli olması için çaba gösterecekken, Akira Yamaoka ise ses tasarımcısı olarak görev yapıyor. Bu kadar ünlü ismi bir araya toplayan bir projeden çok büyük beklentiler olması gayet doğal. Ne de olsa bu isimlerin geliştirdiği oyunların dünya çapında milyonlarca hayranı var. Açıkçası ben de bu isimleri duyduğumda çok sevinmiştim. Yine de bu projede herşey öyle mükemmel yürümüyor.
Shadows of the Damned projesi ilk olarak Playstation 3'e özel olarak duyurulan bir korku oyunu olan Kurayami ismiyle başlamıştı. Japonca olan bu isim “Karanlık” anlamına geliyor. Kafka'nın Şato adlı öyküsünden esinlenen bu proje macera öğeleri ve yakın dövüş unsurları ile donatılmış aksiyondan uzak bir oyundu. Zaten Kafka adının geçmesi bile oyuncuların dikkatini çekmeye yetmişti. Gerçeküstücü ressamlara bile esin kaynağı olan Alman Edebiyatının mükemmel yazarının Şato adlı öyküsü Steven Soderbergh'in Kafka adlı filmine de esin kaynağı olmuştu. Goichi Suda'nın da Şato adlı öyküden esinlenen bir oyun yaratması doğal olarak bizi heyecanlandırmaya yetmişti. Daha sonra ise oyunun resmi adı Shadows of the Damned olarak açıklandı ve proje bambaşka bir hal aldı. Oyunun ilk videolarının başlangıçta anlatıldığı gibi Kafka'nın öyküleriyle ilgisi yoktu. Aksiyon öğeleri ile donatılmış, deirnlikten uzak gibi görünen oyunda Garcia Hotspur adlı çılgın bir şeytan avcısını yöneteceğimizi duyduğumuzda ise Kurayami'den eser kalmadığını anlamıştık. Bunun nedeni ise Electronic Arts'ın politikaları.
Kullanıcı Puanı

0

Sizin Oyunuz:
Oyunun Künyesi
Shadows of the Damned Platformlar: Geliştirici: Grasshopper Manufacture Dağıtıcısı: EA Games Tür: Action Çıkış Tarihi: 24 Haziran 2011
Künyenin Tamamını Görüntüle Yorumlar 5 Forumda Görüntüle
Yorum Yaz Forum Arayüzünde Yanıtla

Aşağıdaki formu kullanarak yorum yapabilirsiniz..

Üyelik Durumu Üyeyim Üye Değilim E-posta