Shogun 2 - Fall of the Samurai Ön İnceleme

     Total War serisi Shogun 2 ile birlikte serinin ilk oyununa başarılı bir dönüş yapmıştı. Etkileyici grafikleri ve Feodal Japonya'da geçen İmparatorluk senaryosu - birimleri ile serinin hayranlarını tatmin etmişti. Shogun 2'ye gelen indirilebilir içerikler oyunun senaryosunu ve gerçekçiliğini arttırsa da, daha büyük anlamda oyunun her alanını geliştirecek bir ek paketin geliyor olması çok daha büyük bir heyecan yaratıyor.
 
     Shogun 2 - Fall of the Samurai, Rise of the Samurai indirilebilir içerik paketi gibi 19. yüzyıl Japonya'sının farklı bir dönemini konu alıyor. Rise of the Samurai orijinal oyunun 400 yıl öncesini işliyordu; Fall of the Samurai ise 400 yıl sonrasını işleyecek. Aynı zamanda oyunun pek çok alanında geliştirmeler yapılmış ki zaten Total War: Shogun 2'ye ihtiyaç duymadan tek başına çalışabiliyor.
  
     Hangi dönemi ve ulusları işleyecek henüz bilmiyoruz fakat yeni bir Total War oyununun geliştirildiği duyurulmuştu. Bu ek paket yeni oyuna kadar Total War serisinde göreceğimiz son büyük paket olabilir.
     Fall of the Samurai, en çok her oyuncuya hitap etmesiyle dikkat çekiyor. Yani strateji oyunlarını sevip de Total War oyunlarını karmaşık bulan oyuncular Fall of the Samurai'da bu sıkıntıyı aşmış olacak. Çünkü bu ek paket ile Shogun 2 daha kullanıcı dostu bir hale bürünecek, hem oynanışı hem de içerdiği destek ile. Elbette bu serinin sağlam takipçilerini unuttukları anlamına gelmesin zira ayrıntı sevenler yine alışkın oldukları derinlikte içerikle karşılaşacaklar.
 
     Total War yapımcısı Creative Assembly, oyuncuların geri dönüşlerinden elde ettiği bilgiler doğrultusunda yeni bir eğitim sistemine yer vermeyi uygun görmüş. Oyunda bulunan devasa ansiklopedi çok kolay erişilebilir ve derinlemesine bilgi içeriyor olsa da yeni kullanıcılar bunu pek kullanmıyordu. Bu nedenle tüm ayrıntılarıyla neyin nerede ve nasıl yapıldığını anlatan bu ansiklopedi dışında artık eğitim videolarımız da bulunuyor. Bu videolar sayesinde hangi ünitenin nasıl saldırdığını ve kimlere karşı güçlü olduğunu görebildiğiniz gibi pek çok konuda görsel destek alabiliyoruz.
     Total War: Shogun 2'de Shogun olmaya çalışıyorduk ve senaryo bunun üzerinden devam ediyordu. Fall of the Samurai ise isminden de anlaşılacağı üzere ilerleyen yüzyıllarda nelerin meydana geldiğini anlatıyor. Bildiğiniz gibi Japonlar geleneklerine çok bağımlı bir millettir ve olaylar da işte buradan doğuyor. 400 yıl sonra gelenekçi Japonlar ve dış güçlerin teknolojilerine özenen kesim arasında çatışmalar doğuyor.
 
      Tüm klanları yönetme gücüne sahip olan Shogunate, Amerika, İngiltere ve Fransa gibi dış güçlerle iş birliği yapmaya başlar. Yeni silahlar ile daha da güçlenmek adına fabrikalaşma yoluna giden Shogunate, karşısında İmparatorluğu ve ona destek veren klanları buluyor. Böylece iki karşı güç ve onları destekleyen klanlar arasında iç savaş başlıyor.
 
      Biz bu iki taraftan birine destek veren altı farklı klandan birini seçerek oyuna dahil oluyoruz. Shogunate destekçisi klanlar Aizu, Nagaoka ve Jozai; İmparator'u destekleyen klanlar ise Choshu, Satsuma ve Tosa olarak belirlenmiş. Elbette Amerika, İngiltere ve Fransa senaryoya olduğu gibi oynanışa da etki ediyor, bunlara ileride değineceğiz.
Kullanıcı Puanı

0

Sizin Oyunuz:
Oyunun Künyesi
Total War: Shogun 2 - Fall of the Samurai Platformlar: Geliştirici: Creative Assembly Dağıtıcısı: Sega Tür: Strateji Çıkış Tarihi: 23 Mart 2012
Künyenin Tamamını Görüntüle Yorumlar 18 Forumda Görüntüle
Yorum Yaz Forum Arayüzünde Yanıtla

Aşağıdaki formu kullanarak yorum yapabilirsiniz..

Üyelik Durumu Üyeyim Üye Değilim E-posta