Tha Banner Saga


   Gönül isterdi ki bir video inceleme eşliğinde bu güzide yapımı sizlere aktaralım ancak ambargo dolayısıyla şu anda sadece yazılı bilgilerle karşınıza çıkıyoruz...

   Taksiksel RPG türüne yeni bir isim kazandırmak, hele hele multiplatform shooter oyunlarının böylesi revaçta olduğu ve malı götürdüğü bir dönemde gerçekten riskli iş. Bağımsız yapımcılar ve Kickstarter etkinlikleri de zaten bu yüzden yok mu? Direkt oyuncuyla iletişime geçerek istediklerini vermek ve bunun karşılığında bir nebze dahi olsa destek görmek.

   The Banner Saga, Star Wars: The Old Republic faciası sonrasında BioWare’e elveda diyen ve Stoic isimli bağımsız oyun stüdyosunda buluşan 3 oyun geliştiricisinin imzasını taşıyor. 2012 Mart ayında Kickstarter bağış etkinliği gerçekleştirilen oyunun hayata geçmesi için gerek duyulan 100.000$, 1 günde toplandı ve ilerleyen günlerinde bağış miktarı, 20.000’i aşkın katılımcıyla birlikte 730.000$’ı buldu.
 
   Bana taktiksel RPG türünü sevdiren Fire Emblem serisi oldu ama Final Fantasy Tactics, Atlus’un Disgea serisi ve de Sega’nın 90’lardaki efsanesi Shining Force gibi önemli yapımlar da, bu türün mihenk taşları arasında yer alıyor. Yakın döneme geldiğimizde ise bu türe örnek teşkil edebilecek çok az oyun ismi verebiliyoruz. 80’lerdeki halinden bugüne epey kırpılmış olarak sunulan XCOM: Enemy Unkown (ki kendisi yakın tarihte batılı yapımcılar tarafından geliştirilmiş türün ender isimlerinden birisidir.) ve ülkemizde eminim çok çok az PS3 sahibinin haberdar olduğu Sega şaheseri Valkyrie Chronicles.

   Yapım için heyecanlanma sebebimiz bu türde çok az oyun görüyor olmamızdan kaynaklanmıyor tabii. İşin arkasında BioWare’de görev almış bir ekip var ve de şu anda önümüzde koydukları, ilerisi için son derece umut vadedecek seviyede.
 
    The Banner Saga, Vikingleri kendine tema edinmiş bir yapım. Daha önce bu türe ilgi duymuş ama daha çok Japonya kanadından gelen türün yapımlardan ötürü karakterlere ve dünyalarına ısınamayanlar, sanırım bu sizin için harika bir fırsat. Zira The Banner Saga hikaye anlatısı, soğuk ve kasvetli duruşuyla bana Game of Thrones’u anımsattı ki yine bana soracak olursanız Game of Thrones uyarlaması bir oyun ancak taktiksel RPG türünde karşımıza çıkarsa doyurucu olabilir. Çünkü taktiksel RPG oyunları sadece karakter geliştirme üzerine kurulu değildirler; karakterler arası ilişkiler, seçimlerinizle hikayeye olan etkiniz ve de gruplaşma gibi detaylarla yoğrulmuşturlar.
 
    Sanırım girişi biraz uzun tuttuk. Sıkılıp okumayı halen bırakmadıysanız, The Banner Saga üzerine biraz daha eğilelim.
Editör Notu: Uzak durulması hatta görüldüğü an kaçılması gereken oyun!
0,0 Puan EDİTÖRÜN PUANI
Oyunun Künyesi
The Banner Saga Platformlar: Geliştirici: Stoic Dağıtıcısı: Bağımsız Tür: RPG Çıkış Tarihi: 14 Ocak 2014
Künyenin Tamamını Görüntüle Yorumlar 4 Forumda Görüntüle
Yorum Yaz Forum Arayüzünde Yanıtla

Aşağıdaki formu kullanarak yorum yapabilirsiniz..

Üyelik Durumu Üyeyim Üye Değilim E-posta