Total War: Shogun 2

     2000 yılındaki ilk oyunundan beri Creative Assembly’nin sırtladığı Total War serisi strateji türünde önemli bir yer edinmiştir. Total War’u diğer oyunlardan ayıran en büyük özellik elbette RTS ve sıra tabanlı (Turn-based) oynanışı bünyesinde barındırması oldu. İlk oyun olan Total War: Shogun’un çıkışının üzerinden neredeyse 11 yıl geçti ve yapımcı ekip serinin başına dönerek, bizlere aradan geçen zaman içerisinde serinin ne kadar geliştiğini göstermek istiyor. Total War: Shogun 2’nin 15 Mart 2011 tarihindeki çıkışından önce biz de sizlere ufak bir ilk izlenim sunmak istiyoruz.

     Total War: Shogun 2’nin basın versiyonunda, oyunun asıl önemli kısımları olan ana senaryo ve multiplayer bölümleri oynanabilir değildi fakat eğitim bölümü olan Chosokabe senaryosu oyun hakkında yeterli miktarda bilgiye sahip olabilmemiz için yeterli oldu. Chosokabe senaryosu ve Sekigahara Savaşı’nı tamamlamam yaklaşık olarak 6-7 saatimi aldı. Bunların oyunun sadece ufak bir parçası olduğunu düşünürseniz ve üzerine multiplayer içeriğini de eklerseniz Shogun 2’nin sizi uzun bir süre oyalayacağını çıkartabilirsiniz.
     Total War oyunlarına yabancı olanlar için oyunun ufak bir tanımlamasını yapmak iyi olur. Shogun 2, gerçek zamanlı savaşlar ve sıra tabanlı strateji olmak üzere iki bölümden oluşuyor. Oyunun sıra tabanlı ekranında tüm haritayı görebildiğiniz, diplomatik kararlar verdiğiniz, şehirlerinizin ve uygarlığınızın gelişimini yönlendirdiğiniz ve ordularınızı yönettiğiniz bir oynanış bulunuyor (Civilization V’in daha basit versiyonu diyebiliriz). Yani aslında bu bölümde uygarlığınızı tahtınızdan yönetiyorsunuz. RTS oynanışa sahip diğer bölümde ise atınızın üzerinde savaş meydanına çıkarak ordularınızın generali oluyor ve harika grafiklere sahip tamamen üç boyutlu bir savaş sahnesini yönlendiriyorsunuz. Bu iki farklı oynanışın bir arada olması, Total War’u strateji oyunundan çok hükümdarlık simülasyonuna çeviriyor.
     Bu kısa bilgilendirmeden sonra ayrıntılara geçebiliriz. Açılış videosundan sonra ana menünün Single Player ve Multiplayer olarak ikiye ayrıldığını görüyoruz. Single Player’da sizi eğitim, ana senaryo, tarihi savaşlar ve içeriğini kendiniz belirleyeceğiniz özel savaşlar bekliyor. Multiplayer bölümünde ise multiplayer senaryosu ve kendi generalinizi oluşturacağınız Avatar menüleri bulunuyor. Elimdeki sürümde multiplayer içeriği açık olmadığından, bu bölümle ilgili ayrıntılar için oyunun çıkışını ve incelemesini beklemeniz gerekecek. Multiplayer hakkında şimdilik tek söyleyebileceğim şey, bu bölümün önceki Total War oyunlarına kıyasla en büyük yenilikleri içeren kısım olacağı. Yapımcıların belirttiğine göre zengin hikayeye sahip ana senaryoyu diğer oyuncular ile co-op olarak oynayabileceksiniz. Yeri geldiğinde tek kişilik senaryodaki savaşlara diğer oyuncular da katılarak, size karşı ya da ordularınızın bir kısmını kontrol ederek sizinle beraber savaşabilecekler.
Kullanıcı Puanı

0

Sizin Oyunuz:
Oyunun Künyesi
Total War: Shogun 2 Platformlar: Geliştirici: Creative Assembly Dağıtıcısı: Sega Tür: Strateji Çıkış Tarihi: 15 Mart 2011
Künyenin Tamamını Görüntüle Yorumlar 17 Forumda Görüntüle
Yorum Yaz Forum Arayüzünde Yanıtla

Aşağıdaki formu kullanarak yorum yapabilirsiniz..

Üyelik Durumu Üyeyim Üye Değilim E-posta