World of Tanks Xbox 360 Edition: Beta İnceleme

Geçtiğimiz senelerde piyasaya sunularak Wargaming.net’e büyük kazanç sağlayan World of Tanks, PC’de 60 milyondan fazla oyuncuya sahip. Bu senenin E3 fuarında yapılan Microsoft sunumunda bir sürprizle karşımıza çıkan Wargaming, World of Tanks’ı Xbox 360 için duyurmuştu. Vakit geldi çattı ve oyunun Xbox 360 sürümünün betası oyunculara sunuldu. Gelin hep birlikte World of Tanks: Xbox 360 Edition’da bizleri nelerin beklediğine göz atalım.

Öncelikle oyunu açar açmaz Xbox 360 diyarında nadir görebildiğimiz bir sürpriz bizleri karşılıyor. World of Tanks: Xbox 360 Edition, PC’de olduğu gibi konsolda da Türkçe dil desteğine sahip. Hem de oyunun eğitim bölümü gibi seslendirmelerin yer aldığı bölümleri, Türkçe dublajla karşımıza çıkıyor.
World of Tanks, adından da anlayabileceğiniz gibi tankları yöneterek oynayabildiğiniz bir FPS oyunu. PC’de Free to Play olarak çıkan yapım, Xbox 360’ta da aynı şekilde işliyor. Ancak konsolun sisteminden dolayı eğer Xbox Live Gold üyesi değilseniz World of Tanks’ı da oynayamıyorsunuz. Bildiğiniz gibi Xbox Live Gold üyeliği için aylık para ödemeniz gerekmekte.

World of Tanks’ta beş farklı tank tipi ve üç farklı oyun modu bulunuyor. Tank sınıfları hafif tanklar, orta tanklar, ağır tanklar, tank avcısı ve KMT olarak ayrılıyor. Her tank sınıfının tatmin edici sayıda tank tipleri bulunuyor. Oyunda üç farklı oyun modu bulunsa da, Xbox 360 sürümünde olan matchmaking sistemi size oynamak istediğiniz modu seçme özgürlüğü sunamıyor. Bu betaya özgü bir durum olabilir tabii.
2011 senesinden beri piyasada olup Free to Play olan bir oyunun sistemini az çok duymuşsunuzdur diye tahmin edip, oyunun özelliklerini bir yana bırakıp Xbox 360 sürümünden bahsetmeye geçelim. World of Tanks’ın Xbox 360 sürümündeki oynanış tarzı oyuncuyu pek fazla zorlamayacak cinsten. Sol analog kontrolcüsüyle tankınızı hareket ettiriyor, sağ analog kontrolcüsüyle de ateş etmek için kendinize yön verebiliyorsunuz. LT tuşuyla dürbünlü moda geçip, RT tuşuyla da ateş ediyorsunuz. İşin içinde tank olduğunu duyunca aslında benim aklıma zor kontrol yapısı gelmişti. Fakat durum bu kadar basit seviyede.

World of Tanks’ın Xbox 360 sürümünde aslında oyunun kanayan bir yarası bulunuyor. O da nişan alma yardımı yani auto-aim özelliği. Demin de bahsettiğim gibi World of Tanks: Xbox 360 Edition, kontrol etmesi kolay bir oyun olmuş. Fakat buraya otomatik nişan alma sistemini eklediğinizde oyun gerçekten çocuk oyuncağına dönüşüyor. Bu da her oyuncunun beğeneceği bir şey olmasa gerek. Bu sistem sayesinde multiplayer maçları, tankı hareket ettir, kırmızı düşman simgesine yoğunlaş ve RT yani ateş etme tuşuna bas döngüsünden ileri gidemiyor. Dolayısıyla oyunda ateş ederken ince ayarlar yapmanıza hiç gerek yok.
Kullanıcı Puanı

0

Sizin Oyunuz:
Oyunun Künyesi
World of Tanks Platformlar: Geliştirici: Wargaming.net Dağıtıcısı: Wargaming.net Tür: Strateji Çıkış Tarihi: 12 Şubat 2014
Künyenin Tamamını Görüntüle Yorumlar 2 Forumda Görüntüle
Yorum Yaz Forum Arayüzünde Yanıtla

Aşağıdaki formu kullanarak yorum yapabilirsiniz..

Üyelik Durumu Üyeyim Üye Değilim E-posta