2011 Exclusive Savaşı: Playstation 3 vs. Xbox 360

    Ah, şu exclusive oyunlar, keşke hiç olmasalar da böyle iki tarafa ayrılmak zorunda kalmasak, herkes iki tarafın da bu mükemmel oyunlarının tadına bakma şansı bulabilse. Ancak maalesef işler böyle yürümüyor. Sony, Microsoft ve Nintendo gibi dev oyun şirketleri, kendi oyun konsollarının daha fazla satması uğruna dev yatırımlar yaparak oyun severlerin satın almak için can atacağı oyunlar yaratırlar. Exclusive oyun yaratmak hele ki bu nesilde daha da büyük bir anlam kazandı. Hem Microsoft, hem de Sony bu nesil konsollarının daha fazla satması için çok özel exclusive oyunlar ile karşımıza çıktılar ve çıkmaya devam ediyorlar. Nintendo'yu ise biraz ayrı tutmak lazım, Wii ile kendine farklı bir kulvar yaratan Nintendo, kendine has özgün oyunlarıyla atı alıp üsküdarı çoktan geçti bile.
 

     Sony'nin God of War ve Killzone serisi bir önceki nesilden bu zamana taşıdığı en büyük kozlarından bir kaçı olurken, Infamous, Little Big Planet, Uncharted ve daha bir çok önemli seriler ile Playstation 3'ün oyun severlerin gözünde bir inci gibi gözükmesi amaçlandı. Microsoft yakası ise bir önceki nesilde başlattığı Halo ve Fable destanını yeni nesle de harika bir şekilde uyarlayarak Xbox'ı Japonya'ya karşı kafa tutabilecek sıkı bir marka yapmayı başarırken Xbox 360'da Gears of War, Forza Motorsport ve daha bir çok yapım ile hayran sayısını arttırmaya devam ediyor.

     2010'a göz attığımızda ise bomba oyunları geride bıraktığımızı söylemeliyim, ne seneydi ama! Özellikle Mass Effect 2 (gerçi artık exclusive değil ama), God of War 3, Halo: Reach, Heavy Rain, Alan Wake ve Gran Turismo 5 en çok beklenen exclusive yapımların başında geliyordu. Satış rakamlarıyla da yapımcılarını ve yayıncılarını memnun eden bu oyunları ve 2010'u arkamıza aldıktan sonra şimdi gelecek 12 aya ve bize getireceklerine göz atalım. Yeni dosya konumuzda 2011'de Xbox 360 ve Playstation 3'ün konsol savaşındaki yeni çağını ele alıyoruz. 2 devimiz, karşımıza hangi exclusive oyunlar ile çıkarak "Ben daha etkileyiciyim" diyecek? Hangi konsol, exclusive oyunlarıyla 2011'e damgasını vuracak? Yılın oyunu adayları bu exclusive oyunlardan mı çıkacak? Hadi şimdi bu soruların cevabını makaleyi okuyarak yanıtlamaya çalışalım.
 
Oyunun Künyesi
Bölüm Sonu Canavarı Platformlar: Geliştirici: Açıklanmadı Dağıtıcısı: Açıklanmadı Tür: Entertainment Çıkış Tarihi: 5 Mayıs 2009
Künyenin Tamamını Görüntüle Yorumlar 294 Forumda Görüntüle
Yorum Yaz Forum Arayüzünde Yanıtla

Aşağıdaki formu kullanarak yorum yapabilirsiniz..

Üyelik Durumu Üyeyim Üye Değilim E-posta