Oyun Dünyasına Yön Vermiş 20 Oyun


     Çıktığı andan itibaren oyun dünyasını şaşırtan ve kendisinden sonraki oyunları etkileyerek, onlara ilham kaynağı olan pek çok oyun gördük şimdiye kadar. Açık dünya dinamiğini ilk kez hayatımıza sokan oyundan, mobil platformları şahlandıran Angry Birds'e kadar olan, oyun dünyasının gidiştanı değiştiren 20 oyunu, bu yazımızda sizler için bu yazıda derledik.
 
     20-) Angry Birds
 
     Angry Birds için akıllı telefon çağının Tetris’i desek bir çoğunuz katılırsınız. Çünkü akıllı telefonlara sahip olan herkes; amcanız olabilir, komşu teyzeniz olabilir, en az bir defa bu oyunu oynamıştır. Angry Birds aynı zamanda eğlenceli ve ucuz oyunların da bağımlılık yapabileceğini, şarjlarımız bitene kadar bu oyunları oynayabileceğimizi kanıtlıyordu.
 
     2009’da ilk kez karşımıza çıktığında bile mancınığı çekip bırakmak, kuşlarımızla domuzcukları yok etmekten yeterli keyfi alıyorken, yapımcı Rovio Entertainment yerinde saymak yerine oyunu sürekli geliştirme yoluna gitti. Her oyunda, oyun içi dinamikleri yukarı çekmeyi başaran bu yapım karşımıza Star Wars etiketiyle çıkınca ayrıca keyiflenmiştik.
 
     Angry Birds’ün akıllı telefonlar için üretilen birçok oyunun önünü açtığını söylemek yanlış olmaz.
 
     19-) Metal Gear Solid
 
     Metal Gear Solid 1998’de piyasaya sürülünce birçok yönüyle endüstriye yeni bir nefes getirdi. Modern oyunlarda gizlenme mekaniğini ve sinematik hikaye anlatımını efektif olarak ilk kez kullan yapım diyebiliriz.
 
     David Hayter’ın etkileyici Snake performansı ve Hideo Kojima’nın yarattığı dünya, Metal Gear Solid’in birçoğumuz için vazgeçilmez bir seriye dönüşmesini sağladı. MGS'in, o dönemde PlayStation’a çıkan çoğu oyunun aksine, hikayeyi Full Motion videolar yerine oyun esnasında başlayan cut-scene'leri kullanması her oyuncu için yeni bir tecrübe olmuştu. Daha önce görmediğimiz bu teknik ile sanki bir aksiyon filminin içindeymişiz gibi hissetmiştik. Her karakterin ayrı bir seslendirme sanatçısı olması, hikaye kurgusunun mükemmelliği, en ufak detayların bile hikaye için çok önemli olması, bizi televizyon ekranının başında alıkoymuştu. Serinin yeni oyunlarını sabırsızlıkla bekler hale gelmiştik.
 
     MGS serisi piyasaya çıkan her oyunuyla kendi tarzındaki oyunlar için çıtayı hep yukarıya çekti. Bu yüzden MGS’i günümüzdeki aksiyon macera yapımlarının önünü açtığını ve kalitesini arttırdığını gönül rahatlığı ile söyleyebiliriz.
 

     18-) Snake
 
     Bugünlerde işler çok iyi gitmese de, Nokia, 90’lı ve 2000’li yılların başında mobil telefon piyasasının tek lideriydi. Çıkardıkları farklı şekildeki telefonlar ve kullandığı yeni teknolojiler ile cebini dolduran Nokia’nın bir yapımı biz oyunseverler için de önemli bir yere sahip: Snake.
 
     Ekranda rastgele çıkan yemekleri kenardaki duvarlara veya kendimize çarpmadan toplayarak en yüksek skora çıkmaya çalıştığımız Snake, 90’lı yılların çocukları için büyük eğlence kaynağıydı. Annelerimizin, babalarımızın telefonları alıp dakikalarca oynadığımız sonra da azar işittiğimiz bir oyundu. Kendi 3310’larımızda, Snake oynamak, besteleyiciyi kullanarak telefona zil sesleri yüklemek ile birlikte vakit öldürmek için idealdi.
 
     Snake mobil telefonlarda oyun oynanabileceğini kanıtlayan ilk oyundu. Snake şimdilerde milyar dolarlık paralar dönen koca bir sektörün atası.
Oyunun Künyesi
Bölüm Sonu Canavarı Platformlar: Geliştirici: Açıklanmadı Dağıtıcısı: Açıklanmadı Tür: Entertainment Çıkış Tarihi: 5 Mayıs 2009
Künyenin Tamamını Görüntüle Yorumlar 30 Forumda Görüntüle
Yorum Yaz Forum Arayüzünde Yanıtla

Aşağıdaki formu kullanarak yorum yapabilirsiniz..

Üyelik Durumu Üyeyim Üye Değilim E-posta