Oyun Dünyasının Önemli 23 Olayı

    Oyun dünyasında, gelişen teknoloji ve yaratıcı fikirler sayesinde pek çok önemli dönüm noktası bulunuyor. Bu yazımızda, sizler için bu önemli olaylardan 23 tanesini sıraladık.

Not: Sıralamamız önem sırasına göre değil, tarihsel sıraya göredir.

     23-) Spacewar!, Video Oyunlarını İcat Etti
 
    Teknik olarak yapılmış ilk oyun değil Spacewar! (bu onur Tennis For Two’ya ait), ama oynamak isteyeceğiniz ilk oyundu. MIT mühendisleri tarafından yapılan ve 1962’de görücüye çıkan bu iki kişilik shooter oyunu birçok kişiye göre video oyun tarihinin başlangıcı.
 

 
     22-) Pong, Bu Yeni Gelişmeleri Kitlelere Yaydı
 
     Yine de oyunların prestijli üniversitelerin mühendislerinin laboratuvarlarından çıkıp asıl kitlesi olanlara ulaşması epey vakit aldı. Bu gelişmeyi sağlayan ise Atari’nin 1972’de piyasaya sürdüğü Pong’u oluyordu. Pong ile beraber seneler sonra milyarlarca doların döneceği yeni bir piyasa ortaya çıkıyordu. Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktı. 
     21-) Atari 2600, Evlerimize Konuk Oldu
 
     O zamanlardaki köhne ve loş atari salonlarında oyun oynamak keyifli olabilir belki ama yine de evin konforunu hiçbiri sağlayamazdı. Bu konudaki ilk adımı da Atari atıyor ve Video Computer System adının verdikleri, daha sonralarda adı 2600 olacak donanımı oyunseverlerin beğenisine sunuyordu. Böylece video oyunlarının televizyonlarımızla ve oturma odalarımızla olan birlikteliği başlıyordu.
 

 
     20-) Commodore 64, Kod Yazarlarına İlham Kaynağı Oldu
 
     Video oyun teknolojisinin yaygınlaştığı ilk dönemlerde oyun programlama veya oyun yazma hakkında bu işi meslek olarak yapanlar dışında kimsenin bir fikri yoktu. Hatta birçok insan bu işin elektro-büyücüler tarafından yapıldığını düşünüyor bile olabilirdi. Ama Commodore 64 ve ZX Spectrum biraz sabır ve biraz da bilgi ile oyunseverlerin kendi oyunlarını yapmasına olanak sağladı. Gerçi bu sebeple Jet Set Willy gibi anlamsız bir şekilde sonuçlanan oyunlar ortaya çıkmaya başladı ama bu durumu 2 sene önce, milyon dolarlık Mass Effect 3’te de gördüğümüz için çok sorun etmeyeceğiz.
 

     19-) Donkey Kong, Arcade Dünyasını Domine Etti
 
     İlk teknolojileri Atari icat etti, Sinclair ve Commodore ile bu gelişmeler evrensel hale geldi ama video oyun dünyasının koca bir piyasa haline gelmesindeki ana unsur Nintendo adındaki şirketin bu sektörde sahne alması olacaktı. Donkey Kong ile Japon video oyun yapımcıları tüm dünyaya ne kadar ciddi olduklarını göstermekle kalmıyor, ileride yapabilecekleri hakkında fikirler de veriyorlardı.
 

 
     18-) Super Mario, Oturma Odalarımızı Ele Geçirdi
    
     Nintendo’nun piyasaya sürdüğü Nintendo Entertainment System; kısaca NES ile sektörü domine etmeye başlamasında çok büyük yardım aldığı oyundu, Super Mario Bros. Super Mario 2 boyutlu platform oyunlarının önünü açıyordu. Bu oyun aynı zamanda Shigeru Miyamoto’nun ilk başarılı işlerinden biri olarak da oyun sektöründe önemli bir yere sahip.
Oyunun Künyesi
Bölüm Sonu Canavarı Platformlar: Geliştirici: Açıklanmadı Dağıtıcısı: Açıklanmadı Tür: Entertainment Çıkış Tarihi: 5 Mayıs 2009
Künyenin Tamamını Görüntüle Yorumlar 27 Forumda Görüntüle
Yorum Yaz Forum Arayüzünde Yanıtla

Aşağıdaki formu kullanarak yorum yapabilirsiniz..

Üyelik Durumu Üyeyim Üye Değilim E-posta