Oyunlarda Can Tazelemenin 10 İlginç Yolu


     Oyunları oynarken başvurduğumuz ancak dönüp baktığımızda bize ilginç gelen can tazeleme dinamiklerinden ilginç olan 10 tanesini sizler için bu yazımızda derledik.
 
    10-) One Finger Death Punch - Düşman Öldürmek
 
    Şahsi olarak oynarken en çok eğlendiğim yapımlardan bir tanesi olan One Finger Death Punch'ın normal görevlerinde can tazeleme olmasa da, "Survival" modunda can tazeleme dinamikleri bulunuyor.
 
    Yazımızın devamında ilginç olsa da mantıklı olabilecek can tazeleme yöntemleri göreceksiniz ama bu onlardan değil. Oyunun bu modunda karşınıza gelen düşmanlara dayanmaya çalışıyorken, belli anlardan sonra ya ışın kılıcınızı ya da nunçakunuzu elinize alarak canınızın azalmadığı ancak çok hızlı düşmanların geldiği bir mekana geçiyorduk. Burada da bazı düşmanlarınızı öldürdüğümüzde canımız artıyor ve daha uzun süre hayatta kalma şansına sahip oluyorduk.
 
     9-) Resident Evil – Yeşil Bitkiler

     Aslına bakılırsa zombi içeren bilim kurgu/hayatta kalma hikayesinde gördüğümüz kadarıyla zombiyle temas sonucunda ona ait virüs kapılır ve yolun sonuna gelinmiş olur. Ama bu durum oyun sektöründe işleri oldukça zorlaştırabileceği düşüncesiyle göz ardı edilmiş durumda. Resident Evil’da da girdiğimiz aksiyonlar sonucunda azalan canımızı arttırmak için etraftaki bitkileri kullanıyorduk.

     Bitkilerin yüzyıllar boyunca tedavi amacıyla kullanıldığını hepimiz biliyoruz. Birçok işlem ve karışım sonucunda bitkilerden hazırlanan kürlerin bazı hastalıklara iyi geldiği bilinir. Ama Resident Evil’da saksı içinde yetişmiş yeşil bitkiler ile başka herhangi bir şey yapmadan canımız dolması dikkat çekici.
 

     8-) Cursed Mountain – Tütsüler
 
     Deep Silver stüdyosunun bir ürünü olan Cursed Mountain’da eğer oynamışsanız hatırlayacağınız gibi Tibet ve Budizm kültürlerine ait birçok element vardı; oyunun bu elementler üzerine kurulduğunu söylersek yanlış olmaz. Bu yüzden Cursed Mountain’da azalan canımızı tekrar doldurmak için, Tibet kültüründe hastalıkları tedavi ettiğine ve kişinin bozulan metabolik dengesini düzelttiğine inanılan tütsüleri kullanıyorduk.
 
     İlk bakışta biraz garipsense de tütsü kullanmak, oyunun mitolojik unsurlarına kelimenin tam anlamıyla cuk diye oturuyordu. Bu akıllıca çözüm ile oyunun konu/element bütünlüğü sağlanıyordu. Deep Silver’ı tebrik etmek lazım.
Oyunun Künyesi
Bölüm Sonu Canavarı Platformlar: Geliştirici: Açıklanmadı Dağıtıcısı: Açıklanmadı Tür: Entertainment Çıkış Tarihi: 5 Mayıs 2009
Künyenin Tamamını Görüntüle Yorumlar 24 Forumda Görüntüle
Yorum Yaz Forum Arayüzünde Yanıtla

Aşağıdaki formu kullanarak yorum yapabilirsiniz..

Üyelik Durumu Üyeyim Üye Değilim E-posta