Özgür Kirazcı ve PS İletişim Ekibi Ropörtajı


     Son dönemlerde Türkiye oyun piyasasında oldukça hareketli ve sevindirici günler yaşıyoruz. Bu hareketliliğin baş mimarlarından birisi de tabi ki Sony Eurasia Kişisel Eğlence Ürün Grup Müdürü Özgür Kirazcı ve PS Türkiye ekibi.
 
     Bizde BSC ekibi olarak Özgür Kirazcı, Ayşe Naz Helvacı ve Begüm Atılgan ile PS3, gelecek Türkçe oyunlar ve kopya konularını konuştuk. İlk olarak Özgür Kirazcı'ya yönelttiğimiz sorular ile başlıyoruz.

Bölüm Sonu Canavarı: Öncelikle biraz sizden bahsedelim. Kaç yıldır bu görevdesiniz?
Özgür Kirazcı: Yaklaşık 3 yılı aşkın süredir bu görevdeyim.
 
Sony’deki görevim PlayStation ile ilgili satış ve pazarlama çalışmalarını yürütmek.

BSC: Sizi herkes PlayStation’dan tanıyor. Aslında eğlence ürünleri dediğimiz zaman bunun içine walkman gibi ürünler de giriyor değil mi?
 
ÖK: Evet, insanlar genelde beni PlayStation’dan tanıyor ama ben aslında MP3 ve MP4 çalarlar, kulaklıklar ve diğer eğlence ürün gruplarına da bakıyorum.Bununla birlikte zamanımın büyük bir kısmını PlayStation satış ve pazarlama çalışmalarına ayırıyorum.
BSC: Şu sıralar gündemde olan şey Türkçe oyunlar. Gelecekte hangi oyunlar Türkçe olacak? Biz de herkes gibi Uncharted 3 ‘ü bekliyoruz. Bu oyunun Türkçe dublajı kesinleşti mi? Infamous 2 çıkacak, bunlar hakkında biraz bilgi alabilir miyiz?
 
ÖK: Biz oyun Türkçeleştirme çalışmalarımıza ilk olarak Parti Başlasın/Start the Party ile başladık. Arkasından Gran Turismo 5 ve Killzone 3 geldi. Sırada Infamous 2 var. Infamous 2’nin Türkçeleştirme çalışmalarına başlandı. Uncharted 3 gibi diğer oyunları da şu an da değerlendiriyoruz .

BSC: Oyun seslendirmelerinde Killzone 3’te olduğu gibi Atilla Olgaç, Hazım Körmükçü gibi ünlü isimler ile karşılaşacak mıyız?
 
ÖK: Dublaj konusunda mümkün olduğu kadar bilindik ve profesyonel sesler ile çalışmaya gayret gösteriyoruz.. Türkçeleştirme Türkiye’deki oyun dünyası için de bizim için de yeni bir alan bu sebeple titizlikle çalışıyoruz. Dublaj konusunda deneyim sahibi, profesyonel kişiler ile çalışıyoruz. Bu kişiler de genelde bizim bildiğimiz ünlü seslendirme ustaları oluyor. Doğru ses ile doğru karakteri bir araya getirmeye özen gösteriyoruz. Bundan sonra da bu şekilde ilerlemeye devam edeceğiz.
BSC: Geçtiğimiz aylarda PSP2 (PlayStation Portable 2) bir diğer adı ile NGP (Next Generation Portable) duyuruldu. Bu ürün ne zaman Türkiye’de satışta olacak? PSP2’nin Türkçe yazılımı ve ya Türkçe destekli oyun seçenekleri olacak mı?
 
ÖK: NGP’yi yıl sonuna doğru göreceğimizi tahmin ediyorum. Şu anda ürünün geliştirilmesi devam ediyor. Bu sebeple Türkçeleştirme ile ilgili netleşmiş bir durum yok ama biz bu konuda hassasiyet gösteriyoruz. Oyunların Türkçeleştirilmesi için gösterdiğimiz gayreti NGP için de göstermeye çalışıyoruz. Umuyoruz ki bu konuda başarılı olacağız.
Kullanıcı Puanı

10

Oyunun Künyesi
Playstation 3 Platformlar: Geliştirici: Sony Computer Entertainment Dağıtıcısı: Sony Computer Entertainment Tür: Entertainment Çıkış Tarihi: 11 Kasım 2006
Künyenin Tamamını Görüntüle Yorumlar 34 Forumda Görüntüle
Yorum Yaz Forum Arayüzünde Yanıtla

Aşağıdaki formu kullanarak yorum yapabilirsiniz..

Üyelik Durumu Üyeyim Üye Değilim E-posta