Röportaj: World of Tanks

-15 yıldan uzun bir süredir piyasada olsanız da, Türkiye pazarına yeni giriş yaptığınız söylenebilir. Öncelikli olarak firmanızdan bahsedebilir misiniz?

Tabii ki… Ancak ilk olarak 15. yılımızı kutluyor olmamızdan ötürü ne kadar mutlu olduğumuzu belirtmek isterim. Wargaming, üniversitede okurken bir fikre inanan gençlerin kurduğu bağımsız bir şirket. Kurucularımızdan biri, oyunların tüm gelişim süreçlerinin içinde bulunan harika CEO'muz Victor Kislyi. İlk oyunlarımız, daha çok hardcore strateji severlere yönelikti; ilki de sıra ve hex tabanlı bir strateji oyunu olan Massive Assault'tu. Wargaming'in attığı bu ilk adımı, Square Enix'in yayıncılığını yaptığı hardcore GZS oyunumuz “War of Glory” takip etti. Sonrasında hardcore oyunların kısıtlı bir kitleye hitap etmesi, kutulu oyunları gün geçtikçe cazibesini yitirmesi ve internetin geldiği nokta gibi nedenlerden ötürü yönetim kadromuz, çevrimiçi oyunlar için yeni yollar ve fırsatlar değerlendirmeye başladı. Akla gelen ilk fikirler arasında free-to-play bir MMORPG yapmak vardı. Bu, yapımcılarımız için de yeni bir alan olacaktı ve Doğu Asya'da bulunan oyunlar arasında nitelik/nicelik açısından büyük bir rekabet vardı. Oturduk, geçmiş deneyimlerimizi ele aldık ve neler yapabileceğimizi konuştuk. Mükemmel bir fikir geldi aklımıza: Tanklar!

Bugün, 203 farklı ülkeden 60 milyon oyuncuyu çılgın bir savaşın içine sokan World of Tanks tam bir fenomen. İlk olarak Rus oyuncuları etkisine alan WoT çılgınlığı, kısa süre sonra Amerika, Avrupa ve Çin'i de etkisi altına aldı. Bugünse tüm dünyada bu çılgınlığı görebilirsiniz. Bu süreç, bu gelişim, şirket yapımızda da kendini gösteriyor. Şu anda Minsk, Kiev, St. Petersburg, Paris, Londra, Berlin, San Fransisco, Şikago, Seattle, Singapur, Seul, Avustralya ve Tokyo'da 15 ofisimiz bulunuyor. Amacımız belli: Dünyadaki tüm oyunculara yüksek kalitede oyun deneyimi sunmak. Bunun için canla başla çalışıyoruz diyebilirim.
-Yerel televizyon kanallarına baktığımızda World of Tanks’ın reklamlarını görüyoruz. Oyunla ilgili çoğu internet sitelerinde de varsınız. Türk oyuncuları önemseyen bir yapıda olduğunuz belli. Türkiye’deki oyuncuları sizin için değerli kılan şey nedir?

Türkiye'ye adımımızı atarken, sadece bu pazarın yüksek potansiyelini düşünmedik. Türkiye'ye adım atmadan önce bizi asıl yakalayan şey, ülkedeki oyun topluluğu oldu aslında. Türkiye’deki oyuncuların coşkularını ve tutkularını gördük; rekabete dayalı oyunlara bayılıyorlardı. World of Tanks de sadece tank sürme üzerine bir oyun değil, biliyorsunuz. Oyun, sunduğu türlü strateji ve taktik yöntemleriyle oyuncu grupları ve klanlara mükemmel bir eğlence sunuyor. Çünkü her şey, takım oyunuyla ilgili.
Son yıllarda duyurduğunuz oyunlara baktığımızda Free to Play odaklı gittiğinizi görüyoruz. World of Tanks, World of Warplanes, World of Warships bu oyunlardan bazıları. Sizi bu pazara iten şey ne oldu?

Pek çok insan, mağazada kutulu olarak satılan oyunların geliştirme sürecini tümüyle bilmez. O nedenle oyun için gerekli olan geliştirme sürecini belirlemek riskli bir iştir. Oyuncuların, geliştirdiğiniz oyunu oynayıp oynamayacakları ya da rekabetin ne şekilde gelişeceği gibi şeyleri düşünmek zorunda kalırsınız vesaire. Bu yüzden ilk olarak kendimize, oyuncuların istedikleri eğlenceyi sunabilecek ve sürekli olarak güncellenen -yaşayan- çevrimiçi bir oyun geliştirme hedefi koyduk. Abonelik sisteminin World of Tanks oyuncularına uygun olmadığını o zamanlar anlamıştık. Özellikle World of Warcraft gibi tanınmış bir isim hâline gelmemişse, bu sistemi oturtmak bir hayli zordur.
Oyunun Künyesi
World of Tanks Platformlar: Geliştirici: Wargaming.net Dağıtıcısı: Wargaming.net Tür: Strateji Çıkış Tarihi: Açıklanmadı
Künyenin Tamamını Görüntüle Yorumlar 4 Forumda Görüntüle
Yorum Yaz Forum Arayüzünde Yanıtla

Aşağıdaki formu kullanarak yorum yapabilirsiniz..

Üyelik Durumu Üyeyim Üye Değilim E-posta